ATSO’dan Enflasyonla mücadeleye tam destek…

15 Ekim 2018 Pazartesi, 18:29

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin başlattığı 81 İl ve 160 İlçede bulunan Oda ve Borsalar ile birlikte gerçekleştirilen “ENFLASYONLA TOPYEKÜN MÜCADELE” Kampanyası kapsamında ilimiz Hatay’da da bir toplantı düzenlendi.
Düzenlenen basın toplantısına,  Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası, Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği, Hatay Kadın Girişimcileri Derneği, Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Hatay Genç İş İnsanları Derneği başkan ve yetkilileri katıldı.

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Antakya Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin başlattığı 81 İl ve 160 İlçede bulunan Oda ve Borsalar ile birlikte gerçekleştirilen “ENFLASYONLA TOPYEKÜN MÜCADELE” Kampanyası kapsamında Hatay’daki İlçe Oda ve Borsa Başkanları ile HESOB, HASİAD, HAGİAD ve KAGİD başkanlarının katılımıyla mutabakata vardıkları metni kamuoyuyla paylaştı ve “Son dönemlerde artan enflasyon, artan girdi maliyetleri ve faizler dolayısıyla firmalar olumsuz etkilenmektedir. Enflasyonla mücadelede sorumluluk hepimizindir. Hepimiz tek ses ve tek yürek olarak bu zorlu süreci geride bırakacağız. ” dedi.

Basın Açıklaması aynen şöyle:

Fiyat istikrarı makro ekonominin durumunu yansıtan en önemli göstergelerden biridir.

Türkiye 2002’den sonra mali ve siyasi istikrarla birlikte fiyat istikrarı konusunda da çarpıcı bir iyileşme elde etmiş, enflasyonun tek haneli seviyelere düşmesi sağlanmıştır.

Son dönemde döviz kurlarında yaşanan olağandışı hareketlerin de etkisiyle enflasyon oranı yeniden çift hanelere çıkmıştır.

Artan enflasyon, hem alım gücü düşen vatandaşlarımızı, hem de artan girdi de maliyetleri ve faizler nedeniyle firmalarımızı olumsuz etkilemektedir.

Tüm bu sıkıntıları aşmak için, Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından hazırlanan ve Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ ın liderliğinde başlatılan Enflasyonla Mücadele Programını son derece önemli buluyor ve destekliyoruz.

Zira enflasyonla mücadeleyi, ne tek başına kamu, ne de tek başına özel sektör yapabilir. Sorumluluk ve görev hepimizindir.

 

Enflasyonla mücadele aynı zamanda işsizlikle, yüksek faizle ve artan girdi maliyetleriyle mücadeledir.

Türk özel sektörü, devletimizle birlikte topyekûn bir duruş sergileyerek, elini taşın altına koymaktadır.

Bu çerçevede TOBB ve Odalar-Borsalar, her milli konuda olduğu gibi bu konuda da ülke çapında ortak bir dayanışma içindedir.

81 il ve 160 ilçede Odalarımız ve Borsalarımız Enflasyonla Mücadeleyi sahiplenmekte ve firmalarımızın en geniş şekilde katılımı için çalışma başlatmaktadır.

Bu noktada özellikle vurgulamak isteriz ki, bu mücadeleye toplumun tüm kesimleri ne kadar güçlü destek olursa, etkisi de o kadar büyük olur.

Reel sektörden finans sektörüne, kamudan vatandaşlarımıza kadar, tüm Türkiye olarak aynı hedefe kenetlenmeliyiz.

Hepimiz tek yürek ve tek ses olursak, enflasyonla mücadelede de netice alacağımıza eminiz.

Hem firmalarımızın hem de milletimizin, enflasyonla topyekün mücadeleye en geniş şekilde katılacaklarına inancımız tamdır.

Biz de, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası, Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası,Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği, Hatay Kadın Girişimcileri Derneği, Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Hatay Genç İş İnsanları Derneği,

olarak siz değerli basın mensuplarımız kanalıyla, tüm Oda, Borsa ve STK üyelerimizin desteğini ve bu kampanyaya katılımlarını rica ediyor ve bekliyoruz.

İnanıyorum ki, Hatay ili olarak gereken fedakârlığı gösterip, ülkemiz ve milletimiz için başlatılan bu iktisadi mücadele de en ön cephede yer alacağız.

Kamu ve özel sektör arasındaki bu güçlü koordinasyon ve istişareyle, içinden geçtiğimiz bu zorlu süreci de geride bırakacağız.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz