Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Anız Yakımı Doğayı Etkiliyor…

01 Haziran 2011 Çarşamba, 08:39
Anız Yakımı Doğayı Etkiliyor…

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay şube Başkanı Abdullah öğünç, anız yakılmasının gençleri ve yaşlıları olumsuz etkilediğini bildirdi.
 
 
öğünç, yazılı açıklamasında, buğday hasadı sonrası ikinci ürüne toprağı hazırlamak için anızın (firez) yakılması ciddi çevre kirliliği yarattığını, anız yakılması ile kentlerin üzerini saran yoğun duman ve anızın yanan külleri ev ve işyerlerine ulaştığını ve her tarafa sindiğini kaydetti.
 
 
 
çiftçilerin hasat sonrası tarlada kalan bitki saplarını bir değeri olmadığı için, böcek ve diğer zararlıları yok etmek, çeşitli hastalıkları önlemek, toprak işlemede kolaylık sağlamak ve daha yüksek verim almak, yakıttan tasarruf sağlamak amacıyla anız ve kuru otlar yakıldığını belirten öğünç, ”Oysa, anız yakma hem yangın riskini artırmakta hem de çevre ve toprağa büyük zararlar vermektedir. Ayrıca anız yakılması ile kök çürüklüğü ve ekin kurdunun yok edilmesi mümkün değil” ifadelerine yer verdi.
 
 
 
Anız yakılması sonucunda toprağın doğal yapısının bozulduğunu ifade eden öğünç, açıklamasında şunlara yer verdi:
 
 
”Bunlara ilaveten havayı kirletmekte ve yükselen dumanların özellikle yol kenarlarında görüş mesafesinin engellenmesi sonucu oluşabilecek kazalarda can ve mal kaybına yol açabilmekte. Bunların dışında kontrolsüz yakılan anızlar komşu tarlalardaki hasat edilmemiş ürünlere, traktörlere, meyve bahçelerine, bunların etrafındaki çitlere, telefon direklerine, civardaki yerleşim yerlerine, ortamda yaşamım sürdüren yaban hayatına ve özellikle ormanlara, koruluk ve ağaçlık bölgelere telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir.
 
 
 
 
Anızla birlikte çocuklarımızın da geleceğini yakmamamız adına. Anız yakılmanın yasaklanması yasal düzenleme ile sağlanmalı. Toprak koruma yasasının önemli bir maddesi olarak toprağın verimliliğini düşürecek her türlü yanlış uygulama yasaklanmalıdır.”
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz