Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

ALıYAD’ ın ilk toplantısı…

01 Şubat 2010 Pazartesi, 10:43
ALıYAD’ ın ilk toplantısı…

Alevi ıslam inancının toplum içinde doğru anlaşılmasını sağlamak, Alevi toplumu için bir başvuru ve bilgi edinme mercii yaratmak, Alevi toplumunda fikir birlikteliği sağlayarak Alevilerle ilgili tüm bilgi ve beyanatların tek bir kaynaktan, ülkemiz insanlarına hizmet edecek şekilde oluşmasını sağlamak, Atatürkçü, çağdaş ve Laik Dünya görüşünün yaygınlaşmasına katkıda bulunarak ülkemiz insanları arasında Barışın, Sevginin, ınsancıl değerlerin öncelikli değerler olması için çalışmalar yapmak amacı ile 2009 yılının Nisan ayında kuruluşu gerçekleştirilen kısa adı ALıYAD olan “Alevi ıslam ınancını Yaşatma Derneği” basın açıklamasında bulundu.
 
Kuruluş amacını ve çalışma prensiplerini şöyle açıkladı: “Alevi toplumunun, sahip olduğu bilgi birikimini, doğru bir şekilde bir sonraki kuşaklara aktarmak, ınanç önderlerimizin, modern dünya ve çağımızın gerektirdiği koşullara ve toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek düzeyde bilgi edinmelerini sağlamak, eğitim ve öğrenim görmelerine yardımcı olmak. Hali hazırda ıbadet yeri olarak kullanılmakta olan ziyaretleri-türbeleri korumak, restore etmek. ıhtiyaç duyulan yerlere ibadet yeri inşa etmek, ınşa edilen ibadet evlerinin amaca uygun olarak kullanılmasını sağlamak, Alevi ıslam inancı hakkında, muhtelif kitaplarda bulunan yanlış bilgilerin ve ifadelerin düzeltilmesi ve doğru bilgilerin yayın organlarına girmesini sağlamak için yasal yollarla çalışmalar yapmak. Bunun sonucu olarak ülkemiz insanları arasında barışın, dostluğun, inançlara karşılıklı saygının hâkim olduğu bir ortamın oluşmasına yardımcı olmak ve Aleviliğin özüne uygun şekilde öğrenilmesi ve tanıtılması amacıyla kurs, seminer, panel, konferans, açık oturumlar, sohbet toplantıları düzenlemek. Yazılı veya görsel eserler yayınlamak veya yayınlanmasına yardımcı olmak” olarak açıklandı.
 ıLK TOPLANTI YAPILDI
Bu arada “Alevi ıslam ınancını Yaşatma Derneği” 2010 yılının ilk Yönetim Kurulu Toplantısını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. ALı YAD Başkanı (Mimar) Yahya Eskiocak açılış konuşmasında; “Kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz “Alevi ıslam ınancını Yaşatma Derneği” nin faaliyetleri yavaş yavaş artmakta ve toplum içerisinde kendini göstermektedir, dedi. Faaliyetlerimize kısaca bir bakacak olursak ilk önce derneğimizin merkezinde (Harbiye’de) “Ahlak ve Din” konulu iki tane panel düzenledik. Daha sonra Samandağ’ın Mızraklı beldesinde de oradaki üyelerimizin girişimleriyle halkın büyük bir katılımıyla üçüncü bir panel düzenlendi. Gençlerimize ulaşabilmek için bir internet sitesi kurduk (www.aliyad.com).
Bu site aracılığı ile amacımız dini makaleler, önemli günlerde o günün ehemmiyetini anlatan makaleler yayınlamak ve soru bölümü ile sizlerden gelecek soruları din büyüklerimize iletip onlardan gelen cevapları yayınlamak gibi çalışmalar yaptık. En önemli icraatımızda derneğimizin onursal Başkanı Sn. şeyh Nasriddin Eskiocak tarafından kaleme alınan ve gençlerimizin, kısacası toplumun her bireyinin başucunda olması gereken bir el kitabı konumunda olan ”Alevilik Nedir?” adlı kitapçığı bastırıp ücretsiz olarak gençlerimize dağıtmaya devam ediyoruz. Bu tür kitapçıklara olan rağbet toplumumuzun özellikle gençlerimizin, şehir dışında okuyan genç kız ve erkek kardeşlerimizin bu konudaki eksikliğini, kendini tanımlamada, kendi kültürünü anlatma zorunda olduğu durumlarda çektiği sıkıntıları bir kez daha görmemizi sağladı” dedi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz