Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Amik Ovası Paneli…

07 Nisan 2012 Cumartesi, 08:29
Amik Ovası Paneli…

Saygı duruşu ve ıstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşmasını yapan Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder; toplumların gelişmişlik seviyesinin üniversitelerinin, aydınlarının, bilim insanlarının, o topluma yön verme kabiliyetinin en önemli göstergesi olduğunu söyledi. “üniversite, eğer akademik olarak toplumun öncelikli ve önemli sorunlarını herkesten önce görüyor ve topluma herkesten önce bu sorunun varlığı, çözümü ve sürdürülebilirliği konusunda bir anlayışı aktarabiliyor, toplumda davranış, kültürel yaşantı değişikliği oluşturabiliyorsa o zaman gerçek fonksiyonunu yerine getirilebiliyor” diyen Güder, konuşmasının devamında; “üniversitemiz bu sene 20. kuruluş yılında 20 senedir içinde bulunduğu bu coğrafyada vermekte olduğu eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve topluma hizmet uygulamalarını aynı zamanda kültürel, sosyal dönüşüm, bir bilinçlenme, aydınlanma ve bu aydınlığın toplum yaşantısına, toplum yararına, sağlıklı bir toplum inşa etmek ve sürdürmek adına katkılarıyla devam ettirmektedir.
 
 
 
Bu katkıların en önemlisi hiç kuşkusuz sahip olduğu aydın kimliğiyle sorgulayan, araştıran, bilim üreten ve ürettiği bilimsel bilgiyi toplum yararına kullanmak üzere modeller geliştiren, sorunlar çözen bir üniversite anlayışını topluma aktararak mümkün kılabileceğiz.
 
 
Bunu yapabilmek için son iki yıldır üniversitemiz Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü öğretim üyelerimizle çok verimli bir toprak olan Amik Ovası arazilerinin yanlış arazi kullanımı, doğru ürün deseninin oluşturulamaması, var olan ürün deseniyle yapılan üretim neticesinde kalıntı mahsullerin yeniden ekim dönemine hazırlık amacıyla yakılarak arazilerin verimliliğinin ortadan kaldırılması gibi sorunları ortadan kaldırmak amacıyla toplumu bilinçlendirmek adına seminerler, sempozyumlar düzenlemek istedik. Bu, bizim yapmamız gereken aydın sorumluluğunun gereğidir” dedi.
 
 
 
Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder’in konuşmasının ardından, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine özdemir’in başkanlığında panelistler sunumlarını yaptılar.Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. şeref Kılıç; “2005 yılında çıkarılan 5403 sayılı ‘Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı’ kanunu gereğince, toprağın doğal veya yapay yollarla kaybını ve niteliklerini bitirmesini engelleyerek korunması, geliştirilmesi ve çevre öncelikli sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak toprak kaynaklarının etüt edilmesi ve arazi kullanım planlarının yapılması gerekmektedir.
 
 
ılimizin tarımsal potansiyeli ve en önemli ovası olan Amik ovasının toprak etüt çalışması ve arazi kullanım planlaması 2005 yılında Fakültemiz Toprak Bölümü öğretim üyeleri tarafından yapılmıştır” dediği sunumunda Amik Ovası hakkında bilgi aktardı.
 
 
Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kemal Doğan, anız yakmanın zararlarını anlattığı sunumunda; “Anız yakıldığı zaman toprak yüzeyinde oluşan 250-300derecelik sıcaklık toprağın birçok özelliğini bozarak verimsizleşmesine neden olmaktadır. Anız yangınlarının toprak üzerindeki doğrudan etkilerinin yanı sıra orman yangınlarına, küresel ısınmaya ve biyolojik çeşitliliğin azalmasına neden olduğu da bilinmektedir” dedi.
 
 
 
Doç. Dr. şeref Kılıç ve Yrd. Doç. Dr. Kemal Doğan’ın sunumunun ardından çukurova üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. ısmail çelik; bitkisel üretim için toprak işlemenin zorunlu olup olmadığı sorusuna cevap aradığı sunumunda, korumalı toprak işleme sistemleri içerisinde yer alan sıfır işlemenin avantaj ve dezavantajlarını açıkladı.
 
 
Panelistlerin sunumlarının ardından program, Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder’in çukurova üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. ısmail çelik’e çiçek, plaket ve hediye takdimiyle sona erdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz