Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

”Anne Ağlama Evlatların Yanında”

17 Eylül 2013 Salı, 10:26
”Anne Ağlama Evlatların Yanında”

Ahmet Atakan’ı anmak için Ahmet’in hayatını kaybettiği yerde toplanan yüzlerce vatandaş sloganlar atarak Uğur Mumcu Bulvarında kurulan Platforma doğru yürümeye başladı.
 
Ahmet Atakan’ın Annesi Emsal ve Babası Ali Atakan’ın en önde olduğu yürüyüşte Uğur Mumcu Alanına girilirken vatandaşlar “Anne ağlama evlatların yanında” sloganları attı.
 
Anma Töreninde ilk olarak konuşma yapan Ahmet Atakan’ın Babası Ali Atakan, “Benim oğlum bu ülkenin geleceği için canını feda etti. Alacak çok yolumuz var. Mücadelemizi sürdürmeliyiz. Ahmet Tüm Türkiye’nin çocuğu” dedi.
 
Sürdürülen direnişte zihinlerin daha etkin bir şekilde kullanılması gerektiğini ifade eden Ali Atakan son olarak, “Yaptığımız eylemler amacına ulaşsın” diyerek sözlerini bitirdi.
 
‘Bütün şehitler de bizim evlatlarımız’ diyerek sözlerine başlayan Eskişehir’de Taksim Gezi Parkı olaylarına destek verirken hayatını kaybeden Ali ısmail Korkmaz’ın Babası şehap Korkmaz, “Ben inanıyorum ki siz hayatını kaybedenlere sahip çıkacaksınız. Benim oğlum kurtlar sofrasına düştü. Artık anneler ağlamasın” diyerek sözlerine nokta koydu.
 
KORKMAZ: KEşKE BENı Hıç TANIMASAYDINIZ
 
şehap Korkmaz’dan sonra platforma çıkan ve “Keşke beni hiç tanımasaydınız” diyen Ali ısmail Korkmaz’ın Abisi Gürkan Korkmaz, “Annelerimiz burada gözyaşı döküyor. Aldıkları nefes annelerimize zehir gibi geliyor. Benim en büyük isteğim analar daha fazla ağlamasın. Annelerimizi gördükçe sözler tükeniyor. Ahmet Atakan, Ali ısmail’in acısını yaşarken onun hesabını sormak isterken hayatını kaybetti” dedi.
 
Ali ısmail Korkmaz’ın faillerinin yakalandığını belirten ve “Keşke Ali ısmail’in failleri yakalanmamış olsaydı da Ahmet yaşasaydı” diyen Gürkan Korkmaz, “Hayatını kaybedenlerin hesabını bilinçli bir şeklide soracağız. Polis’in orantısız şekilde müdahale ettiğini hepimiz görüyoruz. Hiç Kimse kardeşim için de olsa hayatını tehlikeye atmasın. Ahmet Dönecekse Ali ısmail’in katilleri serbest kalsın” ifadelerini kullandı.
 
Korkmaz sözlerini , “Hiçbir bir gencin Annesinin gözyaşını arkasında bırakacak şekilde davranmaması gerektiğini” isteyerek sözlerini noktaladı.
 
 
ERYILMAZ: AKP GıDENE KADAR DEMOKRASı MüCADELEMıZı SüRDüRECEğıZ
 
Hataylı olan Abdullah Cömert, Ali ısmail Korkmaz ve Ahmet Atakan adlı gençlerin hayatlarını çok erken kaybettiğinin altını çizerek sözlerine başlayan Hatay CHP Milletvekili Refik Eryılmaz, “Bu gençlerimiz Savaşa Hayır diyordu. Daha çok Demokrasi istiyordu. Anayasamızda meşru zeminde Basın açıklaması yapma gösteriye katılma hakları anayasal güvence altındadır. Hükümetin vatandaşların bu haklarına saygı duyma sorumluluğu vardır” dedi.
 
Yürüyüş yapma hakkının AKP Hükümeti tarafından bahşedilmediğini Anayasa tarafından verilmiş bir hak olduğunu vurgulayan Hatay CHP Milletvekili Refik Eryılmaz, “Biz daha fazla acı çekmek istemiyoruz. Bir gencimiz daha ölsün istemiyoruz. Daha Bilinçli ve Stratejik hareket etmek zorundayız. Biz Bu mücadeleyi değişik platformlarda daha ses getirici hale getirmeliyiz” diye konuşarak bu süreçte izlenmesi gereken yol hakkında düşüncelerini vatandaşlara aktardı.
 
Armutlu Mahallesi girişinde her akşam yapılan denetimlerin amacının AKP Hükümetinin politikası olduğunu ve ‘Nasıl çatışma çıkartabilirim’ hedefi güttüğünü ileri süren Refik Eryılmaz, “Biz Bu mücadeleye nefes aldırmalıyız. AKP’nin tuzağına düşmeden değişik eylemlerle mücadeleyi büyütmeliyiz. Bizim Gençlerimiz bilinçli AKP’nin ne yapmaya çalıştığını biliyor. Mücadelemize devam edeceğiz. AKP gidene kadar Demokrasi mücadelemiz devam edecektir” diyerek sözlerini noktaladı.
 
ANMA ETKıNLığı SIRASINDA ARMUTLU’DA çATIşMA
 
Ahmet Atakan’ı anmak için Uğur Mumcu meydanında kurulan platform etrafında toplanan vatandaşlar anma töreninde iken bir grup genç Armutlu girişine barikat kurdu.
 

Kurulan barikatın ardından Polis ekiplerinin de müdahalesi ile Eylemecilerle Polis arasında çatışma yaşandı. Aynı anda Gündüz Caddesi, çekmece Caddesi ve Armutlu Semt Pazarı civarında yaşanan çatışmalarda yaralı ve can kaybı yaşanmadı. çatışmalar gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz