Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Asi de Gondol, Kıyısında Nikâh Sefası…

14 Şubat 2012 Salı, 09:15
Asi de Gondol, Kıyısında Nikâh Sefası…

Asi Nehri 2.etap çevre düzenleme çalışmaları çerçevesinde, Asi Nehri üzerine yapılan yaya köprüsünün hemen yan kısmına inşa edilen ıskele her ay kura sonucu belirlenecek iki çiftin nikâh törenine şahitlik edecek.Bu bölgeye ses ve ışık sistemi kuracaklarını ifade eden Antakya Belediye Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş, ıskele üzerinde nikâhları kıyılacak şanslı çiftlerin nikâh törenlerini Asi Nehri çevresinde yürüyüş yapan herkesin görüp duyabileceğini söyledi. Müze önünden Mehmet Yeloğlu Köprüsü’ne uzanan 2.etap peyzaj ve çevre düzenleme çalışmaları son aşamaya yaklaştı. Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kentimizin gözbebeği Asi Nehri’ni Antakya’ya yakışır bir görünüme kavuşturabilmek amacıyla ıslah ve çevre düzenleme çalışmalarının aralıksız sürdüğünü, hizmet süreleri boyunca Asi Nehri ile ilgili kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini belirtti.
 
ış makineleri ve kamyonların nehir içine inmek suretiyle Asi Nehri’nden onlarca ton çöp ve çamur yığını çıkarıldığını belirten Savaş, akabinde Asi Nehri’ne dökülen pis su kanallarının döşenen bir hatla Arıtma Tesisi’ne yönlendirildiğini, burada arıtılan temiz suyun terfi hattı vasıtasıyla yeniden Asi Nehri’ne dökülmesini sağladıklarını söyledi.
 
Asi Nehri’nin her iki yakasında peyzaj ve çevre düzenleme faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydeden Savaş, çalışmaların son aşamaya yaklaştığını söyledi.
 
 Savaş, Asi Nehri 2.etap çevre düzenleme çalışmaları çerçevesinde nehir üzerine yaptıkları yaya köprüsünün hemen yan kısmına bir iskele inşa ettiklerini, bu iskele de kura sonucu her ay iki çiftimizin nikâhını kıyacaklarını, ayrıca bu bölgeye ses ve ışık sistemi kuracaklarını, yapılacak nikâh törenini Asi Nehri çevresinde yürüyüş yapan herkesin görüp duyabileceğini belirtti. Savaş ayrıca önümüzdeki süreçte nehirde gondollarla gezintiler yapılacağını, nehirde gezinti yapacak Antakyalıların gondollara bu iskeleden inip bineceğini belirtti.
 
 
Savaş “ Gerçekleştirilen bu uygulamaların temel amacı kentin cazibe merkezine bir hareketlilik getirmek, Asi Nehri’nin kötü koku ve görüntü kirliliğinden öte, gondol gezintisi ve nikâh töreni gibi insanlara tebessüm ettiren uygulamalarla anılmasını sağlamak, ilerleyen yıllar için hedeflediğimiz trafik gürültüsünden uzak, kent merkezinde ve ana arterlerde yayalaşmanın ön planda olduğu, “Yavaş ve Sağlıklı şehir” düşünce ve planlamamıza katkı da bulunmasıdır.” dedi.Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz