Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

AVM’ler Esnafı Bitiriyor…

07 Kasım 2013 Perşembe, 14:40
AVM’ler Esnafı Bitiriyor…

CHP Antakya Gençlik Kolları Başkanı ümit Kutlu, Suriye krizinden sonra açılan Alış Veriş Merkezlerinin Antakya esnafını bitirme noktasına getirdiğini iddia etti.
 
Yaptığı yazılı açıklamasında, Yanlış dış politika sonucu yaşanılan süreçte Suriye ayağının Antakya’dan kesilmesi yeterince esnafı kötü yönde etkilemişken birde bu yetmezmiş gibi son dönemde kurulan ve kurulmaya devam edilen AVM’lerin maalesef Antakya esnafını bitirme noktasına getirdiğine dikkat çeken ümit Kutlu, ‘Biz CHP olarak her platformda dile getirdiğimiz sıkıntılar cevap bulmamış dert ve sıkıntılar katlana katlana hemşerilerimizin her kesimine sirayet etmiş durumdadır. Bu sıkıntıları görmezden gelen hükümet bize halktan nasıl koptuğunu bir kez daha göstermiştir. ülkemiz de artık köylüsü de işçisi de esnafı da sanayicisi de yani hiçbir kesim hayatından memnun değil geleceğe karamsar bakmaktadır’ iddiasında bulundu.
 
AKP hükümetinin son dönemlerdeki AVM aşkını anlayamadıklarına vurgu yapan ümit Kutlu, tepkisini şöyle sürdürdü:
 
‘Son olarak ta kentimizin tam kalbinde her esnafımızı her bireyimizi etkileyecek bir AVM dikildi. Bu kadar değerli bir arazinin bir anda özelleştirilip bir ucube yükselmesini anlayabilmiş değiliz. Ve şunu sormak istiyoruz yetkililere, bu yapılar esnafa ve halka yarar sağlamayacaksa kime ve kimlere yarar sağlıyor çok merak ediyoruz. Bizler bu zihniyetin karşısında olduğumuzu da daima belirtmek isteriz.
 
AKP zihniyeti yapılan AVM’leri bize sürekli çağdaşlık örneği gibi göstermeye çalışsa da aslında kendi öz değerlerimize esnafımıza ve birlik ve beraberliğimize sahip çıkmadığımızın bir göstergesiydi. AVM’ler istihdam sağlar lafına da katılmıyoruz, çünkü kalkınmış bir esnaf işçi alımı yaparak zaten istihdamı sağlayacaktır. Günümüzde yıllarca emek eden bizden biri olan bakkallarımız nerdeyse hiç kalmadı, süpermarketler ara sokaklara bile girdi, bunun mutlaka bir düzene girip düzenleme yapılması gerekiyor. Biz emekçiye ve değerlerimize mutlaka sahip çıkılması gerektiğine inanıyoruz. Kimse şunu unutmasın ki çalışamayan ve üretemeyen esnafların olduğu bir ülkenin kalkınması beklenemez’.
 
AVM ıçıN CAMı YIKTILAR
 
AKP’nin AVM için cami yıkma cüretini bilge gösterdiğini açıklamasında yer veren ümit Kutlu, CHP olarak yaptıkları girişimleri şöyle özetledi:
 
‘Parti olarak esnafımız için bir teklif sunduk hükümete. En azından haftada iki gün alışveriş merkezleri kapansın ve esnaf küçük esnaf iş yapsın dedik, oralı bile olmadılar. Bunların tek hedefi var küçük esnaf bu ülkede barınsın istemiyorlar. Her geçen gün esnafın durumu daha da kötüye giderken hükümet tek bir adım bile atmıyor. öyle bir zihniyetle karşı karşıyayız ki Malatya’da AVM yapılsın diye cami yıkma cüretini bile gösterdiler. Ormanları yıktılar örneğin. Yer bulamıyor ve çok istiyorlarsa AKP genel merkezini AVM yapsınlar.
 
Biz gençler esnafına ve geleceğe sahip çıkma adına şunu söylüyoruz tüm esnaf odalarının alacağı ortak kararla haftada bir gün belirlenerek esnaf günü ilan edilip yapılacak teşvik edici etkinliklerle de halk ve esnaf eskisi gibi kucaklaşsın. Bunun ilk adımları Antakya’mızdaki esnaflara sahip çıkma adına mutlaka atılmalıdır. Biz gençler olarak ta üstümüze ne görev düşüyorsa da yapmaya hazırız. Antakya halkı vefalıdır esnafına sahip çıkacağından yana da hiç şüphemiz yoktur. Esnafını kucaklamış bir Antakya’nın birlik ve beraberliği daha da artacak ve güçlenecektir’.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz