Son Dakika
21 Haziran 2018 Perşembe

Av. Akbay Vali’yi istifaya çağırdı…

13 Temmuz 2013 Cumartesi, 23:09
Av. Akbay Vali’yi istifaya çağırdı…

Hatay’ın tanınmış simalarından başarılı, aydın demokrat Av. Bülent AKBAY Gezi Parkı olaylarının yansıması olarak son zamanlarda ilimizde yaşanan olaylara tepkisini koydu. Avukat Akbay; Hatay gençlerinin her gün yaralanmaları ve polisin orantısız güç kullanarak müdahalesine anlam veremediğini söyledi.  Av. Bülent AKBAY açıklamasında: “Bir süredir Antakya’da huzur mumla aranıyor. Her ne kadar ulusal basına yansımasa da her gece polis terörünün kurbanı oluyorlar. Antakyalılar iftarlarını zehir gibi insanı nefessiz bırakan gaz bulutlarını soluyarak açıyorlar. Gece boyunca hastanelere yaralı taşıyan ambulansların sesiyle irkiliyorlar. Bu ülkenin pırıl pırıl gençleri yaralanıyor, sakat kalıyor ve tenhalarda eli sopalı sivil polislerce darp ediliyorlar. 
 
 
Hatay halkının gencecik evlatlarının katledilmesine tepki gösterenlere bile polis bombayla, tomayla, akreple saldırıyorlar. Hatay halkının tuttuğu yasa bile saygıdan uzak ve gözü dönmüş yaratıklar gibi müdahale ediyorlar.
 
 
Açıkça görülüyor ki saldırma emri verenler, Hatay’ı bilerek ve isteyerek bir kargaşaya sürüklüyorlar. 
Hatay bizzat devlet adına hareket eden Vali ve emniyet müdürü tarafından bölünmek isteniyor.” ıddialarına yer verdi. Av Bülent Akbay açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Hatay halkının günlerdir kullanmak istediği demokratik haklara şiddet uygulayarak karşılık veren Hatay’ın mevcut yöneticileri, yüzyıllardır korunan kardeşlik ve barış duygularını ortadan kaldırmak istiyor. 
 
özellikle gençleri belli mahallelere sıkıştırarak “buradan ileri giderseniz size saldırırlar” diyerek hayali düşmanlar yaratıyorlar. Bir yandan başka mahalleleri bizzat yetkililer kışkırtırken, diğer yandan “onurlu olmak” için gerekirse simit satması gerekenleri “emir kulu” kisvesi altında halka karşı suç işlemeye teşvik ediyorlar. Hatay valisi ve emniyet müdürü polise geri çekilin talimatı vermeyerek halka karşı işlenecek cinayetleri azmettiriyorlar.”
Av. Bülent AKBAY açıklamasının sonunda şu ifadeler e yer verdi: 
 
“Kardeşlerimizi bize düşman gösteriyorlar.  Hatay’a nifak tohumları ekerek ayrımcılığı tetikliyorlar. Bu bir yönetim zaafı olup, kabul edilemez. Hatay halkı her renkten birbiriyle kardeştir ve birbirleriyle ihtilafları yoktur. 
 
Hatay halkının Faşizmle, zorbalıkla ve diktatörlükle ihtilafı vardır ve faşizme ve diktatörlüğe karşı direnmektedir. Hat ay halkı, bin bir emekle büyüttüğü, okuttuğu ve bu ülke ile insanlığın hizmetine sunduğu cesur gençlerini katledenlerle ihtilafı vardır ve bu nedenle gençlerine sahip çıkmaktadır. Bu tutumu suç olarak gösterenlere, her gece meydanları doldurarak yanıt vermektedir. Hatay halkı geleceğe ve özgürlüğüne sahip çıkarken demokratik haklarını kullanmaktadır.  
Bu sebeple Hatay’da bu kadar zaaf gösteren başta vali olmak üzere sorumsuz yöneticiler derhal görevden alınmalıdır.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz