Bakan Şimşek, Rusya Krizinin Faturasını Açıkladı

07 Aralık 2015 Pazartesi, 13:50
Bakan Şimşek, Rusya Krizinin Faturasını Açıkladı

NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen’in sorularını yanıtlayan Ekonomiden sorumlu bakan Mehmet Şimşek, Rusya ile yaşanan krize ilişkin çarpıcı itirafta buludundu işte o diyalog

Rusya’nın yaptırım kararlarına bağlı olarak Türkiye ne ölçüde etkilendi, etkilenecek ve Türkiye’nin ne yapacak? Bugün itibariyle Rusya’nın yaptırım kararlarının uygulamasından kaynaklanan bir maliyet hesabı var mı? Bir de muhalefetin 6 buçuk milyar dolarlık etkiyi ortaya koyan hesaplaması var bu ne ölçüde doğru?

Biz Rusya ile gerilimi ki arzulamadığımız bir gerilimdir. Biz Rusya’yı önemli bir partner olarak gördük. Rusya ile bir gerilim peşinde değiliz. Sorunu diyalogla çözme çabası içindeyiz. Daha ilk günden itibaren Rusya krizinin etkilerini bütün yönleriyle masaya yatırdık ve her anlamda bir hazırlık içindeyiz. Üç temelde bir çalışma yaptık. Krizin etkilerini telafi edici ne yapabiliriz? İkincisi eğer Rusya bu sorunu diyalogla çözmeye yanaşmaz ve bu tavrını devam ettirirse caydırıcı ne tür tedbirler alınabilir. Üçüncüsü daha uzun vadeli yapısal tedbirler. Türkiye’nin özellikle enerjide Rusya’ya bağımlılığını çok daha yönetilebilir düzeye çekmek için ne yapılabilir? Şu anda biz bunlara ilişkin çerçeveyi çalıştık bütün tedbirler hazır. Fakat biz bu gerilimi tırmandırma peşinde değiliz. Aslıda bütün komşularımızla iyi ilişkiler içinde olmak istiyoruz. Bu bölge için 1. Dünya Savaşı’ndan sonra en belirsiz en zor dönemlerinden birisinden geçiyoruz. Rusya bizim önemli bir partner. Fakat etki o boyutlarda olmayacak. Zaten son bir yıl içinde ekim ayı itibariyle Rusya’ya olan ihracatımız neredeyse 30-40 aralığında düşmüş. Turist sayısında 603 bin azalma var. Oradaki yatırımlar yani müteahhitlik hizmetlerinde yine proje miktarında bir yavaşlama söz konusu. En kötü senaryo Rusya ile sıfır ilişki olacağını varsaysanız en kötü senaryo 9 milyar dolarlık bir rakamdan bahsediyorsunuz. Bu kayıp olmaz o zaman Türkiye’nin de oradan almayacağı bir sürü ürün var. Sadece hurda ithalatı 4 milyar dolar civarı. Bizim yaptığımız senaryo analizinde bir miktar etki öngörüyoruz. Ama vatandaşlarımız rahat olsunlar Rusya ile olan ilişkilerin etkileri bunu telafi edici adımlar, yapısal çözümler anlamında her türlü çalışma en detaylı şekilde yapıldı. Biz bu krizi tırmandırmak istemediğimiz için bu aşamada sorunların diyalogla çözülebileceğine inandığımız için fazla bu konularda detaylara girmiyoruz. Ama ben hiçbir senaryoda sıfır ilişki öngörmüyorum. Dolayısıyla etki muhtemelen milli gelirin yüzde 0.3-4 civarı bir etki söz konusu olabilir. O da kısmen Rusya’nın ekonomik durumuyla ilişkili kısmen de bu gerilimin kısa vadede etkileriyle ilişkili. Fakat biz gereken tedbirleri dizayn ettik. Herkese bu dönemde sakin olmalarını, aceleci tavır ve kararlar içinde olmamalarını telkin ediyoruz. Bir takım olumlu sinyallerde var. Örneğin oradaki müteahhitlerimize geçen hafta ödemelerin yapıldığını biliyorum. Geçen hafta yine yeni bir projenin verildiğini biliyorum. Şu anda göründüğü kadar kötü ne de bir gerilime dönüşmesin kadar iyi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz