Son Dakika
15 Ağustos 2018 Çarşamba

Asılsız haber…

05 Ağustos 2009 Çarşamba, 10:59
Asılsız haber…

   Hatay Dişhekimleri Odası Başkanı Kemal Kaya, Kamunun başta muayenehaneler olmak üzere özelden ağız diş sağlığı hizmeti alımıyla ilgili olarak bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.
 
     Kaya yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Birliğimiz arasında başta muayenehaneler olmak üzere ağız diş sağlığı hizmetlerinin özelden satın alımı konusunda, karşılıklı görüşmeler ve teknik çalışmaların sonuçlanmak üzere olduğunu söyledi. Kaya yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Daha önce de vurgulandığı gibi hizmet alımında; sürdürülebilirlik, ekonomik olarak kontrol edilebilirlik ve toplumsal gereksinimler yönünden öncelikli tedavileri gözeten bir yaklaşım önem taşımaktadır.
 
     Tedavi hizmetlerinin karşılığı olarak, gerçekçi ve bilimsel temellere sahip bir ücret saptanması; hizmet kalitesinin korunması ve suiistimallerin önüne geçilebilmesi için bir zorunluluktur. Birliğimiz tarafından 2001 yılında başlatılan; uzman akademisyenler ve serbest dişhekimlerinin katkılarıyla hazırlanan Ağız ve Diş Sağlığı hizmet bedellerinin maliyet temelli olarak belirlenip; güncellenmesi projesi 6 yıllık bir emeğin sonucudur.
 
     Bu proje temel alınarak hazırlanan ve SGK’ ya sunulan teklifimizdeki tedavi kalemleri ve ücretleri konusunda henüz uzlaşı sağlanamamışken; kimi basın yayın organlarında hastaların SUT’ a ilaveten %30 ilave ücret vererek hizmet alabileceği haberleri çıkmıştır.Bu konuda birliğimizin ve odalarımızın herhangi bir onayı yoktur. Gerek hizmet alanların, gerek hizmeti sunanların, gerekse de hizmeti finanse edenlerin mağdur edilmeyeceği bir sistem sürdürülebilir olandır. Uygulaması mümkün olmayacak ücretlendirmelerle hizmet alımının sürdürülemeyeceği, suiistimallerin kaçınılmaz olacağı açıktır.
 
    Kamunun muayenehanelerden hizmet alımı konusundaki görüşmeler sürerken; uygulanacak tedavi ücretleri ile ilgili ” gerçekçi olmayan fiyatlarla hizmet alımı” yapılacağı açıklamaları gerçeği yansıtmamaktadır” .

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz