Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Aşırı Kilolarından Hayata Küstü…

09 Ocak 2012 Pazartesi, 09:29
Aşırı Kilolarından Hayata Küstü…

ılkokul yıllarından itibaren kilo almaya başlayan ve bu yüzden eğitimine devam edemeyen Hataylı Azize Bayır, aşırı kilolarından kurtulmak için tedavi olmak istiyor. Zayıflayarak eğitimine kaldığı yerden devam etmek isteyen Azize’nin en büyük üzüntüsü arkadaşlarının kendisini dışlaması.Bayır: ”Artık yaşlıların giydiği kıyafetleri giymekten bıktım, bir an önce yaşıtlarım gibi bir fiziğe sahip olmak istiyorum” ılkokul yıllarından itibaren kilo almaya başlayan ve bu yüzden eğitimine devam edemeyen Hataylı Azize Bayır’ın ağırlığı 230 kilograma ulaştı. Antakya’nın Saraykent Mahallesi’nde iki odalı bir evde, iki bacağından yoksun şeker hastası babası Mustafa ile annesi Sema ve 2 kardeşiyle yaşam mücadelesi veren 21 yaşındaki Azize Bayır, yaptığı açıklamada, aşırı kiloları nedeniyle hayatının karardığını ve tüm hayallerinin yıkıldığını anlattı. Kiloları yüzünden arkadaşları tarafından dışlandığını, bu nedenle de ilkokuldan sonra eğitime devam edemediğini belirten Azize, o yıllardan itibaren kendisini eve kapattığını ve hayata küstüğünü kaydetti. Azize Bayır, yıllardır dört duvar arasında yaşadığı için kendisini daha fazla yemeğe verdiğini bildirerek, ailesinin içinde bulunduğu maddi imkansızlıklardan dolayı da tedavi olamadığını ve kilolarının her geçen gün daha da arttığını dile getirdi. Kiloları nedeniyle aynalara bakamaz duruma geldiğini vurgulayan Bayır, en son 4 yıl önce tartıya çıktığını ve 230 kiloya ulaştığını gördükten sonra tartılara da küstüğünü ifade etti. ”230 kilo olduğumu görünce şok oldum” diyen Bayır, şunları kaydetti: ”Zayıflamak için kentteki çeşitli hastanelerde kısa süreli tedavi oldum. Hatta yaklaşık 20 gün hastanede yattım. Tam işler yoluna girmiş ve kilo vermeye başlamıştım ki bu sevincim çok kısa sürdü.
 
 
çünkü şeker hastası olan ve 2006 yılında bir bacağı kesilen babamın, hastalığının ilerlemesi nedeniyle diğer bacağı da kesildi. Bunun üzerine tedaviyi yarıda bıraktım. çünkü tansiyon hastası olan anneme ve iki bacağı olmayan babama benden başka bakacak kimse yoktu. Babamın bacağının kesilmesine çok üzüldüm ve kendimi daha çok yemeğe verdim. Büyük bir azim ve tedaviyle verdiğim kilolardan daha fazlasını aldım.
 
şu an en son tartıldığım 230 kilodan daha fazla olduğumu düşünüyorum. Ama cesaret edip de kilomu öğrenmek için tartıya çıkamıyorum. Uzun zamandan bu yana tartılara küsmüş durumdayım.”
 
     Kıyafet Bulmakta Sıkıntı Yaşıyor     
 
 
Tek isteğinin zayıflayarak açık öğretimden tamamlamaya çalıştığı liseden mezun olup üniversiteye gitmek olduğunu ifade eden Bayır, bazen evden dışarı çıktığında arkadaşlarını gördüğünü, ancak arkadaşlarının aşırı kilolarından dolayı kendisini görmezden geldiğini ve dışladığını kaydetti. Bayır, bu durum nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu anlatarak, aşırı kilolarının kendisini yaşıtlarından daha yaşlı ve çirkin gösterdiğini söyledi.
 
 
Kiloları yüzünden kıyafet bulmakta da sorun yaşadığına dikkati çeken Azize Bayır, ”Bu nedenle daha çok yaşlı insanların giydiği kıyafetleri alıyorum. Bazen de çevremdeki kişiler, yaşlı ve ölmüş kişilerin kıyafetlerini bana getiriyor ve onları giymek zorunda kalıyorum.
 
 
Artık yaşlıların giydiği kıyafetleri giymekten bıktım, bir an önce yaşıtlarım gibi güzel bir fiziğe sahip olmak istiyorum. Bu halle ne üniversiteye gidilir ne de bir yerde çalışılır. Bu kiloyla genç de olunmaz” diye konuştu.      ”Spor Aletlerini Kırarsın, Kilo Ver öyle Gel”
 
 
     Zayıflamak istediğini haber alan bir spor salonu sahibinin kendisine yardım etmek için evlerine geldiğini belirten Bayır, ”Gelen kişi, kilolarımı gördükten sonra ‘spor aletlerini kırarsın, kilo ver öyle gel’ diyerek bana nasihatte bulundu. Amacı bana yardımcı olmaktı ama söylediği şey beni daha çok karamsarlığa itti” dedi.
 
 
Bayır, daha güzel bir görünüme sahip olmak, çevresindekiler tarafından dışlanmamak ve maddi imkansızlık içerisinde bulunan ailesine bakabilmek için hayırseverlerden yardım beklediğini kaydederek, bundan sonra uygulanacak tedavi yöntemlerini zayıflayıncaya kadar bırakmak istemediğini vurguladı.
 
 
 
 
 
Genç kızın babası Mustafa Bayır da şeker hastalığından dolayı iki bacağının kesildiğini anlatarak, ”Kızım tedavi gördüğü sırada benim bacaklarım kesildi ve kızım bizlere bakmak için tedavisini yarıda kesti.
 
 
Ben iki bacağımdan oldum ama kızımın içinde bulunduğu duruma daha çok üzülüyorum. Elimden bir şeyin gelmediğini görmek de beni kahrediyor. Tek isteğim kızımın sağlıklı kilo vererek zayıflamasıdır. Ne olur bize yardımcı olun” diye konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz