Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Asi Taştı çiftçi mağdur….

19 Ocak 2012 Perşembe, 10:42
Asi Taştı çiftçi mağdur….

Kentte etkili olan sağanak nedeniyle Amik Ovası’nda binlerce dönümlük tarım arazisi, asi nehri’nin taşan suları altında kaldı Kentte 4 günden bu yana etkili olan ve aralıklarla devam eden sağanak, yaşamı olumsuz etkiledi. Aşırı yağışın etkisiyle Asi Nehri’nin taşması sonucu kent merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Hacıpaşa, Suvatlı, Apaydın ve Bohşin köylerine ait binlerce dönümlük tarım arazisinin bulunduğu Amik Ovası’nda taşkın yaşandı. Antakya Ziraat Odası Başkanı Abdulhay Denizli, yaptığı açıklamada, Amik Ovası’nda bulunan yaklaşık 60 bin dekar alanda buğday ekili olduğunu belirterek, Asi Nehri kıyısındaki 15 bin dekar alanın su altında kaldığını söyledi. özellikle Asi Nehri kıyısındaki Suvatlı, Apaydın, Bohşin ve Hacıpaşa köylerine ait buğday ekili arazilerin hasar gördüğünü vurgulayan Denizli, ”Yağışların ardından Suriye’nin de Asi Nehri üzerindeki baraj kapaklarını açtığını düşünüyoruz. çiftçilerimizin zararı büyük” dedi.
 
 
 
 Denizli, Dostluk Barajı’nın bir an önce tamamlanması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: ”çiftçilerimiz, yazın kuraklıktan kışın taşkından zarar görüyor. Bu zararın giderilmesi için geçen yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Asi Nehri üzerinde Altınözü ilçesine bağlı Hacıpaşa köyü mevkisinde Dostluk Barajı’nın temeli atıldı.
 
 
Suriye ile ortak yapılacak bu baraj sayesinde Amik Ovası’nda 80 bin dekar arazinin sulaması yapılacak ve 60 bin dekar alanın da taşkından korunması sağlanacaktı. Ancak Suriye’deki iç karışıklık nedeniyle barajda inşaat çalışmaları şu an devam etmiyor. Bölgede yağmur yağdığında arazilerin sular altında kalması nedeniyle çiftçilerimizin emeği boşa gidiyor.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz