Son Dakika
24 Haziran 2018 Pazar

Bakan ERGıN, Arapça konuştu…

08 Şubat 2013 Cuma, 10:25
Bakan ERGıN, Arapça konuştu…

“ENA SADULLAH”. Adalet Bakanı Sadullah Ergin önceki gün Avrupa Konseyi Genel Sekreteri şorbjorn Jagland ile birlikte Altınözü ilçesindeki Boynuyoğun’da kurulu çadırkentleri ziyaretinde sığınmacı Suriyelilerle kısmen Arapça konuştu.
 
 
Türkçe karşılığı “Ben Sadullah” olan “ENA SADULLAH” şeklinde Suriyelilere hitab eden Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Suriyeli çocukların eğitim gördüğü sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet edip çeşitli hediyeler verdi. Ayrıca Suriyeli çocukların söylediği şarkıya eşlik etti. 
 
 
çadırkenti Genel Sekreter Jagland ile birlikte dolaşan Bakan Ergin, ikram edilen ekmeği de yedi ve Suriyelilerin yaşadığı mekanları yerinde inceleme imkanı buldu.
 
 
Bakan Ergin, “Avrupa Konseyi’nin 47 üye ülkesi var. O platformu temsilen bugün Hatay’da kamplarda yaşanan dramı yerinde görmeye geldi. Genel Sekreterin, Avrupa’nın vicdanını uyandıracak bu adımları konsey merkezinde 47 ülkeye anlatacağına inanıyorum” diye konuştu. Türkiye’de kalan Suriyelilerin asgari insani şartlarının karşılandığını aktaran Bakan Ergin “Yeme, içme, barınma, eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler noktasında insani ve sağlık ihtiyaçları karşılanıyor. Ancak bu insanların temel arzusu bunlar değil. Kendi köylerine dönmek istiyorlar. Kendi bahçelerinde çocuklarıyla huzur içerisinde, barış içerisinde yaşamak istiyorlar. Sınırın hemen öte tarafında, 700 metre ileride akrabaları var. Hayatlar sonlanıyor. Kan akıyor, gözyaşı akıyor. Bu dramın durmasını, insanlığa karşı işlenen bu cinayetlerin bitmesini istiyorlar” dedi. “Bu cinayetleri ve akan kanı durdurmak adına Avrupa’nın vicdanının ayağa kaldırması için Jagland’dan özel ricada bulundular” diyen Bakan Ergin “Sayın Genel Sekreterde bu konuda çok önemli mesajlar verdi. ınanıyorum ki, Avrupa Konseyinde de buradaki cereyan eden insanlık dramını muhataplarıyla paylaşacaktır. Hem Avrupa’nın hem dünyanın bu drama sessiz kalmaması için Genel Sekreterin çok önemli bir misyon yürüteceğine inanıyorum ve kendisine teşekkür ediyorum” dedi. 
 
 
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, sığınmacılarla konuşurken de biran önce ülkelerine dönmelerini kendilerinin de insani olarak çok istediklerini söylerken; “Sabahı olmayan gece yoktur” sözüyle gönüllerine su serpmeye çalıştı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz