Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu olsun…

19 Mayıs 2014 Pazartesi, 10:10
19-mayıs-asya-gazetesi-com

96.2 ASYA RADYO VE ASYA GAZETESİ OLARAK ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINI KUTLARIZ…

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayınladı. Vali Lekesiz mesajında şunları söyledi:

“19 Mayıs 1919 Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Gazi Mustafa Kemal’in rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıç tarihidir.Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden bu zorlu yolda, ilk adımı oluşturan ve Türk Milleti’nin bağımsızlığı için kurtuluş meşalesinin ateşlendiği tarihin 95’inci yıl dönümünü milletçe idrak etmenin gururunu yaşıyoruz. Milletimizin kaderini değiştiren, insanımız için umut dolu bir başlangıcın nişanesi olan 19 Mayıs, Türk Milleti’ni aydınlığa kavuşturan ve Cumhuriyet’le buluşturan bir dönüm noktası olmuştur.19 Mayıs, güçlü ve müreffeh bir Türkiye hedefini geleceğe taşıyacak olan gençliğe duyulan güvenin göstergesi olarak armağan edilen milli bir bayramdır. Zira geleceğimizin teminatı ve umudumuzun kaynağı gençlerimizdir.

Güçlü ve modern bir ülke olma hedefimize eğitimli, vizyon sahibi, kendine güvenen, eleştiren ve eleştiriye açık olan, araştıran bir gençlikle ulaşılacağı bilinci içerisinde gençlerimizin eğitimine daha da büyük önem veriyoruz. Bu yolda demokrasi kültürümüzü güçlendirerek insan hak ve özgürlüklerini daha da desteklemek,hukukun üstünlüğü ilkesini toplumsal hayatın her alanına tam manasıyla yerleştirmek ve uygulamak ortak amacımızdır. Bu duygu ve düşüncelerle böylesine anlamlı bir günü gençliğimize emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Savaşımızın Şehit ve Gazilerini, isimsiz kahramanlarını rahmet ve minnetle yâd eder, ilimizde yaşayan tüm gençlerimizin Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlarım. ”

******************************************

 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş;Yayınladığı kutlama mesajında;

“19 Mayıs bağımsızlığına düşkün olan bir milletin iradesidir. Vurulan zincirin kırılıp atılmasıdır. Esaret den kurtulmanın ilk işaretidir. Bundan 95 yıl önce yokluk, çaresizlik içinde yaşayan bir milletin uyanış hikâyesidir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasıyla birlikte Türk milletinin asla esaret altında kalmayacağının mesajının verildiği gündür.

Bugün, içersinde yaşadığımız bu topraklar, Cumhuriyetimiz, demokrasimiz, çağdaş dünyayla olan iletişimimiz; 19 Mayıs’ta ortaya konulan iradenin eseridir. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu eşsiz ülkeyi gençlere emanet ettiği gün işte bugündür. Ülkemiz gençlerinin böyle kutsal bir emanete son nefeslerine kadar sahip çıkacaklarına inancım tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle bütün gençlerimizin ve yurttaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, saygılar sunuyorum.” Dedi.

 

******************************************

Hatay Baro Başkanı Sinan Akgöl, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramına ilişkin basın açıklaması yaptı.

 

Akgöl, yayınladığı mesajda, “19 Mayıs 1919 bir milletin Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde özgürlük mücadelesi ve kurtuluş savaşını başlattığı gündür. Tüm olumsuz şartlara rağmen bir millet bilinci ile tüm emperyalist ülkelere başkaldırdığı, bir bağımsızlık destanının, Türkiye Cumhuriyeti Devleti yolculuğunun başladığı gündür.  Tarihin akışının değiştiği, tarihin yeniden yazıldığı gündür. Mustafa Kemal Atatürk, Bağımsızlık ve Cumhuriyet yürüyüşünün başladığı bugünü geleceğimizin güvencesi olan gençlerimize emanet etmiştir. Bugüne kadar emanete sahip çıkan gençlerimiz, bugün ve gelecekte de aynı bilinç ile “Bağımsız ve Özgür Türkiye “ emanetine sahip çıkmaya devam edecektir.

 

Bu yıl, 19 Mayıs’ı,  birkaç gün önce Soma Kömür İşletmelerinde meydana gelen, hiçbir aklın ve vicdanın kabul edemeyeceği, çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybettiği bir felaketin derin acısını içimizde duyarak geçiriyoruz. Bunun bir son olmasını, bir daha böyle acılar yaşamamayı diliyoruz. Acılarımızdan ders alarak, yasal ve pratik tüm tedbirlerin alınmasını, denetimlerin gereği gibi yapılmasını ve ihmali olan sorumlular hakkında yasal gereğinin yapılmasını beklemekteyiz” dedi.

*************************

CHP Hatay Milletvekili M. Ali Ediboğlu, 19 Mayıs 1919, Ulusun makus talihinin değiştiği ve büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderlik ettiği bağımsızlık mücadelesinin başlangıcı olan önemli bir gün olduğuna dikkati çekti.

 

Ediboğlu, mesajında, “Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919’da Atatürk, kurtuluş ve bağımsızlık meşalesini Samsun’a geldiği gün yakmış, yok edilmek istenen bir milletin var olma yolundaki güneşi de olmuştur. 19 Mayıs’ı anlamlı kılan bir diğer gerçek de, genciyle, yaşlısıyla, erkeğiyle, kadınıyla bu mücadele ile yeni Türkiye’nin temellerinin atıldığı bu günü,  Mustafa Kemal Atatürk gençliğe bayram olarak armağan ederek ölümsüzleştirmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle, Kurtuluş Mücadelemizin kahramanlarını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha rahmet ve minnet duyguları ile anıyoruz” dedi.

 

**************************

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk Milletinin bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, ulusal değerlerin yeşerdiği, kurtuluş ateşinin yakıldığı, bağımsızlığa, aydınlığa ve geleceğe olan inancın adı olan 19 Mayıs tarihini ülkenin geleceği olan Türk gençliğine emanet ettiğini söyledi.

 

Güder, açıklamasında, “Bu emanetin layıkıyla korunması ve ilelebet devam etmesi için bizlere ve gençlere düşen görev, Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak ve bizden sonraki nesillere en iyi şekilde teslim etmektir. Büyük Atatürk’ün, mukaddes vatanımızın bölünmez bütünlüğü yolunda, kurtuluş mücadelesini başlattığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın milletçe mutluluğunu yaşadığımız bu anlamlı günün 95. yıldönümünde,  milletimizin ve gençlerimizin bayramını kutluyorum” dedi.

******************************

 

Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Antakya Şubesi Başkanı Nabi İnal, kutlama mesajı yayınladı.İnal, kutlama mesajında, şunları söyledi:

 

“Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramının 95.nci yıl dönümünü, Soma’da yaşadığımız ve bizi ulusça büyük bir kedere gark eden maden faciası nedeniyle buruk bir şekilde kutlamaktayız. Bundan 95 yıl önce,  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk varoluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun’a ayak basmıştı. 19 Mayıs, silkinişin, dirilişin ve hakimiyetin kayıtsız şartsız ulusta olduğu ilkesinin tüm kurum ve kuralları ile egemen olacağı, Demokratik Laik Sosyal Hukuk devletinin temellerine ilk harcın konduğu gündür. 19 Mayıs’ta Samsun’da doğan güneş batmadı, batmayacak. Ülkemizi aydınlatmaya, yol ve yön göstermeye devam edecektir. Bunu göremeyenlere göstermek, anlamayanlara anlatmak Atatürk gençliğinin asli görevidir.”

**************************************

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin 19 Mayıs münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Mesajda: “ATSO, tüm hemşerilerinin ve üyelerinin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 95. yıl dönümünü kutlar ve geleceğin teminatı olan gençlerini selamlar…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını hep birlikte yaşamanın sonsuz mutluluğu, coşkusu ve heyecanı içerisindeyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı hürriyet hareketi, milletimizin azim ve kararlılığı ile birleşerek, tüm yurda dalga dalga yayılmış ve Milli Mücadele sonucunda zaferle taçlandırılmıştır.

 

Büyük Önder Atatürk ve kahraman silah arkadaşları tarafından sıkıntı ve yokluklar içerisinde verilen çetin mücadele sonucunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk tarafından gençlerimize emanet edilmiştir.

 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Bu duygu ve düşüncelerle, tüm hemşerilerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlar ve geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi selamlarken; başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi de saygıyla anıyoruz.”denildi.

 

***************************************

 

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz