Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Antakya’ ya Bir Rakip Daha…

20 Şubat 2010 Cumartesi, 14:56
Antakya’ ya Bir Rakip Daha…

Mozaik zenginliği açısından Tunus Devlet Müzesi sonrasında ikincilik ünvanını elinde bulunduran Antakya Arkeoloji Müzesine Zeugma’ dan sonra bir rakip daha çıktı.
 Kahramanmaraş’ ta gün yüzüne çıkarılan Doğu Roma Dönemine ait Germenicia Antik Kent, Antakya’ nın rakibi olacak. Antik kentin ortaya çıkarılması için Kahramanmaraş birlik oldu. Bakanlık, Valilik, Belediye, KTSO, KTB gibi sivil toplum örgütleri de projeye sahip çıktı. Projenin yaşama geçmesi için her taraftan para yağıyor. Hatay’a harçlık gibi ödenek çıkaran Kültür ve Turizm Bakanlığı söz konusu başka bir il olunca hemen maddi katkı sağladı ve Maraş’ı açık hava müzesi haline getirmek için özel bir çalışma başlattı. Antakya Arkeoloji Müzesi depolarında sergileme alanında yaşanan yetersizlik nedeniyle bekletilen 30 bin civarında eser en kısa sürede sergilenemez ve ödenek yetersizliği kapsamında yeraltında gün yüzüne çıkmayı bekleyen çok sayıda mozaik eser gün yüzüne çıkarılmazsa Müzemizin Türkiye birinciliği elden gidebilir.
 
üLKE GüNDEMıNE OTURDULAR BıLE
 Kazısı devam eden Antik kentin ortaya çıkarılmasıyla Kahramanmaraş’ın mozaikleriyle anılacak bir kent haline geleceğini ifade eden konunun uzmanı isimler, “Arkeolojik alanın açığa çıkarılması, ziyarete açılması Maraş’ı turizm alanında, kültür alanında birdenbire ülkenin gündemine taşıyacak, meraklılar açısından önemli bir destinasyon haline getirecek. Yani Antakya ve Zeugma’ya ilaveten Maraş da mozaik konusunda önemli yerler arasına girecek. Bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi halinde mozaik dalında Zeugma ve Antakya’da geçilebilir” şeklinde konuştular. Mozaiklerin bulunduğu yerlerin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle kamulaştırıldığını hatırlatan konu uzmanı isimler, çıkarılacak mozaiklerin bir açık hava müzesinde sergileneceğine dikkat çektiler.
 
çOK SAYIDA EVıN ALTINDA MOZAıK VAR
Bölgede çok sayıda evin altında bu tür kalıntılar olduğunu dile getiren uzmanlar, bu eserlerin gün yüzüne çıkartılması ile şehrin açık hava müzesi haline geleceğine işaret ettiler. Alanın çok büyük olması nedeniyle Bakanlık, il özel idaresi ya da belediye tarafından tamamının kamulaştırılmasının mümkün olmayacağını ayrıca hatırlatan uzmanlar, yapılacak bir kentsel dönüşüm projesi ile bölgenin turizme kazandırılmaya çalışıldığına dikkat çektiler. Hatırlanacağı üzere Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır konuya ilişkin yaptığı bir açıklamada çarpıcı mesajlar vermişti. Açıklamasında atılan adımların ilk olduğunu söyleyen Tanılır, “Bakanlığımızın da onayıyla burada Müze Müdürlüğümüz Başkanlığında kazı çalışmaları başlatıyoruz. Bu ilk adım ve bir başlangıç. Ama bu mozaik meselesi biliyorsunuz, Maraş’ta büyük bir heyecan yarattı. Hakikaten bu alanın zaman içinde arkeolojik alan olarak açığa çıkartılması, ziyarete açılması, Maraş’ı turizm alanında kültür alanında birden bire ülkenin gündemine taşıyacak, meraklılar açısından önemli bir destinasyon haline getirecek” diyerek konunun önemine dikkat çekmişti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz