Son Dakika
17 Ekim 2018 Çarşamba

Atanmayan öğretmenler haykırıyor…

22 Ekim 2014 Çarşamba, 10:44

Ataması yapılmayan öğretmenler alanlara çıktı, taleplerini haykırdı.
Ataması yapılmayan öğretmenler, ellerinde pankartlarla Antakya Postanesi önünde bir araya geldi, taleplerini sıraladı ve öğretmenlik yapmak istediklerini vurguladı. Bugüne kadar 41 arkadaşlarının intihar ettiğini, buna rağmen hala sorunlarının görmezden gelindiğini, yok sayıldıklarını söyleyen ataması yapılmayan öğretmenler, bir an önce göreve başlamak istediklerini söyledi ve “Öğretmenler işsiz, okullar öğretmensiz kalmasın” mesajını iletti.

Ataması yapılmayan öğretmenler adına sorunların yer aldığı basın açıklamasını okuyan Başak Şah, bin bir umutlarla, hayallerle üniversite sınavlarına girdiklerini ve 4 yıl boyunca öğretmen olmak için uğraşıp durduklarını, sınavı kazanmanın, okulu bitirebilmenin çok zor olduğunu, ama zorlukların aslında okulların bitmesiyle de bitmediğini söyledi ve “Çünkü sistem sürekli sorun yaratıyor. Ve bu sorun yumağının içinde çıkmaza girip de intihar eden öğretmen arkadaşlarımızın sayısı 41 kişiye ulaşmış durumda.

Bizler okulu bitirmemize rağmen ataması yapılmayan öğretmenleriz. Yapılan açıklamaların resmi sonuçlarına göre, 2002 yılında 60 bin olan ataması yapılmayan öğretmen sayısı, 12 yılsonunda 300 binin de üzerine çıktı. Bu rakam kamu emekçilerinin alanında işsizlik ordusunun da yaratıldığını göstermektedir. Tüm iktidarlar gibi AKP iktidarı da sorunu yok saymıştır maalesef.

2002 yılında İzmit mitinginde yapılan konuşmada ‘Şu sisteme bakın hele ülkede 72 bin öğretmen açığı var. Sen sınavla öğretmen seçiyorsun, hangi akla hizmet ediyorsun. Bırak da öğretmenlerimiz okul seçsin göreve başlasın, önüne neden engel koyuyorsunuz. İnşallah biz hükümetimizi kurduğumuzda bütün öğretmenleri göreve başlatacağız ve öncelikli olarak eğitim sorununu çözeceğiz’ demişti.

Kurtarıcı rolüne soyunan iktidar milyonların gözlerinin içine baka baka yalan söylüyor, bizimle alay ediyorlar. Oysaki biz emeğimizle okuduk, zorluklarla okulumuzu bitirdik. Emeğimize, hakkımıza, öğrencilerimize sahip olmak istiyoruz. 41 arkadaşımız intihar etmesine rağmen sorunumuz görünmezlikten geliniyor, yok sayılıyor. Biz yok sayılıyoruz” dedi.

Bu duruma daha fazla sessiz kalamayacaklarını söyleyen Başak Şah, açıklamasında şunlara yer verdi: “Biz sessiz kaldıkça umutsuzluk yayılıyor, bizim gibi genç öğretmen arkadaşlarımız intihar yolunu seçiyor. Biz buna karşı bir alternatif olmak zorundayız. Taleplerimiz çok somut.

Ücretli öğretmenliğin vb. esnek üretim biçimlerinin koşulsuz olarak kaldırılması, 300 bin öğretmenin ilki Şubat ayına dek olmak üzere acilen tam gün kadrolu ve güvenceli biçimde istihdamının sağlanması.

Taleplerimizin karşılanması için birlikte hareket etmek, sesimizi ve ciddiyetimizi kabul ettirmek durumundayız. Ücretli kölelik yerine onurlu mesleğimizi istemeliyiz, bu temelde bir araya gelip örgütlenmeliyiz. Hakkımız olanı, bizim olanı almak için mücadele etmeliyiz. Hem onurumuzu korumak, hem geleceğe dair sorumluluğumuzu yerine getirmek, hem de aciz ve çaresiz olmadığımızı, gücümüzü haykırmak amacıyla direnelim.

Direnişimiz haksızlığa uğrayan tüm öğretmenlerimizin, öğretmensiz kalan tüm öğrencilerimizin direnişi olacaktır.
Ataması yapılamayan öğretmen arkadaşlar, el ele verip tüm haklarımızı kazanabiliriz. Kendimize ve birbirimize inanalım direnelim ve kazanalım. Emekten yana olan herkesi direnişimizi sahiplenmeye çağırıyorum.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz