Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Antakya Kimliğini Arayan Bir Kent…

21 Kasım 2011 Pazartesi, 08:57
Antakya Kimliğini Arayan Bir Kent…

Fotoğraf sanatçısı ısmail Güzelmansur, uygarlıklara merkez olan Antakya’nın kimliğini arayan bir kent olduğunu söyledi.     
 
 
 
Güzelmansur, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Hatay Temsilciliği’nin düzenlediği ”Cumartesi buluşmaları” etkinliğinde yaptığı konuşmada, Eski Antakya’ya ait bir çok eserin yok olduğunu fakat bunun önüne geçemediklerini ifade etti.      Etkinlikteki sunumunda eski Antakya’nın güzelliklerini işlemeye çalışacağını belirten Güzelmansur, eski Antakya’ya ait güzelliklerin yaşatılmasının kendisi için çok önemli olduğunu belirterek, deprem, Mozaik Müzesi ve uzun çarşı konuları üzerinde sunum yapacağını kaydetti.      Güzelmansur, yakın zamanda Van depreminin yaşandığını, üzülerek bir yere varılamayacağını, yaşanan bu olaylardan ders çıkarmak gerektiğini söyledi.     
 
Dünyada yaşanan en büyük 40 depremin Antakya’da yaşandığını hatırlatan Güzelmansur, ”10 defa Antakya yerle bir oldu. Deprem hayatın bir parçası bu konulara alışık olmak ve gerekli tedbirleri almak lazım. Depremle yaşamayı öğrenmek gerekiyor. Eski Antakya evleri 200-300 yıllık olmalarına rağmen hala ayakta kalabiliyor ve bunlar birçok deprem yaşamış” dedi.     
 
Güzelmansur, mozaiklerin anayurdunun Antakya olduğunu, yurt dışındaki tüm Antakya mozaiklerinin kent müzesinde sergilenmesi gerektiğini kaydetti.     
 
Yurt dışında 141 adet Antakya mozaiğinin Fransa ve Amerika’da sergilendiğini belirten Güzelmansur, bu mozaiklerin anayurduna getirilmesi konusunda ne gerekiyorsa yapılmasının şart olduğunu ifade etti.     
 
Güzelmansur, aynı şekilde uzun çarşının tarihi dokusunu bozmadan korunmasının kentin geleceği için önemli olduğunu belirterek ” Geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez”dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz