Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Antakya için akıtılan ilk kan…

07 Şubat 2013 Perşembe, 12:13
Antakya için akıtılan ilk kan…

Araştırmacı yazar Antakya’ nın  duayen gazetecilerinden Zafer Sarı, Antakya’nın temeli atılırken, genç ve güzel bir kızın kurban edildiğini ve bu Antakya için akıtılan ilk kan olduğunu belirtiyor. Dünya’da hiçbir kent, ne topraklarının bereketi, nede ticaretteki zenginliği bakımından Antakya’yı geçemez. Bu topraklar öyle bereketli, suları öylesine berrak ki, Anne sütü kadar ak ve tatlı.
 
Bunun içindir ki, Antakya birçok medeniyetler arasında el değiştirip durmuştur. Her gelen medeniyet kendisinden bu kente bir hatıra bırakmıştır. Bir medeniyet mozaiğini andıran Antakya bu gün, ınanç ve hoşgörünün dünyaya açılan kapısı durumundadır. Zaman zaman çetin savaşlara sahne olan Antakya için çok kan dökülmüştür. M.ö.300 yılının 22 Mayısı’ nda Kral Selefkos Antakya’nın temelini atarak, resmen kuruluşunu gerçekleştirmiştir. Habib- i Neccar Dağı’ nın yamacında kurulan bu şehrin temeli atılırken, hazırda Büyük ıskender’in askerleri, Putperestlerin delegeleri ile Kral Selefkos bulunmuştur.
 
Bunların yanında da çok güzel bakire bir kız, kurbanlık elbiseler giyinmiş bekliyordu. O zamanlarda din çok zalimane idi. Tanrı’nın gazabından korunmak için ona genç bir bakire kurban etmek gerekiyordu. Kral Selefkos kurduğu bu şehrin, şehirlerarasında takdis edilmesini istiyordu. ışte onun için bakire Aimaşe isimli kızın kanı hazırda bulunan başrahip Amphion’ nun bıçağı ile akıtıldı. Bu şehir için akıtılan ilk kandı. Tarih boyunca bunu daha nice kanlar takip etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz