Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

ATSO: Ortak hareket şart…

06 Eylül 2009 Pazar, 13:37
ATSO: Ortak hareket şart…

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet çinçin, “Demokratik Açılım” a ilişkin yıllardır devam eden bir sorunun çözülme aşamasında iktidar ile muhalefetin ortak areket etmesi gerektiğini söyledi.

ATSO Başkanı Hikmet çinçin, demokratik açılım noktasında ilerleyen süreci değerlendirdi. çinçin, yaptığı açıklamada, “Demokratik Açılım’ın neticelenmesi halinde kimsenin bundan rahatsız olacağı kanaatinde değilim. Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir vatandaşı bundan memnuniyet duyacaktır” dedi. çinçin, çalışmaların siyasi partiler arasında sağlanacak uyum ve uzlaşı doğrultusunda ilerletilmesinin önemine dikkati çekti. “Demokrasinin gereği, her konunun müzakere edilmesidir” diyen çinçin, Meclis’te sağlanacak uzlaşının sürece daha etkin bir katkı sunacağını ifade etti. 

 
Demokrasinin güçlenmesi ve yaşayabilmesi için, müzakere süreçlerinin kesintisiz sürmesi gerektiğini vurgulayan çinçin, “Muhakkak ki, iktidarın ve muhalefin bu konuda önemli fikirleri var. Ama bu konunun başarıya ulaşabilmesi için, ben buna ‘Demokratik açılım’ diyorum, muhakkak ki Türkiye Büyük Millet Meclisi içerisinde bir uzlaşı ortamının yaratılmasına ihtiyaç bulunmaktadır.

 

Tabii bunun neticelenmesi halinde de kimsenin bundan rahatsız olacağı kanaatinde değilim. Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir vatandaşı bundan memnuniyet duyacaktır.” ifadelerini kullandı. Böylesi büyük bir sorunun çözümü halinde Türk ekonomisine ciddi bir kaynağın sağlanacağını aktaran çinçin, tansiyonun düşürülmesini ve tarafların da daha olgunlukla bu olaya bakmasını temenni etti.

 
Demokrasilerde her neticeye kolay varmanın mümkün olmadığını hatırlatan çinçin, şunları dile getirdi: “Burada ‘kim nerede ne hata yaptı’ yerine, siyasi partiler bir araya gelip, geçmişe de bir çizgi çekip, yeniden bir start vererek bir şeyler yaparlarsa, daha mantıklı olur. Neticede siyasi partilerin oluşum amacı, muhalefet ve iktidarın ana görevi, Türk halkının güvenliğinin ve refahının sağlanmasıdır. Bu konuda tüm adımların müşterek atılması gerekir.

 

Muhakkak ki iktidar ve muhalefet birçok konuda fikir ayrılığına düşebilir; ama Türkiye’yi böylesine ve yıllardır meşgul eden bir sorunun çözülme aşamasında ortak hareket etme mecburiyetleri var. Bu herkesin sorumluluğu. Bu süreçte, ülkenin geleceği de düşünülerek hareket etmek gerekir. Her fikir kıymete değerdir. Taraflara, birbirlerinin fikirlerini dışlayarak değil, bu fikirleri masaya yatırarak incelemelerini tavsiye ediyoruz.”  

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz