Son Dakika
15 Ağustos 2018 Çarşamba

Antakya’ da yangın korkuttu…

21 Ekim 2012 Pazar, 11:34
Antakya’ da yangın korkuttu…

Antakya ve ıskenderun’da aynı saatlerde bilinmeyen bir sebeple başlayan orman yangınları uzun süre kontrol altına alınmaya çalışıldı. ıskenderun’a bağlı Yarıkkaya mevkisinde çıkan yangın nedeniyle emniyet ekipleri karayolunu trafiğe kapattı.

 

 

 

Yangın, ilk olarak Cumartesi günü saat 22.00 sıralarında Maşuklu Beldesi Soğuksu mevkisinde çıktı. Antakya Orman ışletme Müdürlüğü’ne bağlı çok sayıda araç ve görevli alevlere müdahale ediyor. Yangının evlere sıçramaması için çalışılıyor. Soğuksu mevkisindeki yanan alana yakın olan evlerde yaşayanlar polis tarafından uyarıldı. Ekipler yangının yerleşim alanına sıçraması ihtimaline karşı güvenlik önlemlerini artırdı.

 

 

 

Yarıkkaya mevkisinde vatandaşlar paniğe kapılarak sokaklara döküldü. ıtfaiye ekiplerinin vatandaşları sakin olmaları konusunda uyardıkları belirtildi. ıskenderun Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, yangın nedeniyle Denizciler otoban turnikelerinden çıkan araçları Liman B kapısı E-5 yolu üzerinden Antakya istikametine doğru yönlendirdi.

 

 

 

Antakya’da da dün akşam saatlerinde başlayan orman yangını da güçlükle kontrol altına alındı. Küçükdalyan beldesi Soğuksu mevkisinde bilinmeyen bir sebeple başlayan yangın rüzgârın da etkisiyle yayıldı. Alevlerin yerleşim yerlerine sıçramaması için Antakya Belediyesi ıtfaiye Müdürlüğü ekipleri ile Hatay Orman ışletme şefliği’ne bağlı ekipler söndürme çalışmalarını hızlandırdı.

 

 

 

Yanan alanın kayalık ve kuru ağaçlarla dolu olması müdahaleyi güçleştirdi. özellikle kuru kozalakların etrafa sıçraması nedeniyle yakın mesafedeki yerleşim yerlerinde kalan vatandaşlar polislerin uyarıları ile evlerinden çıkarıldı. Ormanlık alanda çıkan yangın gece saat 03.30’da tam olarak kontrol altına alındı. Yangın söndürme çalışmalarına orman işletme müdürlüğü ve itfaiye ekiplerinin yanı sıra vatandaşlar da katıldı.

 

 

 

Merkez ilçe Antakya’ya bağlı Küçükdalyan Beldesi, Soğuksu mevkisindeki ormanlık alanda, bilinmeyen bir sebeple başlayan yangın rüzgârın da etkisiyle yayıldı. Yangının, ormanlık alanın etrafında bulunan yerleşim yerlerine sıçramaması için Hatay Orman ışletme Müdürlüğü ve Antakya Belediyesi ıtfaiye Müdürlüğü ekipleri yangın söndürme esnasında canla başla çalıştı. Yangın söndürme çalışmalarına özellikle yangın sonrası soğutma çalışmalarına vatandaşlar da katıldı.

 

 

 

Orman Müdürlüğü ve itfaiye ekipleri ile vatandaşlar kazmalarla, küreklerle ve çalılarla yangını söndürmeye çalıştılar. Yangın bölgesine yakın yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlar da evlerinin etrafını su ile ıslatarak olası bir yangının sıçramasını ve yangının evlerine yaklaşmasını engellemeye çalıştılar.

 

 

 

Yangının söndürülmesinden sonra açıklamalarda bulunan Antakya Belediyesi ıtfaiye Müdürü Hasan Bilgili, yangın yerleşim yerlerine yaklaşmadan söndürdüklerini belirterek, “Orman ekipleri ve itfaiye ekiplerimizle yangını tamamen söndürdük. Orman dairesinden 3, itfaiyeden 4 arazöz mürettebatıyla birlikte yangın söndürme çalışmalarına katıldı. Yerleşim yerlerine yaklaşmaması için önlemimizi alarak yangını tamamen söndürdük” dedi.

 

 

 

Vatandaşlar da, itfaiye araçlarının sokakların dar olması sebebiyle yangına müdahalede zorlandığına işaret ettiler.

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz