Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Bağımlılık büyük bir tehdit unsurudur…

02 Mart 2013 Cumartesi, 13:42
Bağımlılık büyük bir tehdit unsurudur…

CHP ıskenderun ılçe Başkanı Süleyman Uyar, dünyada ve Türkiye’de ciddi bir toplumsal sorun haline gelen madde bağımlılığının, günümüzde sadece yetişkinler için değil, çocuk ve gençler açısından da tehdit unsuru oluşturduğunu bildirdi. Uyar Yeşilay Haftası dolayısı ile yaptığı yazılı açıklamasında, her yıl, yurt genelinde mart ayının ilk haftasının “Yeşilay Haftası” olarak kutlandığını belirterek: “ Sigaranın, alkolün ve uyuşturucu maddelerin bireylere, aileye ve topluma verdiği zararlar vurgulanmaktadır.” dedi.
 
 
DıKKAT çEKıYOR
 
Uyar; açıklamasında; “Dünyada ve Türkiye’de ciddi bir toplumsal sorun haline gelen madde bağımlılığının, günümüzde sadece yetişkinler için değil, çocuk ve gençler açısından da tehdit unsuru oluşturmaktadır. Son yapılan araştırmalara göre; dünyada yasal olan madde kullanımının yüzde 20’lik kısmı sigara, yüzde 50’lik kısmı ise alkol olarak başı çekmektedir. Yasal olmayan maddelerde ise yüzde 10 kullanımla esrar, yüzde14’le eroin ve yüzde 6’yla diğer tıbbi ilaçların kötüye kullanımı dikkat çekmektedir.
 
 
BAğIMLILIK ıLE MüCADELE UZUN YILLARDIR SüRüYOR
 
ülkemizde madde kullanımı ile mücadele çok eski tarihlere dayanmasına rağmen; ilk resmi kayıtların 5 mart 1920’de kurulan Hilal-i Ahdar Cemiyet’i ile başladığına dikkat çeken Uyar; “Cemiyet günümüzde Yeşilay Derneği olarak anılmaktadır ve yaklaşık 100 yıldır madde bağımlılığı ile mücadele etmektedir. Her yıl Mart ayının ilk haftası özellikle okullarda şiir, makale, resim ve afiş çalışmaları, öğrencilere yönelik bilgilendirme eğitimleri gibi etkinliklerle Yeşilay Haftası olarak kutlanarak toplumda konu ile ilgili bir farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır. Bu vesile ile bu uğurda gayret eden YEşıLAY’ın 93.kuruluş yıl dönümünü ve halkımızın YEşıLAY Haftasını kutlarım.” dedi.  

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz