Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Altın Harflerle Yazılmış Ayetler…

14 Kasım 2011 Pazartesi, 17:48
Altın Harflerle Yazılmış Ayetler…

 
ıl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Antakya camilerinin en eskisi ve en büyüğü olan Asi Nehri kenarındaki Ulu Cami’nin içinin diğer tüm Türk camilerinde olduğu gibi çok sade olduğunu söyledi.
 
 
 
 
Cami duvarlarında altın harflerle yazılmış ayetlerin bulunduğunu belirten Sinanoğlu, şöyle devam etti:
 
 
 
 
”Antakya Ulu Cami’nin mimarı ve yapılış yılı bilinmemekte. üzerinde, 1872 depreminden sonra onarıldığını gösteren 1874 tarihli bir kitabe bulunuyor. Caminin yapılış tarihi kesin bilinmemekle birlikte, Memlük dönemi eseri olduğu tahmin ediliyor. Hatta Hz. ömer zamanında dönemin komutanlarından Ebu Ubeyde Bin Cerrah tarafından yaptırılan Habib-i Neccar Camisi ile yapıldığı söyleniyor.
 
 
 
 
 
‘Selim Cami’ adıyla da bilinen Ulu Cami’nin etrafını saran medrese hücrelerinin yapılış tarihi kesinlik taşımasa da, aynı isimle anılmasının bir simgesi olarak Sultan Selim zamanında inşa edildiği tahmin ediliyor. Minare giriş kapısı üzerindeki taş rozet, yapının geç Memluk döneminde yapıldığını gösteren en iyi kanıtlardan birisi.”
 
 
 
 
Sinanoğlu, geniş şadırvanlı avlunun kenarında bulunan caminin enine dikdörtgen planlı bir yapı olduğunu belirterek, ”Yapımında kesme taş kullanılan cami genel hatları ile sadedir. Caminin içi beş sütun ve bir ayak üzerine oturan, çapraz tonozlarla iki kısma bölünmüş, dıştan kiremit kaplı çatı ile örülüdür” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz