Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Artık ızin Yok

04 Eylül 2012 Salı, 09:44
Artık ızin Yok

Vali Lekesiz; “Toplumsal barışın korunması ve toplumsal huzurun devamı için bugünden itibaren, basın açıklaması adı altında düzenlenen izinsiz yürüyüş ve eylemlere kesinlikle izin verilmeyecek ve müsamaha gösterilmeyecektir”
 
 
 
H.Bozok
 
 
 
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay’da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları’nın liderleriyle bir araya geldi.
 
 
Valilik Tayfur Sökmen Salonu’nda gerçekleşen toplantıda konuşan Vali Lekesiz, Hatay’da toplumsal barışın ve yaşamın korunması amacıyla, 3 Temmuz 2012 tarihi itibariyle basın açıklaması adı altında düzenlenecek izinsiz yürüyüş, gösteri ve eylemlere kesinlikle izin verilmeyeceğini ve müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi.
 
 
 
Günümüzde insan hak ve özgürlüklerinin, uluslararası toplumun ortak değer ölçüsü haline geldiğini ifade eden Vali Lekesiz, ülkemizde de, Avrupa Birliği uyum süreci ile birlikte hak ve özgürlükler konusunda oldukça önemli mesafeler kaydedilmiştir ancak; hiç şüphesiz tek tek bireylerin olduğu gibi sivil toplum örgütlerinin de bu hak ve özgürlüklerini kullanırken hukuk kuralları ve yasalar çerçevesinde hareket etmesi gerekir” dedi.
 
 
 
Gelecek Adına Kaygı Verici
 
 
 
Herkesin, toplumsal düzenin sağlıklı işleyebilmesi adına Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, kanunlar ve ilgili mevzuatlara uygun hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatan Lekesiz, 
1 Eylül Dünya Barış Günü’nde düzenlenen izinsiz yürüyüş esnasında atılan “Antakya Sokağa, El-Kaideci Kovmaya” sloganının il valisi olarak kendisini gelecek adına endişelendirdiğini söyledi.
 
 
 
Etkileri ıyi Düşünülmeli
 
 
 
Bu tür yürüyüşlerin ilimizdeki toplumsal huzur ve barışı olumsuz etkileyeceğini dile getiren Lekesiz yine aynı yürüyüşte atılan “Ruhumuz, Kanımız Sana Fedadır Ya Beşşar” sloganlara da dikkat çekerek, bu söylemlerin genç beyinleri nasıl etkileyeceğinin iyi düşünülmesi gerektiğini belirtti.
 
 
 
Vali Lekesiz şöyle devam etti:
“ Asayiş sağlanacaksa, güvenlik sağlanacaksa bunu tüm demokrasilerde olduğu gibi devletin güvenlik kuvvetleri sağlamaz mı, şayet yasa dışı bir oluşum var ise, Antakyalılar sokağa inerek onlar mı bunu sağlayacak, “Haydi Antakyalılar El Kaideci Kovmaya” pankartı gençlerimiz tarafından nasıl algılanabilir? Bu tür söylemler, gelecekte ilimizdeki toplumsal barışın zedelenmesi adına fevkalade kaygı vericidir.
 
 
 Ayrıca bu tür söylemlerin, ilimizi geri kalan diğer 80 ilimiz karşısında nasıl bir konuma düşüreceğinin de iyi düşünülmesi gerekmektedir.” 
 
 
 
“Sırt çevirmedik”
 
 
 
Konuşmasının devamında ilimizde misafir edilen Suriyelilere de değinen Vali Lekesiz, Kolay kolay kimsenin evini, yuvasını terk etmeyeceğinin altını çizerek, “Komşumuz insanları ülkelerinde yaşanan bir takım olaylardan kaçarak bize sığındı. 
 
 
 
Bizde kültürel ve akrabalık bağlarımızın olduğu bu insanlara sırt çevirmedik ve onları ülkemizde misafir ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
 
 
“Yapılan Haberlerin Hatay’da Yoğunlaşması Düşündürücüdür”
 
 
 
“Resmi kanallardan hiçbir bilgi alınmadan, doğruluğu araştırılmadan, sadece kulaktan dolma bilgilerle kaleme alınan bilgilere nasıl itibar edebiliriz” diyen Lekesiz, açıklamasını; “ bu haberler toplumu bilgilendirmek değil, biçimlendirmek amacıyla kaleme alınmaktadır. Belirli merkezlerden yayılan bu haberler özellikle Hatay üzerinde yoğunlaşmaktadır. 
 
 
 
Suriyeli misafirlerin barındırıldığı diğer illerle ilgili haber yapılmazken, yapılan haberlerin büyük çoğunluğunun ilimiz üzerinde yoğunlaşması düşündürücüdür.” şeklinde noktaladı.
 
 
 
Toplantı basına kapalı olarak devam etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz