Son Dakika
23 Haziran 2018 Cumartesi

Asker polisle halk arasında barikat kurdu…

02 Haziran 2013 Pazar, 23:36
Asker polisle halk arasında barikat kurdu…

ıstanbul’da gezi parkı eylemine yönelik Antakya’da yapılan gösterilerde yine Polis’le göstericiler çatışırken, araya Asker girince ortalık duruldu. Antakya Ulus meydanındaki Gezi parkı eylemine destek vermek için Eğitim-ış’in düzenlediği eylem sonrasında KESK, Beşiktaş çarşı grubu, Halkevleri, TGB, ESP ve SODAP’a mensup eylemciler Gündüz caddesinden Armutlu’ya yürümek istediler.
 
Polis göstericiler müdahale edince, arbede yaşandı. Olaylar Uğur Mumcu alanında devam ederken, Hatay Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, göstericilere sakin olmaları çağrısında bulundu. Eylemcilerin yürüme istemlerine Polis müdahale edince, yine biber gazlarının sıkılmasıyla ortalık tamamen karıştı. Polis’le göstericiler arasındaki arbede uzayınca, olaya Asker müdahale etti. Uğur mumcu alanına Askerlerin gelmesiyle, göstericilerin duruldukları gözlendi.
 
ıstanbul gezi parkı eylemine destek için Antakya’da düzenlenen eylemde yine biber gazının sıkılması ve göstericilerle Polis arasında arbede yaşanması sırasında, birçok gösterici, cadde esnafı, Polis, Basın mensuplarının yanı sıra Hatay Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç’ın da biber gazından etkilendiği kaydedildi.
 
Eylemler sonrasında, KESK, Eğitim-ış, Eğitim-Sen üyeleri oldukları tahmin edilen 25 kişinin gözaltına alındığı edinilen bilgiler arasında yer aldı.
 
ıstanbul Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesini istemeyen vatandaşların başlattığı eylem, ülke geneline yayıldı. ülkenin dört bir yanına yayılan eylemlerin biri de önceki gün binlerce vatandaşın ve çok sayıda sivil toplum örgütünün katılımı ile Antakya’da yapıldı. Sorunsuz başlayan eylem, Uğur Mumcu Alanı’nda adeta meydan muharebesine dönüştü.
 
Saat 12.00’de Saray Caddesi’nde başlayan eyleme binlerce kişi katıldı. Caddede yapılan basın açıklamasının ardından Atatürk Anıtı’nda saygı duruşunda bulunulup ıstiklal Marşı okundu. Daha sonra Uğur Mumcu Alanı’na yürüyen gurup ile güvenlik güçleri arasında tartışma başladı. Tartışmanın sürmesi üzerine olaylar büyüdü.
 
Polisin gaz sıkması ile alevlenen olayları durdurmak mümkün olmadı. Etkinliğe katılım gösteren sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, polise taş atılmaması için göstericilerle polis arasında etten duvar kurmak istedi ancak maalesef başarılı olamadılar.
 
Göstericilerle polis arasında yaşanan gerginlikten rahatsız olan ve olumsuz etkilenen esnaf, polisle münakaşaya girdi. Uzun süre devam eden gerginlik bir türlü durdurulamayınca, Jandarma’dan destek istendi. Olayları baştan sona kadar yakından takip eden ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, yaptığı sağduyu anonslarına rağmen olayları önleyemedi.
 
Huzur kenti Hatay’da son dönemlerde olayların artış göstermesi vatandaşları kaygılandırırken, provakasyonlara gelinmemesi için sağduyu çağrısı bir kez daha yapıldı

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz