Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Anadolu Camisinde Teravih Namazı

25 Ağustos 2011 Perşembe, 09:50
Anadolu Camisinde Teravih Namazı

Farklı dine inananların bir arada barış, kardeşlik ve hoşgörü içerisinde yaşadığı Antakya’da bulunan ve Anadolu’nun ilk camisi olma özelliğini taşıyan Habib-i Neccar Camisi, Ramazan’da teravih namazını farklı bir mekanda kılmak isteyenlere ev sahipliği yapıyor. 
Kurtuluş Caddesi’ndeki cami günümüzde hali ile Osmanlı mimarisine sahiptir. Etrafı medrese odaları ile çevrili caminin avlusunda 19. yüzyıldan kalma bir şadırvan bulunuyor. Caminin kuzeydoğu köşesinde ısa’nın havarilerinden Yuhanna ve Pavlos ile onlara ilk inanan ve daha sonra öldürülen Antakyalı Habib-i Neccar’ın türbesi yer alıyor. 
Antakya şehri, Halife Hz. ömer’in komutanlarından Ebu Ubeyde Bin Cerrah tarafından 636 yılında feşedildiği dönemde feşin simgesi olarak, Habib-i Neccar ve ısa’nın iki havarisinin mezarının bulunduğu yerde, bir cami inşa edildi. 1098 yılında Haçlılar’ın eline geçen ve 1099’da Antakya Prensliği halini alan şehri Memluk Sultanı Melik Zahir Baybars feşedince camiyi yeniden yaptırdı. Depremlerden zarar gören cami ve minaresi birçok kez yenilendi. 
 
 
Kentin 968 yılında Bizanslıların eline geçmesiyle kiliseye çevrilerek Büyük Kasyana Kilisesi olarak hizmet vermeye başlayan cami, Kutalmışoğlu Süleyman şah komutasındaki Selçuklu ordularının 1084 yılında Antakya’yı yeniden ele geçirmesiyle tekrar camiye dönüştürüldü. 
 
 
Haçlı seferleriyle yeniden el değiştiren ve kilise olarak kullanılan cami, 1268 yılında Memluk Sultanı Baybars tarafından yeniden camiye çevrildi. Bir dönem kilise, bir dönem cami olarak kullanılan Habib-i Neccar Camisi, bu özelliğiyle hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar tarafından büyük ilgi görüyor. 
 
 
ıl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, yaptığı açıklamada, Habib-i Neccar Camisi’nin Türkiye’de tarihi en eski cami olduğunu söyledi. 
 
 
Normal dönemlerin yanı sıra Ramazan ayında da cami cemaatinin çok kalabalık olduğunu, vatandaşların teravih namazı için Habib-i Neccar Camisi’ni tercih ettiğini belirten Sinanoğlu, mistik atmosferi, önemli tarihi geçmişi, avlusundaki Habib-i Neccar ile havariler Yuhanna, Pavlos’un türbelerinin bulunması nedeniyle caminin yerli ve yabancı turistlerce yoğun olarak ziyaret edildiğini kaydetti. 
 
 
HEM MüSLüMANLAR HEM HRıSTıYANLAR ıçıN KUTSAL
 
 
Caminin Osmanlı mimari tarzında kubbeli, direkleri sütunlu ve minaresinin de çokgen köşeli olduğunu vurgulayan Sinanoğlu, camiye ismini veren Habib-i Neccar’ın Kuran-ı Kerim’de Yasin Suresi’nde de adının geçtiğini kaydetti. 
 
 
Caminin hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar açısından kutsal olması dolayısıyla tarihi ve doğal güzelliklere sahip Antakya’ya gelenlerin Anadolu’nun ilk camisini de görmeden gitmediğini vurgulayan Sinanoğlu, ”Rahmet ve bereket ayında teravih namazını güzel bir mekanda kılmak isteyenler camimize akın ediyor. ıç kısmı 600 kişilik olan caminin bahçesiyle birlikte bin 50 kişiyi ağırlayabilecek kapasitesi var. Camimizde hanımlarımız için de küçük bir yer bulunuyor” dedi. 
 
 
Sinanoğlu, camide, Kutlu Doğum Haftası gibi dönemlerde hayırseverler tarafından etli pilav ve ayran dağıtıldığını, Ramazanda da bazı kişilerin hazırladıkları gıda paketlerini caminin avlusunda ihtiyaç sahiplerine verdiğini söyledi.
 
 
Teravih namazında Habib-i Neccar Camisi’ni tercih eden Müslümanlar da, tarihi dokusunun yanı sıra Anadolu’nun ilk camisi olması nedeniyle özellikle burada ibadet etmeyi istediklerini kaydetti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz