Son Dakika
23 Mart 2018 Cuma

ATSO’dan dijitale geçişte büyük atılım…

24 Mart 2016 Perşembe, 11:12

Oda evraklarını dijital ortama taşıyan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısında, 7 aylık bir süre içinde 1 Milyon 158 evrakın tarandığı ve üye memnuniyeti temelindeki çalışmaların bundan sonra da devam edeceği ifade edildi.

Toplam 1 Milyon 158 evrak tarandı

HİZMETLER DİJİTAL ORTAMDA

Uzun zamandır, üyeleri nezdinde sürdürdüğü “üye memnuniyeti” anketi temelinde araştırmalar yapan, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), hem web sayfasını yeniledi hem de 7 aylık kısa bir süre içinde gerçekleştirdiği çalışma sonucunda toplam 1 Milyon 158 evrakı dijital ortama taşıdı.

WEB ÜZERİNDEN

Konuya ilişkin olarak gerçekleşen bilgilendirme toplantısında konuşan, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, üyelerinin memnuniyeti nezdinde bundan sonra da çalışmalar yapmaya devam edeceklerini söylerken, yenilenen web sayfasında ciddi yenilikler yapıldığını dile getirdi.

Yapılan çalışmanın ardından, ATSO üyelerinin, Oda’ya gelmelerine gerek kalmadan, Oda web sitesindeki ‘online işlemler’ üzerinden bir çok işlemi kolayca gerçekleştirebileceklerine işaret eden Selahattin Eskiocak, bu işlemleri şöyle sıraladı: “Oda Sicil Kaydı, Oda Faaliyet Belgesi, Üye Ortaklık Teyit Belgesi, Üye Aidat Sorgulama, Üye Aidat Ödeme ve Üyelerin Bilgilerini Güncelleme…”

İŞLEM SÜRESİ AZALACAK

Evrak noktasında yapılan dijital arşivleme ile beraber, Türkiye’de çok az Oda tarafından hayata geçirilen bir sistemi Hatay’da ilk kez ATSO bünyesinde işler hale getirdiklerine işaret eden ATSO Genel Sekreteri Serdar Yılmaz Saraç ise, Antakya ile beraber Yayladağı, Altınözü ve Samandağ’a da hizmet verdiklerinin altını çizdi ve “Dijital ortama geçmeden önce bir Oda üyesinin 25-30 dakikada yaptığı bir işlem, dijital arşiv sayesinde 8-10 dakikaya düşmüştür” şeklinde konuştu.

ATSO, HİZMETLERİNİ DİJİTAL ORTAMA TAŞIDI

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Oda Otomasyon Yazılımı, Elektronik Arşiv Oluşturulması ve Yeni Web Sayfası tanıtımlarını 23.03.2016 Çarşamba günü Büyük Antakya Oteli’nde gerçekleştirdi. Tanıtıma ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Yönetim Kurulu Üyeleri Aykut Özbuğday, Metin Dağlı, Genel Sekreter Serdar Yılmaz Saraç ve Yerel Basın Temsilcileri katıldı.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, uzun yıllardır aktif şekilde kullandığı web sayfasını günümüz koşullarına uygun şekilde yenileyerek yeni bir web sayfası tasarımı oluşturdu. ATSO, uzun zamandır üye memnuniyet anketi ile “Nasıl Bir Web Sayfası Oluşturulmalı” ile ilgili araştırmalar yaparak, üyelerinin talepleri doğrultusunda bir çalışma gerçekleştirdi.  Yeni web sayfasında ATSO üyelerini rahatlatacak bir çok yenilikler yapılmıştır. Bunlardan en önemlileri;

Üyelerimizin odaya gelmelerine gerek kalmadan www.antakyatso.org.tr adresine girerek  “Online İşlemler” bölümünden;

–         Oda sicil Kaydı

–         Oda Faaliyet Belgesi

–         Üye Ortaklık Teyit Belgesi

–         Üye Aidat Sorgulama

–         Üye Aidat Ödeme

–         Üyelerin Bilgilerini Güncelleme

–         Üyelerimize Özel Kendi Ürünlerini ve Firmalarını Tanıtım İmkânı Sağlamaktadır.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu kapsamdaki yaptığı diğer yenilik ise Türkiye’de üst düzey odalarda bulunan dijital arşiv çalışmasıdır.  Bu çalışma üyelere ait tüm bilgilerin  “yüksek güvenlikli bir şekilde dijital ortamda muhafaza edilmesini sağlamak” için yapılmıştır.

Dijital Arşiv çalışması 7 Aylık kısa bir sürede 1 milyon 158 bin evrak taranarak gerçekleştirilmiştir. Dijital arşive geçilmesinin en önemli yararları,  sel, yangın ve tüm doğal afetlerle doğabilecek telafisi mümkün olmayan evrak kayıplarının ortadan kalkması, işlem sürelerinin yarı yarıya düşürülmüş olması ve üyenin vakit kaybının en aza indirgenmesidir. Dijital ortama geçilmeden önce bir oda üyesinin 25-30 dakikada yaptığı bir işlem Dijital arşiv sayesinde 8-10 dakikaya düşmüştür. Odamız, oda içi işlemlerde de kullanılmak üzere yenib bir otomasyon sistemine girmiş, tüm bu sistem birbirine entegre edilerek tek bir veri merkezinden çalışması sağlanmıştır. Böylece birimler  arası koordinasyon ve veri akışı uyumlu bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

ATSO bu hizmetlerin tümünü üyelerinin daha kaliteli ve daha hızlı bir hizmet almalarına kavuşturmak adına yapmış, tüm üyelerimize hayırlı olmasını temenni ederiz.

ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak ve Yönetim Kurulu Üyesi Metin Dağlı MEDOC Bilişim Teknolojileri A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Atalay’a ve Alfalin Yazılım Tic. Ltd. Şti. sahibi Onur Dablan’a yaptıkları başarılı çalışmalardan dolayı birer  “Teşekkür Belgesi” takdim ettiler.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz