Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Antakya Künefesi…

31 Aralık 2011 Cumartesi, 09:40
Antakya Künefesi…

Birbirinden farklı yemek ve mezelerle hazırlanan yılbaşı sofralarını, tescilli Antakya künefesi de süsleyecek.
 
Yemekleri, tatlıları ve mezeleriyle zengin mutfak kültürüne sahip Antakya’da, 2011 yılının son günlerinde künefecileri tatlı bir telaş aldı. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleri sonucu tescil edilmesinin ardından ünü il sınırlarını aşan ”Antakya Künefesi”, yılbaşında adeta sofraların aranılan tatlısı oldu.
 
 
 
 
Antakya Tatlıcılar ve şekerciler Odası Başkanı Ganim Kıt, yaptığı açıklamada, tescil edilmesinin ardından künefe satışlarında büyük artış yaşandığını belirterek, Antakya künefesinin ününün il sınırlarını aştığını söyledi.
 
 
Hatay’daki sofraların vazgeçilmez tatlısı künefeye, gerek kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin gerekse il dışındaki vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini vurgulayan Kıt, künefenin tescil edilmesiyle Antakya künefesinin taklitlerinin önüne geçmeye çalıştıklarını kaydetti.
 
 
Yılbaşında da sofralardaki yerini alacak olan künefeye hem kentte hem de diğer illerde yaşayan vatandaşlardan yoğun talep olduğunu anlatan Kıt, şöyle konuştu:
 
 
”Antakya’da tatlıcılıkla uğraşan 700 dolayında esnafımız bulunuyor ve bunların büyük çoğunluğu da künefe satışı yapıyor. Yaklaşan yeni yıl dolayısıyla da Antakyalı künefeciler, buradaki siparişlerin yanı sıra il dışından gelen siparişleri de karşılamak üzere yoğun mesai yapıyor. çünkü buraya gelme imkânı bulamayan kişiler, Antakya’dan künefe siparişi veriyor ve yeni yıla bizim tatlımızın damaklarında bıraktığı tatla girmek istiyor. Bunda da ülke genelinde yapmış olduğumuz tanıtımların büyük katkısı var.”
 
 
Kıt, Antakya künefesi tatmak isteyenleri kente davet ederek, ”Buraya gelen misafirlerimizi künefe yedirmeden göndermiyoruz. Bir kere tadan da artık künefemizi yemekten kendini alıkoyamıyor” dedi.
 
 
Hatay Künefe Salonu sahibi Süleyman Esmer ise yılbaşı öncesi satışlarında patlama yaşandığını bildirerek, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin de künefeye yoğun ilgi gösterdiğini ve künefe yemeden şehirden ayrılmadığını söyledi.
 
 
 
Hatay’lıların, gece yarısı dahi olsa künefe yemeden uyumadığına dikkati çeken Esmer, özellikle soğuk kış günlerinde sıcak yenen ender tatlılardan birı olan künefenin ülke genelinde en fazla tüketilen tatlılar arasındaki yerini aldığını ifade etti.
 
Esmer, talep halinde yurt dışına da paket künefe gönderme imkânına sahip olduklarını belirterek, ”Hatay’ı ziyaret eden turistlerin beraberinde götürdüğü künefeyi yiyen yabancılar, şimdi telefon açarak bizden künefe göndermemızi istiyor. Künefemizin ünü ülke sınırlarını aşmış durumda” diye konuştu.
 
 
 
Tel kadayıf imalatçısı Osman Dalgaç da yaklaşık 20 yıldır künefecilik yaptığını belirterek, yeni yıl öncesinde taleplerin artmasına karşın, künefenin yalnızca yılbaşında değil her zaman tüketilen bir tatlı olduğunu dile getirdi. AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz