Atatürk’ü ebediyete intikalinin 78. yılında anıyoruz…

10 Kasım 2016 Perşembe, 10:50

96.2 ASYA RADYO VE ASYA GAZETESİ OLARAK; ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü EBEDİYETE İNTİKALİNİN 78. YIL DÖNÜMÜNDE SAYGIYLA RAHMETLE VE ÖZLEMLE ANIYORUZ…

TAMER KERİMOĞLU

Asya Radyo ve Asya Gazetesi imtiyaz sahibi

+++++++++++++++++++

Vali Erdal Ata, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Ata’nın mesajı şöyle:

”Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük devlet adamı Mustafa Kemal ATATÜRK’ü sonsuzluğa uğurladığımız günün yıl dönümünde saygı, rahmet ve minnet duygularımızla anıyoruz.

Engin ileri görüşlülüğü, dünya gerçeklerini iyi bilmesi, insani değerlere verdiği önem, düşüncelerindeki evrensel boyut Atatürk’ü hiç şüphesiz insanlığın tarih boyunca yetiştirdiği dünyanın en önemli liderlerinden biri yapmıştır.

Büyük milletimizin canından değerli bildiği vatan topraklarını parçalamaya yeltenenleri,  binlerce yılda oluşturduğumuz kutsal değerleri çiğneme cüreti gösterenleri,  “geldikleri gibi” gönderen bir iradeye liderlik yapan bu Devlet Adamına çok şey borçlu olduğumuzu asla unutmamalı ve unutturmamalıyız.

Atatürk, hayatı boyunca sürdürdüğü bağımsızlık ve uygarlık mücadelesindeki tüm gücünü Türk ulusuna olan inancından ve güveninden almıştır. Bizler de bugün üzerimize düşen sorumlulukların bilinciyle Atatürk’ün ilke ve inkılapları ile hiç sönmeyecek bir meşale misali aydınlattığı uygarlık yolunda, kararlı ilerleyişimizi sürdürmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Tarihin her evresinde kendisini parçalamaya, yok etmeye çalışanlar karşısında, ihanetlere, isyanlara ve her türlü kirli oyuna rağmen birlik olmayı başarmış bir milletin mensupları olduğumuz ve bugün de hiçbir güce boyun eğmeyeceğimiz çok iyi bilinmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle vefatının 78. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve dava arkadaşlarını, vatanı uğruna canlarını feda etmiş şehitlerimizi, gazilerimizi şükranla, minnetle ve saygıyla anıyoruz.”

+++++++++++++++

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, bugün 78. ölüm yıldönümünde anacağımız Ulu Önder ATATÜRK’ün çok büyük bir devlet adamı olduğunu belirtti.

Savaş, mesajında, “Merhum Atatürk, Türk Milletinin kudret ve haşmetinden aldığı güçle, sömürgeci güçlere karşı verilen istiklal mücadelesinin hazırlayıcı ve uygulayıcısı olarak, Türk tarihinin şahit olduğu kahraman ve dahi bir komutan, Dünya tarihinde çok önemli bir yere sahip büyük bir devlet adamıdır” dedi.

Başkan Savaş, masajının aon bölümünde de şunları kaydetti:

“Türk Milleti var oldukça; bağımsızlık ve özgürlüğe, medeniyet ve refaha giden yolda aziz milletimize sonsuza kadar rehber ve ışık olmaya devam edecek olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi hatırası önünde saygıyla eğiliyor, Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 78. yılında saygı, şükran ve özlemle anıyoruz.”

+++++++++++++++++++++

KİMYECİ MESAJI

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 78. yıldönümü münasebetiyle anma mesajı yayınladı.

Kimyeci mesajında; Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, sonsuzluğa uğurladığımız günün 78. yıldönümünde onu bir kez daha saygı, rahmet ve şükranla andığımızın altını çizerek, “Vefatının 78. yıl dönümün-de, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyorum” dedi.

++++++++++++++++++++++

ATA’NIN MANEVİ MİRASI  BİLİM VE AKLI KULLANMALI

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Ulu Önder Atatürk’ü ölümünün 78.yılında anarken,  manevi mirası olarak belirttiği akıl ve bilim yolundan ayrılmadan, eserlerine ve fikirlerine sahip çıkmak yolunda yürümek gerektiğini bildirdi.

Defne Belediye Başkanı Yaman’ın mesajı şöyle:

“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 78. yılında, mirası olan çağdaş Cumhuriyet’inin ışığında saygıyla, özlem ve minnetle anıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ü iki türlü anabilir ama bir türlü yaşatabiliriz. Kendi ifadeleriyle , ‘İki Mustafa Kemal vardır. Biri, -ben-, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal. İkinci Mustafa Kemal, onu -ben- kelimesiyle ifade edemem; o ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni bir fikir, yeni bir hayat ve büyük amaç için uğraşan aydın ve mücadeleci bir topluluktur.’

Mustafa Kemal’i, sarı saçları ve mavi gözleriyle anarak kişisel bir görevi yerine getiririz. Oysa asıl Mustafa Kemal, kendi deyimiyle, ‘benden’ çok bizi temsil eder. O; emperyalizme karşı verilmiş savaşların önderi, çağdışı yaklaşımlara karşı çağdaşlığın savunucusu, daha yaşanılır daha insancıl bir hayatın habercisidir.

Mustafa Kemal Atatürk, tam bağımsızlığın sembolüdür. En büyük eserim dediği Cumhuriyet’i savunmak, korumak ve geliştirmek Mustafa Kemal’i yaşatmanın tek yoludur. Bugün Mustafa Kemal’e dil uzatanlar; çağdaşlıktan, bağımsızlıktan, gerçek demokrasiden rahatsızlık duyanlar, bilimin gerçekliğinden, bilginin aydınlığından tedirgin olanlardır.

Aramızdan ayrılışının 78. Yılında, laik demokratik ve çağdaş Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve şahsında tüm mücadele arkadaşlarını rahmetle yad ediyor, ‘Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır’ diyen Büyük Önder Atatürk’ü, fikirlerini yaşatarak, eserlerine sahip çıkarak, ne pahasına olursa olsun bilimi ve özgürlüğü savunarak sonsuza kadar yaşatmak için bir kez daha söz veriyoruz.”

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

NEHİR: 10  Kasım’lar çağdaş, laik cumhuriyete  sahip çıkma günleri..

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, 10 Kasım’ların esasen yas tutma değil, laik çağdaş  demokratik cumhuriyetin korunması, cumhuriyete sahip çıkma günleri olduğuna vurgu yaptı.

Mithat Nehir’in mesajı şöyle:

“Atatürk; bilgisi, sevgisi, hoşgörüsü , demokrat, barışsever kişiliği ile tüm dünyanın saygı duyduğu örnek bir liderdir. Büyük Önder Atatürk, sadece bir devlet adamı değil, aynı zamanda büyük bir devrimci ve düşünce adamıdır.10 Kasımları yas tutarak değil, laik, demokratik Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkarak, insan haklarının ,medeni dünyanın çağdaş yaşamının Türkiye’de ikamesi için mücadele ederek yaşatıyoruz.

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu büyük devlet adamı ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuzluğa uğurladığımız günün 78.yıldönümünde onu bir kez daha özlemle, saygıyla, sevgiyle, rahmetle anıyoruz.”

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

İnal: O’nu daha büyük bir özlemle arıyor ve anıyoruz

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Antakya Şubesi Başkanı M.Nabi İnal, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78. yılı nedeniyle mesaj yayınladı.

İnal, mesajında şunlara yer verdi:

“Bugün 10 Kasım. Yüzyılların yetiştirdiği, Tanrının ülkemize bir lütfu olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78. yılı. Aradan geçen 78 yıla rağmen sadece ülkemizde değil kurtuluş mücadelesi veren tüm ülkelerde de örnek alınan ilke ve devrimleri, O’nun yüceliğinin, dünya üzerindeki yönlendiriciliğinin ve daha nice yüzyıllar sadece ulusumuza değil dünya devletlerine yol gösterici olmaya devam edeceğinin en büyük kanıtıdır.

Bu nedenle her geçen gün O’na daha çok ihtiyacımız olduğunu anlıyor ve O’nu daha büyük bir özlemle arıyor ve anıyoruz. Zira O’nun anlatımı ile ‘dahili ve harici bedhahlar’ koyduğu ilkeleri ve yaptığı devrimleri, yozlaştırmak ve böylece ulus, üniter ve laik devlet yapımızı değiştirmek için sistemli bir uğraş içindeler. Öyle ki; İsmine, resmine, büstlerine, heykellerine, devrimlerine karşı kin ve nefret duygularını gün ışığına çıkartarak kirli yüzlerini ve emellerini açıklamak için zaman ve zemin yoklaması yapanlara daha sık rastlanmaya başlandığını üzüntü ile izliyoruz. Bu ortam içerisinde O’nun ‘gençliğe seslenişi’ her geçen gün daha büyük bir anlam ve önem kazanıyor.

Aziz Atam; Atatürk kuşağı, kurduğun Cumhuriyeti yaşatma, ilkelerinden

ödün verilmesini engelleme görevi ile yükümlü olduğunun bilincinde olarak kendine düşeni hiçbir şeyden çekinmeden yerine getirme azim ve kararlılığındadır..

İnanıyoruz ki, Sevr’i hortlatmak, Lozan’ı tartışma konusu yapmak ve böylece O’nun ilke ve devrimlerini sonlandırmak isteyenler Atatürk kuşağının bu birlik ve beraberlik anlayışı ile kenetlenişi sonucu her zaman olduğu gibi bu kez de hüsrana uğrayacaklardır.

Ulu Önder; aramızdan ayrılışının 78.yılında, sizi rahmet, minnet ve şükran duygularımızla anarken, sizi her zamankinden daha büyük bir özlemle aradığımızı bir kez daha yineleyerek hatıranız önünde saygıyla eğiliyor ve nur içinde yatın Aziz Atamız diyoruz.”

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

CHP’den 10 Kasım Mesajı:

FİKİRLERİ ve DEVRİMLERİ YAŞAYACAK

CHP Hatay Gençlik Kolları Başkanı Ümit Kutlu, Ulu Önder Atatürk’ün 78 yıl önce fiziken yok olduğunu, fikirleri ve devrimlerinin ise yaşadığını ve yaşayacağını savundu.

CHP İl Gençlik Kolu Başkanı Ümit Kutlu’nun mesajı şöyle:

“Ebediyete uğurlanışının 78. yılında Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü saygı sevgi ve özlemle anıyoruz.

‘Bütün ümidim’ dediği gençler olarak Atatürk kelimesinin hor görüldüğü, dışlandığı, Atatürkçü olmanın suç sayıldığı bugünlerde korkmadan ve yılmadan ilkelerini rehberimiz, fikirlerini ümitli yarınlara ulaşacağımız mücadelemiz olarak görmeye devam edeceğiz ve bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz bizlere göre 78 yıl önce Mustafa Kemalin sadece biyolojik yaşamı son bulmuştur fikirleri, devrimleri hala yaşıyor ve bu ülkenin geleceği için yolumuza ışık olmaya devam ediyor.”

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ADD’den 10 Kasım Mesajı:

ÖLÜMÜNÜN 78.YILINDA ESERLERİ  AYAKTA FİKİRLERİ YOL GÖSTERİCİ

Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay Şubesi’nce yayınlanan 10 Kasım mesajında, Ulu Önder ATATÜRK’ün ölümünün 78. Yıldönümünde, eserlerinin ayakta ve fikirlerinin yol gösterici olduğuna vurgu yapıldı.  ADD Şube Başkanı Yrd. Doç. Kezban Kuran imzalı 10 Kasım Ulu Önderi Anma Mesajı şöyle:

“Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı’nın önderi ve ulusal bağımsızlığın simgesidir. Bağımsızlık savaşı, Türk halkının kanı ve alın teriyle kazanılmıştır. Büyük Önder, ‘Biz, halkımızı koruyabilmek, istikbalimizi emin bulundurabilmek için ulusal yapımızla bizi yutmak isteyen emperyalizme karşı savaşmayı uygun gören bir mesleği izleyen insanlarız’ demektedir. O’nun ulusal bağımsızlık harcıyla temelini attığı Cumhuriyetimizi dış ülkelere bağımlı bir devlet haline getirenler, ülke ekonomisini dışarıdan kumandayla yönetenler, Atatürk’ün tam bağımsızlık ile ilgili söylevlerini anlamamış ya da unutmuş görünüyorlar.

Günümüzdeki en önemli tehdit, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyetini hedef alan siyasal dinci hareket, yani irticadır. Çünkü insanlarımızın en hassas oldukları, dolayısıyla en kolay istismar edilebildikleri duyguları, dinsel duygulardır. Ulu önder, 1923’te Eskişehir-İzmit konuşmasında, ‘Efendiler, yaşamın felsefesi, tarihin garip oluşumu şudur ki; her iyi, her güzel, her yararlı şey karşısında onu yok edecek bir güç belirir. Bizim dinimizde buna yobazlık denir. İyi bir şey yaptınız mı, biliniz ki, bunu yok etmek için karşınıza ters bir görüş, gerici bir görüş çıkacaktır. İyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti; şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar ülkesi olamaz. En doğru yol, en gerçek tarikat, uygarlık yoludur” diyor.

Bugün sorunlarımıza çözüm noktasında yapılması gereken, Atatürkçü düşüncenin ve onun özü olan aklın ve bilimin egemenliğini çok iyi kavramak, benimsemek ve bir yaşam biçimi haline getirmektir. Mustafa Kemal’in bugün bizlere yüklediği görev ve sorumluluklarımızı yeniden gözden geçirmemiz ve düşünmemiz gerekiyor. O büyük insan, ölümünün 78. yıldönümünde beden olarak aramızdan ayrıldı ama, eserleri ve fikirleri dipdiri olarak hala bizlere yol göstermektedir. Mustafa Kemali ve yol arkadaşlarını bir kez daha minnet ve saygıyla anıyoruz. Ruhu şad olsun.”

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

HGC’den 10 Kasım Mesajı..

Hatay Gazeteciler Cemiyeti bir mesajla Ulu Önder ATATÜRK’ü andı.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen imzalı mesaj şöyle:

“Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük insan, önderimiz, Başkomutanımız, Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının üzerinden 78 yıl geçmesine rağmen, onun bizlere çizmiş olduğu yolda ilerlemeye devam ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz, o yüzdendir ki Ülkemiz her türlü tehdide karşı her zaman güçlü durabilmektedir. Seni unutmayacağız güzel insan sana ve silah arkadaşların başta olmak üzere ülkemiz için canını hiç düşünmeden feda eden tüm şehitlerimize Allahtan rahmet gazilerimize acil şifalar, sağlıklı günler  diliyorum.”

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Eğitim İş 10 Kasım Mesajı

Eğitim İş Hatay Şubesi, bir mesajla, Ulu Önder ATATÜRK’ü ölümünün 78.yılında andığını bildirdi. Hatay Eğitim İş Şube Başkanı Suat Sadış imzalı mesajda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78. yılında sevgi, saygı ve büyük bir özlemle anıldığı, açtığı çağdaş uygarlık yolunun insanlığın yolu olduğu ve dünya liderliği, ileri görüşlülüğü, askeri ve siyasi dehası ve ışık saçan devrimlerinin bugün, gerici ve bölücü zihniyetleri rahatsız etmekte olduğuna vurgu yapıldı.

+++++++++++++++++++++++++++++++++

ANTAKYA TİCARET BORSASI BAŞKANI MEHMEY ALİ KUSEYRİ

Cumhuriyetimizin kurucusu Buyuk devlet adami Mustafa Kemal Ataturk’u ebediyete ugurladigimiz gunun 78. yil donumunde O’nu saygiyla,minnetle ve sukranla bir kez daha aniyoruz.Mehmet Ali KUSEYRI Antakya Ticaret Borsasi Yonetim Kurulu Baskani

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI HİKMET ÇİNÇİN

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Ölümünün 78. Yıldönümünde Saygıyla Anıyoruz

Türk Ulusunun büyük devlet adamı ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, sonsuzluğa uğurladığımız günün 78. yıldönümünde onu bir kez daha özlemle, saygıyla, sevgiyle ve rahmetle anıyoruz. Büyük liderler için kuşkusuz ki matem değil; fikirlerine sadakat gereklidir.”

Demokratik, laik ve çağdaş değerlerinden oluşan kişiliğindeki bütünleştirici kimliği ve bilimi kılavuz edinmiş olan anlayışı ile Atatürkçü Düşünce Sistemi, TC. Devletini milleti ile sonsuza dek bölünmez bütün olarak yaşatacak, en büyük ateşleyici güçtür.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu düşünce ve duygularla, ilke ve devrimlerinle hiç sönmeyecek bir meşale misali aydınlattığın uygarlık yolunda kararlı ve de istikrarlı ilerleyişimizi sürdüreceğimize, manevi huzurunda söz veriyor ve ulu önderimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

+++++++++++++++++++++++++

HESOB BAŞKANI ABDULKADİR TEKSÖZ

T.C.DEVLETİMİZİN KURUCU ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü 78. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ. RUHU ŞAD OLSUN.

 

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz