Son Dakika
21 Haziran 2018 Perşembe

Aşık Veysel anıldı…

24 Mart 2013 Pazar, 20:33
Aşık Veysel anıldı…

Asya Radyo’ da gün boyu Aşık Veysel türküleri yankılandı. Hatay Asya Radyo büyük ozanı gün boyu yaptığı yayınlarla andı. Büyük halk ozanı Aşık Veysel şatıroğlu’nun ölümünün 40. yıldönümünde ılimizde olduğu gibi ıstanbul’ da da unutulmadı. ıstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal ışler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen törenle anıldı.
 
Düzenlenen anma programına ünlü ozanın başta kızı Hayriye özer, damadı Hüseyin özer olmak üzere torunları çiğdem özer, Ece şatıroğlu, Yıldız şatıroğlu ve Aşık Veysel’in akrabalarının yanı sıra ıstanbul ıl Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran, Nuri Sesigüzel, Zafer Gündoğdu ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Sunucu Jale Taşcı’nın ‘Dostlar Beni Hatırlasın’ dizeleri ile açılış konuşması yaptığı gecede; ıstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal ışler Daire Başkanı Abdurrahman şen, Aşık Veysel şatıroğlu’nun torunu çiğdem özer ve ıstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Selamet söz aldı.
 
“40. yılımızda geleceğimize de ışık tutacak”
 
Abdurrahman şen “Aşık Veysel’siz geçen 40. yılımızda geleceğimize de ışık tutacak Aşık Veysel’i bir kez daha anmaya, anlamaya yönelik bu geceye hoş geldiniz.” sözleriyle başlayan konuşmasında; “Büyük toplumlar içinden büyük kıymetler çıkaran toplumlardır. Bu bakımdan Türk milleti, Anadolu kökü asırlara varan birçok değeri yetiştirmiş. Bunlardan istifade ettiği sürece de yolunu aydınlatmış ve rahat ilerlemiş bir millettir. Bugün değişen dünya konjonktürü içinde Türkiye kendisine bir yer edinirken kendisine yol gösterecek önemli ışıklardan, yol göstericilerinden biri olan Aşık Veysel’e ne yapsak azdır” dedi.
 
Veysel’in torunu konuştu
 
Abdurrahman şen’in ardından söz alan Aşık Veysel’in torunu çiğdem özer, “Dedem şairmiş ama hep bir toprak adamı, hep bir üretici olmuş. Bilgi çağı ve evrensel değerlerle bağdaşmayan mezhep kavgalarının yarattığı acı sonuçlara derinden üzülen Aşık Veysel; bu kavgaların son bulması, halkımızın birlik ve beraberlik içinde yaşaması için sazının teline vurmuştur. Din, dil, ırk ve mezhep ayrımı gözetmeksizin insan onurunu, insan olmayı her şeyin üzerinde tutarak bu konulara fevkalade hassasiyet göstermiştir” dedi.
 
özer, “Dinlerin, mezheplerin, inançların alabildiğince birbirine hoşgörüsüz davrandığı günümüzde Aşık Veysel’in bu kavgaların son bulması, halkımızın birlik ve beraberlik içinde yaşaması için yıllar önce söyledikleri, bugün de bizim yolumuzu aydınlatmalı ve bize rehber olmalıdır. Geleceğimizin garantisi olan gençlere tanıtılması, onun dizelerinde yer alan öğütlerin ve gerçeklerin genç ve gelecek nesillere aktarılması devletimiz ve milletimizin yararına olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.
 
ıBB Başkan Vekili Ahmet Selamet ise, “Aşık Veysel, beslendiği geleneği aşarak evrensel hakikatlere yelken açmış bir ozandır. Aşık Veysel demek hoşgörü demektir. Birlik ve kardeşlik demektir. O ayıran değil birleştirendir. Geçmişi alarak geleceğe doğrulan bir fenerdir Aşık Veysel.” dedi.
 
Aşık Veysel türküleri seslendirildi 
 
Açılış konuşmalarının ardından günümüzün başarılı Halk müziği sanatçısı Cengiz özkan sahne aldı. Cengiz özkan, Âşık Veysel’in sevilen türkülerini seslendirerek izleyicilere keyifli anlar yaşattı. Abdurrahman şen tarafından da kendisine plaket verilen Cengiz özkan salonu dolduran seyircilere adete bir müzik ziyafeti çekti.
 
çiğdem özer’e ıstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş adına gecenin anısına özel yapım çini bir tablo hediye edildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz