Ankara Katliamı’na tepkiler Hatay’dan yükseldi…

13 Ekim 2015 Salı, 12:12

Ankara’da geçtiğimiz hafta sonu yaşanan ve 100’e yakın vatandaşımızın ölmesine sebep olan terör olayı tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimiz Hatay’da da kınandı. İşte teröre gösterilen tepkilerin bazıları…

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI LÜTFÜ SAVAŞ KATLİAMI TELLİN ETTİ.

Ankara’da hain saldırı sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize baş sağlığı dilerim. Barışa tahammülü olmayanlara lanet olsun! DOÇ. DR. LÜTFÜ SAVAŞ HBB BAŞKANI

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL KİMYECİ SALDIRIYI KINADI

“Ankara’da ülkemizin, milletimizin, birlik ve bütünlüğünü, huzur ve istikrarını bozmaya yönelik alçakça yapılan hain terör saldırısını şiddetle, nefretle kınıyorum. Sözlerin boğazımıza düğümlendiği böylesi acı bir durum karşısında ne söylense yetersiz kalacaktır. Yaşanan terör saldırısı sonucu duyduğumuz üzüntü tarif edilemez, acımız büyük. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyor, yaralılarımıza rabbimden acil şifalar temenni ediyorum.”

YAMAN: TÜRKİYEMİZİN BAŞI SAĞOLSUN

“Kandan beslenenlere, her barış ve demokrasi girişimini kana bulayanlara LANET OLSUN. Bugün Başkent Ankara’da barış karşıtı bombalı terör saldırısı sonucu hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Terörü ve terörün tüm sorumlularını şiddetle kınıyorum. Türkiyemizin başı sağolsun.”

ATSO BAŞKANI HİKMET ÇİNÇİN:ÜLKEMİZE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM

Ankara’da bugün()10-10-2015) düzenlenen Barış mitingi öncesi, mitinge katılacakların toplandığı yerde iki ayrı patlama meydana geldi. Patlamada sivil ve kamu görevlisi vatandaşlarımız hayatlarını kaybederken, çok fazla sayıda yaralı vatandaşımız da bulunmaktadır. Terörün her türlüsünü şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyorum. Bu tür terör olaylarının bir daha yaşanmamasını ve son bulmasını temenni ediyorum.

SMMO: SORUMLULAR İSTİFA ETMELİ

Geçtiğimiz Cumartesi günü Ankara’da yaşanan büyük katliama tepkiler çığ gibi yükseliyor. Hatay Muhasebeciler Odası Başkanlığı kınama mesajında, sorumlular istifaya davet edildi. Hatay Muhasebeciler Odası adına Başkan Abdullah Korkmaz imzalı kınama mesajı şöyle:

“Cumhuriyet tarihimizin en büyük terör eylemiyle karşı karşıyayız. Yaşamını yitiren tüm Can’lara, rahmet ve yaralılara acil şifalar dileriz. Bu hunharca eylemi yapanları, yaptıranları nefretle kınıyoruz. Gencecik fidanlarımıza kıyanlar bilmeli ki, bu terör eylemi asla amacına ulaşamayacaktır. Toplum olarak, birlik ve beraberlik içinde demokratik değerlere, parlamenter sisteme ve barış ideallerine daha sıkı sıkıya sarılacağız.

Toplumumuzu derinden yaralayan bu terör eyleminin faillerinin ve arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılmasını ve onlardan hesap sorulması talebimizdir. Ülkenin başkentinde bu eylemin yapılabiliyor olmasına anlam veremiyoruz. Yetkililer, görevliler, nasıl bu aymazlık içinde olabiliyorlar? Diledikleri zaman nasıl önlem aldıkları ortadadır… Sorumlu olanların yapacağı iş, bir an önce istifa etmek olmalıdır.

Yurttaşlarımızdan talebimiz, oynanmakta olan ve ülkemizi Ortadoğu’nun acımasız bataklığına çekmek isteyen oyunun farkında olmak, birliğimizi, barışımızı ve hoşgörümüzü korumaktır.

Son olarak, sonsuzluğa uğurladığımız Can’larımıza rahmet, başta yakınları olmak üzere toplumumuza başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar dileriz.”

HARİTA MÜHENDİSLERİ TEPKİSİ: DEMOKRASİYE, HUKUKA İHTİYAÇ VAR

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, yayınladığı mesajında Ankara’da yaşanan katliamı kınarken, bu olayın, Türk Milletinin demokrasiye ve hukuka ihtiyacı olduğunu bir kez daha gösterdiğine vurgu yapıldı.

      Başkan Muti Buru imzalı, Harita ve Kadastro Mühendisleri terörü kınayan açıklaması şöyle:

“DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’nin çağrısıyla Ankara’da düzenlenen emek, barış ve demokrasi mitingi öncesinde barış talebinden rahatsız demokrasi karşıtı güçler; Türkiye’nin dört bir yanından gelerek iktidarın savaş politikalarına karşı ‘Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi’  talebini haykıran binlerce insanın içinde bomba patlatarak, savaş ve kandan beslendiklerini bir kez daha göstermişlerdir. Bu saldırı, halkın barış, demokrasi ve özgürlük taleplerini hedef almıştır.

Yaşananlar, ülkemizde, demokrasiye ve hukuka olan ihtiyacı bir kez daha ortaya koymuştur. Bu anlamda yaratılmak istenen kaos ortamına karşı sağduyulu davranılmalı, bu katliamın zemin bulduğu kışkırtıcı ve saldırgan politikalar, akan kan ve ölümler üzerinden siyaset, şiddet ve nefret dili bir an önce terk edilmelidir.

Barış ve demokrasi savunucularını katledenleri ve bu katliamın gerçekleşmesine neden olanları lanetliyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz.”

HESOB: TERÖRE KARŞI ULUSÇA KARŞI DURMALI

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı Kadir Teksöz, Başkentteki katliamı kınarken, Ulus olarak teröre karşı dik durmak gerekliliğine vurgu yaptı.

HESOB Başkanı Kadir Teksöz’ün kınama mesajı şöyle:

“Terörün acımasızlığı bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Barış ve demokrasi amacıyla yapılması planlanan bir miting öncesi masum insanları hedef alan bu insanlık dışı vahşeti lanetliyor ve kınıyoruz. Terör saldırısında hayatını kaybeden yurttaşlarımızın acısını, tüm ulusumuzla birlikte yürekten paylaşıyoruz.  Yaralanan vatandaşlarımıza ‘geçmiş olsun’ diyoruz. Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odalar Birliği Yönetim Kurulu olarak, inancımız odur ki, bu tür terör olaylarının Ülkenin Birliğini ve Dayanışmasını bozmaya gücü yetmeyecektir.

Demokrasinin tüm kurum ve kuralları ile işletilmesini engellemeye dönük her türlü terörün karşısında ulusça durmanın zamanıdır. Bu kararlılıkla, olayın en kısa sürede olayın aydınlatılmasını,  sorumlularının cezalandırılmasını bekliyoruz.”

TURİZMCİLERDEN KINAMA

Hatay Turizm Derneği, bir mesajla terörü kınadığını duyurdu. Başkan Sabahattin Nacioğlu imzalı mesaj şöyle:

“Ülkemizin birlik, beraberliğine ve bütünlüğüne yapılmış bir saldırıdır. Dini, dili, Irkı ve mezhebi ne olursa olsun, Türk vatandaşına yapılan her saldırıyı kınıyoruz. Bizler, bu coğrafyada yıllardır kardeşçe yaşadık ve kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Birlikte yaşadığımızı, ekmeğimizi, aşımızı paylaştığımızı sindirmeyen dış mihraklar ve terörle beslenen örgütler, emellerine hiç bir zaman ulaşamayacaklardır. Terör örgütleri ve destekçilerinin amacı, ülkemizi kaos ortamına sokmak, kardeşi kardeşe kırdırmak, halka da korku algısını yaratmak istemektedirler. Bunu bilsinler ki, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençlerine emanet ettiği bu güzelim ülkeye vatansever gençler sahip çıkar ve oyunlarını bozar. Bu menfur saldırıda hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, Ailelere sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Tüm halkımızı da sakinliğe ve sükûnete davet ediyoruz. Bu ülke hepimizin”

T.KAMU SEN’DEN BAŞKENT KATLİAMINA KINAMA: TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜNE LANET OLSUN!

Kamu Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, terörün her türlüsüne karşı olduklarını söyledi ve Cumartesi günü başkentte yaşanan katliamı kınadı. Kamu Sen ve Türk Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı HAYRETTİN Şahin, kınama mesajında şunları kaydetti:

“Her gün, ülkemizin dört bir yanından gelen terör saldırılarında kaybettiğimiz evlatlarımızın acısını yaşarken, 10 Ekim günü Ankara Gar Binası önünde toplanan vatandaşlarımıza karşı gerçekleştirilen kahpe saldırı ile yüreklerimiz bir kez daha yanmıştır.

Birliğimize, dirliğimize ve kardeşliğimize karşı girişilen bu saldırı, nice yüreklere ateş düşürmüş ve nice ocakları söndürmüştür. Terörün etnik kökeni, ideolojisi, dili, inancı, cinsiyeti, yaşı ne olursa olsun, ayrım yapmadan, insanlığa karşı girişilen en alçakça saldırı olduğu bu menfur olayla bir kez daha görülmüş, terörün ırkının, dilinin, dininin, mezhebinin, renginin ve ideolojisinin olmadığı bir kez daha anlaşılmıştı. Türkiye Kamu-Sen olarak, bu düşünceler-le; ülkemize, milletimize, birliğimize ve huzurumuza yönelen bu cani ve insanlık dışı saldırıyı kınıyor, şehitlerimiz başta olmak üzere, saldırılarda hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

CHP DEFNE’ DEN KATLİAMA TEPKİ

CHP Defne İlçe Başkanı Mehmet Gönenç, Ankara’da yaşanan terör saldırısına tepki gösterdi. Gönenç, parti binasında yaptığı basın açıklamasında, şunları ifade etti:

“10.10.2015 Cumartesi günü 10.04 sularında Ankara’nın göbeğinde, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün dibinde çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve siyasi partinin sadece ve sadece “Barış” sloganıyla bir araya geldiği mitingde vahşice, hunharca ve alçakça bir saldırının gerçekleşmesi bu ülkede barış ve huzur isteyen milyonlara vurulmuş ağır bir darbe olmuştur. Bu menfur saldırıda bilançomuz ağır, onlarca ölü ve yaralımız var. Daha güzel yarınlar için ellerinde pankart, dillerinde slogan olan ve “Barış”ı haykırmak için Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelip miting alanında ölen yoldaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa, yakınlarına ise sabır diliyoruz.

Türkiye halkları Türk’üyle- Kürd’üyle, Alevisi-Sünnisi, Laz’ı-Çerkeziyle bir bütündür ve bu bütünlüğünü bozmak isteyen, barış ve huzur ortamını baltalamak isteyen şer odaklarının karşısındadır. Bu tür saldırıları yapıp toplumu korkuyla teslim alacaklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Bu ülkede ezilmiş, yakılmış, yok sayılmış, hor görülmüş, zulmedilmiş insanlar olarak acılarımızı ve yaralarımızı toplumsal bütünlüğümüzle saracağız. Yarınlarımızın daha özgür-barışçıl bir düzeye gelmesi için de elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Türkiye’de barış, huzur ve kardeşlik için taleplerini dile getiren masum ve sivil yurttaşlarımızı hedef alan bu vahim olayın faillerinin ve arkalarındaki derin güçlerin bir an önce ortaya çıkarılıp halkın vicdanında cezalandırılmaları gerekmektedir. Ayrıca mevcut AKP iktidarının yanlış politikaları yüzünden son dönemdeki Reyhanlı Patlaması, Diyarbakır Mitingi, Suruç Olayı vb. olaylarda güvenlik zaafiyetlerinin önüne bir türlü geçemeyen başta İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT’in yapısının ciddi anlamda gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Gün kara, Ankara kapkara, an itibariyle her şey kara.. Cumhuriyet tarihimizin en büyük katliamında onlarca insanımızı toprağa, yüzlercesini ise yüreklerimize gömdük. Ama şu gerçek unutulmamalıdır ki; Emek, Barış ve Demokrasi mücadelemiz bütün şer odaklarına ve karanlık güçlere rağmen aydınlık güzel güneşli yarınlara ulaşana dek sürecektir. Türkiye’nin başı sağolsun.

HATAY BAROSU’NDAN KATLİAMA TEPKİ GECİKMEDİ

Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, tüm dünyanın gözü önünde açık ve bilinçli bir katliam yapıldığını bildirdi.

Dönmez, yazılı açıklamasında, barışı isteyenlerin katliama uğradığına dikkati çekti.

Ankara ‘da Emek, Barış ve Demokrasi mitingine yapılan bombalı saldırının Cumhuriyet tarihimizin en kanlı katliamı olarak kayıtlara geçtiğini belirten Dönmez, şöyle devam etti:

“Türkiye eğer bir hukuk devleti olmanın gereklerini yerine getirseydi, ne kısa süre önceki Cilvegözü, Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç ve ne de son olarak Ankara’daki katliam yaşanmayacaktı.

Devlet olmanın niteliklerini kaybettik, millet olmanın niteliklerini kaybettik, halk olmanın niteliklerini kaybettik. Bu kayıpların yaşanmasının ve bu katliamların sorumlularını biliyoruz ve tanıyoruz. Barış için bir araya gelen insanlara yapılan kıyım ülkemizin kanlı tarihinde yerini almıştır. Ne yazık ki ülkemiz kanlı katliamların yıldönümleri ile anıldığı bir ülke haline geldi. Yürütülen dış politika, ne idüğü belirsiz bir sürü terör örgütünün pervasızca Türkiye’ de cirit atmasına yol açmıştır.

Günler öncesinden yapılacağı bilinen bir mitingin kana bulanmasın da işini yapmayan Devlet istihbaratının sorumluluğunun olduğu açıktır. Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır. Bir an önce bu katliamın sorumluları ortaya çıkarılmalı ve yargı önünde hesap vermelidirler. Eğer ahlaklı olmanın bir zerresi kaldıysa sorumlular derhal istifa etmelidir.

Türkiye tarihi acıların,   katliamların tarihi olarak anılır hale gelse de, getirilse de, inadına barış, inadına özgürlük,  inadına demokrasi ve inadına hukukun üstünlüğü demeye devam etmeliyiz.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz