Son Dakika
21 Haziran 2018 Perşembe

Bakan Ergin, Vali’yi eleştirdi…

26 Ağustos 2013 Pazartesi, 13:00
Bakan Ergin, Vali’yi eleştirdi…

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gezi Parkı prostestoları sırasında öldürülen Ali ısmail Korkmaz’ın olayında erken değerlendirmede bulunan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın sözlerine tepki göstererek, valinin açıklamasını sağlıksız sözler olarak değerlendirdi.
 
Katıldığı bir televizyon programında Jandarma’nın kurtardığı görüntülerden ve Ali ısmail Korkmaz’ın nasıl öldürüldüğünün aydınlatılmasından sonra, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın; Korkmaz’la ilgili ‘arkadaşları dövüp suçu polise atıyorlar’ sözlerinin sorulması üzerine Bakan Sadullah Ergin, “Olayın sıcaklığıyla yapılacak açıklamaların sağlıklı olmayacağını gösteren bir beyandır. Bir hadise cereyan ettiğinde öncesini, anını ve sonrasını birlikte değerlendirmek, sağlıklı hareket etmek önemli” dedi. Bakan Ergin, “Bu tür adli vakalarda delilleri toplama noktasında titiz ve aceleci olmak önemli. Ancak hüküm kurmak için acele etmemek gerekiyor. O; yanlış bir tespit olmuştur” yorumunda bulundu.
 
Televizyon programında, Adalet Bakanı Hatay Milletvekili Sadullah Ergin’e, “Gezi olayları sırasında Eskişehir’de hayatını kaybeden Ali ısmail Korkmaz’ın görüntülerinin ortaya çıkması ve bununla ilgili hukuki süreç ne aşamada” sorusu üzerine, olayın olduğu andan itibaren adli mercilerin üzerine düşeni titizlikle yerine getirdiğini ve getirmeye davet ettiğini söyledi.
 
Toplumu derinden etkileyen böyle acı bir hadise meydana geldiğinde faillerinin yakalanması için yapılması gereken her şeyin yapıldığını anlatan Bakan Ergin, “Oradaki bir esnafın kamera kayıtlarını silmesinden sonra, kamera kayıtlarının tekrar kurtarılması için savcılık tarafından kayıtlar doğrudan jandarma kriminal laboratuvarlarına gönderilmiştir. 
 
Orada görüntüler elde edilmiş, görüntülerden yola çıkılarak şüpheliler tespit edilerek bunlardan 5′i yakalanmış ve tutuklanmıştır. Bu anlamda savcı, elindeki soruşturma dosyasına bağlı olarak tahkikatını devam ettiriyor” ifadesinde bulundu.
 
Olayın şüphelileri arasında Polis olduğuna dair iddialar bulunduğunu hatırlatan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, kriminal laboratuarının yapacağı çalışmanın bilirkişi faaliyeti olduğunu, bilirkişinin de yansız olması gerektiğini, bu nedenle savcılığın doğrudan bunu jandarma kriminale gönderdiğini dile getirdi.
 
Bakan Ergin, Ali ısmail Korkmaz’ın vefatıyla ilgili yapılması gerekli olup da yapılmayan adli işlemin bulunmadığını belirtti.
 
ERGıN: ALı ıSMAıL KORMAZ’IN AıLESıNı ZıYARET ETTıM
 
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ramazan Bayramı’nın 3. günü Ali ısmail Kormaz’ın ailesini ziyaret ettiğini, başsağlığı dilediğini ve soruşturmanın gidişatıyla ilgili endişeye mahal olmadığını, soruşturma birimlerinin son derece ciddi ve titiz olayın üzerine gittiklerini, bu konuda birtakım tespitleri olduğunu aileyle de paylaştığını da açıklamalarında yer verdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz