Son Dakika
22 Temmuz 2018 Pazar

Antakya’da Bayram Coşkusu

24 Nisan 2012 Salı, 12:30
Antakya’da Bayram Coşkusu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk Bayramı kapsamında Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen tören Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Garnizon Komutanı Albay Mehmet Semih Erdoğan ve Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın öğrencilerin ve halkın bayramlarını kutlamasıyla başladı.
 
H.Bozok
 
Saygı duruşu ve ıstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Milli Eğitim Müdürü Osman şimşek, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, 23 Nisan tarihinin iki anlamı olduğunun altını çizerek, “Bunlardan ilki Ata’mızın o veciz ifadesiyle “Bütün dünya bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet ve makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır o da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır o da milletin kalbi, vicdanı ve varlığıdır” belirttiği egemenliğin millete verilme olgusudur.
 
Bugün, 92 yıl önce bu millet kendi kaderini tayin etmek, bu cennet vatana musallat olan düşmanları yurdumuzdan kovmak ve yeni bir devlet inşa etmek için yurdun dört bir  tarafından gelen millet temsilcilerinin 23 Nisan 1920 günü Büyük Millet Meclisinde toplandığı yeni meclisin ve yeni ruhunun anlamlandığı gündür.” Dedi.
 
 
23 Nisanın ikinci anlamı ise, dünyada ilk ve tek çocuk bayramı olmasıdır diyen şimşek, çocuklara seslenerek, “Sizler milli ve evrensel değerlerimizin teminatısınız. Sizlere güveniyoruz. ınsanlığın yarınları sizin bu günkü çabanızla şekillenecektir. çünkü dünyayı, barış ve kardeşlik duygularıyla sarmalamak, ancak sizin minik yüreklerinizde yeşeren büyüyüp boy veren sevgi tohumlarıyla mümkündür” şeklinde konuştu.
 
 
23 Nisan ile ilgili şiirlerin okunduğu etkinliklerde, yıl içerisinde düzenlenen yarışmalarda başarılı olan öğrencilere ödülleri verildi.
 
Stadyumdaki kutlamalar, tören geçişi ve öğrencilerin hazırladığı birbirinden renkli gösterilerin sunumunun ardından sona erdi.
 
 
Törene Cumhuriyet Başsavcısı Adem Yazar, Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz