Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Antakya Herkese Örnek Olmalı…

03 Şubat 2011 Perşembe, 09:33
Antakya Herkese Örnek Olmalı…

Antakya’da Doğuş üniversitesi tarafından “Medeniyetlerin buluştuğu Kent Antakya’da bir arada yaşamak” adlı panel düzenlendi.
 
Antakya Millenium tesislerinde gerçekleşen panele konuşmacı olarak Antakya Ortodoks Kilisesi Vakıfı Başkanı Fadi Hurigil, Antakya Musevi Havrası Vakfı Başkanı şaul Cenudioğlu, Antakya Katolik Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Lena Nuri, Antakya Ehlibeyt Vakfı Yönetim Kurulu üyesi şefik Kazar, Antakya Güney Kore Protestan Kilisesi Ruhani Lideri Yakup Chang, Antakya Havari Kilisesi Ruhani Lideri Melki çağan, Antakya Kültürlerarası Diyalog Derneği Başkanı ısa Aydın ve Doğuş üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Niyazi öktem katıldı.
 
ANTAKYA DA FARKLI DıNLER BıR ARADA HUZUR ıçıNDE YAşIYOR
 
 
Eski Antakya Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Arkeolog Josef Naseh, yüzyıllardan bu yana Antakya’da insanların barış ve kardeşlik içerisinde yaşadığını belirterek, “Antakya’da farklı dinler bir arada huzur içerisinde yaşamaktadır. Antakya, dünyaya örnek olacak bir yer. Bu özelliğimizi koruyarak bundan sonra da bir arada sevgiyle diyalog içerisinde yaşayabildiğimizi herkese göstermeliyiz.” dedi.
 
Antakya Musevi Havrası Vakfı Başkanı şaul Cenudioğlu ise barışa, kardeşliğe inananların seslarini en çok yükseltmesi gereken bir dönemde olunduğunu, kaosa açık bir yerde yaşanıldığını vurgulayarak, “Barışa değer veren insanlar el ele vermeli. Aksi takdirde çocuklara daha az yaşanılır bir dünya bırakılacak. Antakya’da dinlerin ibadet yerlerinin farklı olması kardeşçe yaşamaya engel değil. Farklı dinlerin mensupları sevinci, üzüntüyü, bayramı, cenazeyi hep birlikte yaşıyor.” diye konuştu.
 
 
HURıGıL: ANTAKYA MEDENıYETLERıN BULUşTUğU BıR çOK DıNıN BıR ARADA öZGüRCE YAşADIğI BıR KENT
 
 
Antakya Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil de konuşmasında, Antakya Medeniyetlerin buluştuğu, birçok din ve dilin bir arada özgürce ve uzlaşı ile yaşadığı bir kent olduğunu belirterek, “Belki de daha ötesi. Belki günümüzde ünlü tarihçinin söylediği sözlerden: ticaretteki zenginlik eski günlerini arıyor olsa da, bugün hala bu şehir dinine, etnik kökenine bakmadan aynı toprağın çocukları olarak kucaklıyor birbirini.
 
Bu şehirde yaşayan insanların dini, dili, mezhebi, ırkı, kültürü ne olursa olsun, karşımızdaki insanı olduğu gibi kabullenme ve kültürüne saygı gösterme duygusuna sahip olduğumuz için değerleri Antakya’mız günümüzde kadar korumuş ve bugünden sonra koruyacağı inancındayım.” şeklinde konuştu.
 
 
KAZAR: HATAY ıLı DüNYAYA öRNEK BıR şEHıRDıR
 
 
Ehlibeyt Vakfı Yönetim Kurulu üyesi şefik Kazar yaptığı konuşmada, Hatay’ın değişik ulusların ve kültürlerin merkezi konumunda olup, farklı din ve mezhep mensuplarının birarada yaşadığı mozaik bir şehir olduğunu söyledi.
 
Antakya’nın gerek tarih, gerekse sanat eserleri bakımından büyük bir zenginliğe sahip olduğu hatırlatan Kazar, ”şehrin kuruluşu M.ö. 300 yıllarına dayanmaktadır. Bu şehre binlerce yıl önce Yahudiler, Hıristiyanlar gelip yerleşmişler. Romanlılar döneminde ilk olimpiyatlar bu şehirde yapmış, Hıristiyanlar ilk kiliseyi burada inşa etmişlerdir.
 
Halen Hıristiyan dünyası için burası bir hac yeridir. Kuran-ı Kerim’de Yasin Süresi’nde adı geçen Habibi Neccar hazretlerinin makamı buradadır. ılk çağlardaki Defne ile Apollo efsanesi burada geçmektedir.
 
 
Aleviler 10. yüzyıldan itibaren Irak’tan Suriye’ye hicret ettiler. Halep, Lazkiye ve Hatay’a yerleştiler. 944’te Hamdaniler, 1071’de Selçuklular, 1260’ta Eyyübiler, sonra Memlükler, daha sonra Osmanlılar Devleti hakimiyetinde yaşadılar. şimdi Türkiye Cumhuriyeti devletinin Al bayrağı altında huzurlu bir şekilde hayatlarını sürdürüyorlar.
 
 
Samandağ Vakıflı Köyü’nde binlerce yıldan beri hayatlarını sürdüren Ermeni vatandaşlarımız vardır. Bu insanların hepsi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Buraya sonradan gelmediler. Hiçbir sorun yaşamadan bugüne kadar geldiler.
 
 
Hatay’da yaşan bu mozaik halk, Sünnisi, Alevisi, Hıristiyanı, Yahudisi, Ermenisi, ayrım yapmadı, iyi günde, kötü günde bir arada yaşadılar. Birbirlerinin düğünlerine, birbirlerinin cenazelerine giderler. çarşıda işyerleri yan yanadır. Birbirinin bayramlarını kutlar, ev ziyaretlerine giderler. Birbirilerine karşı çok saygılılar, kimse kimseye karışmaz.Hatay ıli dünyaya örnek bir şehirdir. Dünya var oldukça Hatay barış, sevgi ve hoşgörü kenti olarak kalacaktır.” dedi.
 
 
CHANG: ıNSANLIğIN MUTLU VE REFAH ıçıNDE YAşAMASI ıçıN ORTAK PROJELER üRETMELıYıZ
 
Antakya Güney Kore Protestan Kilisesi Ruhani Lideri Yakup Chang konuşmasında, 4 yıldır Antakya’da yaşadığını, Antakya’nın gerçekten çok geniş bir yelpazeye sahip olduğunu, burada olmaktan çok mutlu olduğunu söyledi.
Burada yaşamanın, inançların bir arada sevgi ve saygı çerçevesinde yaşamasının buraya ayrı bir güzellik ve özellik kattığını ifaden eden Chang, ”Savaşlardan, çatışmalardan, yapılan zulümlerden bıkmış olan insanlığın bu diyaloga ve barışa ihtiyacı var.Bunun için de tam bir denk noktasında bulunduğumuza inanıyoruz.
 
 
Bizler bu süreç içinde insan hak ve özgürlüklerini baz alarak yoksulluğu, eğitimsizliği, sağlık sorunlarımızı ortak bir çabayla yok etmek ve her şeyden önemlisi insanı değerlerimizi koruyarak, insanlığın mutlu ve refah içinde yaşaması için ortak projeler üretmeliyiz.Bu ayrıcalıklı şehirde bunları yapmak çok kolay. Antakya’daki Medeniyet ışığını dünyada yaymalıyız. Dünya da bu ışıktan feyz almalı diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.
 
 
çAğAN: ANTAKYA HERKESE öRNEK OLMALI
Antakya Havari Kilisesi Ruhani Lideri Melki çağan da, Antakya’nın çok geniş bir hazineye sahip olduğunu kaydetti. ınsanların bir arada sorunsuz bir şekilde yaşamasının kente ayrı bir güzellik kattığını vurgulayan çağan, bunun herkese örnek olması gerektiğini söyledi.
 
 
öKTEM: DıNLER ARASI DıYALOGLA CEHALETTEN KURTULDUM
 
Doğuş üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Niyazi öktem konuşmasında, son 30 yıldan bu yana dinler arası diyalog ile ilgilendiğini belirterek, bu konuda Alevi, Sünni, Yahudi, Süryani ve ıslam camiasının değişik kesimleriyle iletişim içerisinde bulunduğunu söyledi.
 
 
Dinler arası diyaloğun kendisini cehaletten kurtardığını hatırlatan Prof Dr. öktem, bu sayede kendi dininin yanı sıra bilinçli bir şekilde diğer dinleri de öğrendiğini belirtti. Panelde ayrıca Antakya Kültürlerarası Diyalog Derneği Başkanı ısa Aydın ile Antakya Katolik Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Lena Nuri birer konuşma yaparak Antakya’yla ilgili duygularını aktardılar.
 
 
Paneli Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı F. Selçuk Kızılkaya, ıl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, bazı dernek başkanları ile çok sayıda vatandaşlar dinledi.
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz