Son Dakika
21 Haziran 2018 Perşembe

Asya Radyo’ dan canlı yayın…

19 Ekim 2013 Cumartesi, 21:40
Asya Radyo’ dan canlı yayın…

Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşecek ğadir Hum bayram Programı 96.2 Hatay Asya Radyo ‘dan canlı olarak yayınlanacak… özellikle yurt dışındaki okuyucu ve dinleyiilerimize duyurulur…

ğadir Bayramınız şimdiden kutlu olsun…

Arap Alevileri (Nusayriler), her yıl Hicri takvime göre Zilhicce ayının 18’inde ğadir Hum Bayramı’nı kutlar. Arap Alevileri ğadir Hum gününde işyerlerini açmaz. Bu nedenle yıllardır bu günün tatil ilan edilmesi için mücadele etmektedirler.

ğadir Hum bayramı bu yıl 21 Ekim’ e denk geliyor… (2013 Gadir Humm)
ğadir Hum’da Muhammed Mustafa’nın söyledikleri, inkâr edilmiştir. Bunun sonucunda Hz. Ali, inkârcıların saldırısına uğramıştır. Saldırılar Kerbela’da yapılan katliamla sürmüş, ımam Hüseyin ve yoldaşları şehit edilmiştir. O günlerden beridir Aleviler saldırı, zulüm ve katliam ile karşı karşıya kalmıştır. 

Katliamlar yüzyıllar boyunca sürmüş, Aleviler asimilasyon ve zulüm ile susturulmaya çalışılmıştır. Bu zulüm ve katliamlara karşı Alevi halkı, değerlerini yaşatarak, kültürünü sahiplenerek ayakta durmuştur. ışte ğadir Hum bayramı; asimilasyon ve zulme karşı yok sayılmaya çalışılan bir inancın yaşatıldığı en önemli günlerden biridir. 

Arap Alevileri (Nusayriler), tüm dini bayramlarında yaptıkları gibi, ğadir Hum bayramında kazanlar kaynatır, kurban keser, hirise (bayram yemeği) yaparlar; fakirlere ve muhtaçlara yemek ve zekât dağıtır, dualar ederler. Evliyaları ziyaret ederler; özellikle bu bayramda ziyaretler (türbeler) dolar taşar. Kardeşlik daha da pekişir.

Arap Alevi halkımızın bu bayramını daha iyi bir şekilde kutlayabilmesi için ğadir Hum günü tatil ilan edilmeli, Arap Alevi halkımızın talepleri kabul edilmelidir.
Arap Alevi halkımızın en büyük inanç günü olan ğadir Hum bayramını kutluyor, bayramın zalime karşı birlik ve kardeşliğe vesile olması diliyoruz.

ğADıR BAYRAMI’NDA 96.2 ASYA RADYO CANLI YAYINDA…

Hatay Asya Radyo’ yu dinlemek için aşağıdaki linke ters klikleyerek bağlantıyı yeni pencerede aç a tıklayabilirsiniz.

96.2 HATAY ASYA RADYO DıNLEME SEçENEKLERı
http://sunucu.radyodinle.com:9850/listen.pls
http://yayin1.yayindakiler.com:3016/listen.pls
http://asyaradyo.com/portal/asyaradyo.htm
http://asyaradyo.net/player/1/AsyaRadyo-1.htm
http://asyaradyo.net/player/2/AsyaRadyo-2.htm
http://hatayradyosu.com/
http://asyagazetesi.com/
 
ıletşim telefonu 0531 936 92 32

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz