Son Dakika
23 Eylül 2018 Pazar

Asi Nehri’ne Temiz Su Boru Hattı…

17 Ağustos 2011 Çarşamba, 13:37
Asi Nehri’ne Temiz Su Boru Hattı…

Antakya Belediyesi özellikle yaz aylarında görüntü kirliliği ve kötü kokuya sebebiyet veren Asi Nehri’nin bu olumsuzluklarına giderme adına önemli bir projeye daha imza attı.
 
 
Antakya Belediyesi Arıtma Tesisi’nde elde ettiği temiz suyu 2300 metrelik çelik boru hattı vasıtasıyla Asi Nehri’ne tahliyesini sağlıyor. Ekiplerce güzergâhın çelik boru hat döşeme çalışmaları dünden itibaren Asi Nehri kenarı müze arkasında bulunan yoldan başlatıldı. Buna göre yaklaşık 1000 metresi daha önce döşenen hattın kalan 1300 metrelik temiz su boru hattı döşeme çalışmalarında Q 500 çelik borular kullanılıyor.
 
 
 
Müze arkası Asi Nehri kenarından başlayan 1300 metre uzunluğundaki hattın döşeme güzergahı ise Belediye Parkı, M.Yeloğlu Köprüsü, ş.Güçlü Köprüsü, Akdeniz Mahallesi ve Arıtma Tesisi’nden oluşuyor. Yaklaşık 3 ay sürecek temiz su boru hattı döşeme çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Arıtma Tesisi’nden Asi Nehri’ne saniyede 200 litre su tahliyesi sağlanmış olacak.
 
 
 
 Antakya Belediyesi gerçekleştirdiği çalışmayla Asi Nehri’ndeki durgun suyu hareketlendirmiş, suyun havalanmasını sağlamış olacak. Ayrıca Asi Nehri’ne pompalanan temiz su sayesinde hem kötü koku ve görüntü kirliliğinin giderilmesi hem de hareketlenen ve havalanması sağlanan nehirde canlıların yaşamlarını sürdürmesi sağlanmış olacak.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz