Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Arapçanın yaşatılması için çalışıyoruz…

04 Kasım 2011 Cuma, 08:34
Arapçanın yaşatılması için çalışıyoruz…

Arap Aleviliğini Koruma ve Yaşatma Derneği üyeleri Antakya Gazeteciler Cemiyeti’ni (AGC) ziyaret ederek bir basın açıklamasında bulundular.
 
 
 
 
 
Dernek Başkanı Ahmet Ak AGC’de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada; Kur’anı Kerim’in, Hz. Muhammed’in, Ehli Beyt ımamlarının ve kendilerinin ana dili olan Arapçanın korunması ve yaşatılması için ilmi toplantı ve çalışmalar yapılacağını söyledi.
 
 
 
Ak, derneğin kuruluş amacının Arap Aleviliğini araştırmak, tanıtmak, yaşatmak ve korumak, Atatürkçü, çağdaş, laik dünya görüşünün yaygınlaşmasına katkıda bulunmak olduğunu ifade ederek; “Derneğin, barış, sevgi ve insancıl değerlerin gelişmesi için çalışmalar yapmak ve en önemlisi Ehli Beyt sevgisini yaymak, yaşatmak ve korumak için kurulduğunu dile getirdi.
 
 
 
 
 
”Kur’anı Kerim’in, Hz. Muhammed’in, Ehli Beyt ımamlarının ve kendi ana dillleri olan Arapçanın korunması ve yaşatılması için ilmi toplantı ve çalışmalar yapılacağını belirten Ak, özellikle yeni nesillere bu emaneti ulaştırma ve yeni nesli kazanmak için gerekli olan toplantı, konferans, seminer gibi faaliyetler düzenlemek için çalışmalar yapacağız” diye konuştu.
 
 
Dernek olarak, asimilasyona son verilmesi, zorunlu din derslerinin kaldırılması, Diyanet işleri başkanlığının kaldırılması veya özerk hale getirilmesi, eşit yurttaşlık ilkesine bağlı kalınması gibi birçok taleplerinin olduğunu dile getiren Ak, Arap Alevilerine ait vakıf, mescit gibi taşınmazların da kendilerine devredilmesi gerektiğini, Ehli Beyt kasidesine göre Kur’an-ı Kerim kurslarını açabilmek için Arap alevi imamlarına söz verildiği gibi bu sözlerin tutulması ve gereken resmi belgelerin imamlara tahsis edilmesini istediklerini belirtti.
 
 
 
Arap Alevileri Derneği olarak, huzur ve hoşgörü kenti olan Hatay’da hiç bir tahrike kapılmadan, inadına Alevi-Sünni, Türk-Arap ve Müslüman-Hristiyan kardeşliğini savunduklarını belirten Ak, bütün provokatörlerin çirkin tezgahlarını bozmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi.
 
 
 
AK, Türkiye Alevileri Kurultayı’nı Samandağ’da yapmayı hedeflediklerini belirterek, ” Bu hedef doğrultusunda 20 Kasım Pazar günü Ehli Beyt Sevenleri Kurultayı’nı düzenleyeceğiz. Kurultaya birçok ilden vakıf ve dernek başkanları, yazarlar ve din adamları katılacak” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz