Ali İsmail hep 19 yaşında…

11 Temmuz 2014 Cuma, 13:23

Ali İsmail Korkmaz’ın katledilişinin birinci yıl dönümünde binlerce yürek Ali İsmail Korkmaz ve diğer demokrasi şehitlerini anmak üzere bir araya geldi. 10 Temmuz 2013 günü hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz memleketi Hatay’da mezarı başında anıldı.

Korkmaz ailesi tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın düzenlediği anma etkinlikleri kapsamında Antakya’daki Amfi Tiyatro’da Tolga Sağ, Pınar Aydınlar, İlkay Akkaya ve Barış Atay gibi isimler sahne aldı. Gecede Korkmaz ailesi de sahneye çıkarak Ali İsmail için geceye katılanlara teşekkür etti. Hep bir ağızdan “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atılan etkinlikte, barış ve kardeşlik türküleri söylendi.

Anma etkinliklerine katılan CHP Hatay Milletvekili Av.Refik Eryılmaz;

“2 Haziran 2013 günü tarih, çirkin yüzünü Eskişehir’in bir ara sokağında gösterdi. Halkın demokrasi ve özgürlük taleplerini demokratik bir ortamda göstermesini dahi içine sindiremeyen AKP iktidarı ise yine aynı yerde aynı tarihte kendi halkına karşı kan saçarak demokrasiyi katletmeyi tercih etti.

Bir ara sokakta Ali İsmail’i sıkıştıran insanlıktan nasibini almamış caniler tüm yobazlıklarını, kinlerini ve merhametsizliklerini acımadan genç Ali İsmail’in üzerine kustular. 2 Haziran gecesi polis ve eli sopalı caniler tarafından darp edilerek komaya giren, darp edildikten sonra gittiği hastanede ilk tıbbi müdahaleyi ancak 20 saat sonra alabilen Ali İsmail Korkmaz, 38 gün hastanede yaşam mücadelesi verdikten sonra 10 Temmuz 2013 tarihinde maalesef hayatını kaybetti.

Geleceğe dair umutları olan bir fidanı daha hayattan koparan caniler hala cezalandırılmış değil. Ülkemizin getirildiği bu tablonun baş mimarı ve esas faili ise polise talimatı ben verdim, destan yazdılar diyen R.Tayyip Erdoğan’dan başkası değildir.

Gezi direnişinde Başbakanın talimatıyla destan yazan zihniyet onlarca yurttaşımızın gözünü kör ederek hayatını kararttı, yüzlerce insanımızı yaraladı o da yetmedi onlarca fidanımızı hayattan koparttı. Davalar güvenlik gerekçesiyle farklı illere kaçırıldı, siyasi baskılarla yargılamalara müdahale edildi.

Kendi inadı uğruna, kendinden olmayanlar diye nitelediği gençlere, kadınlara hatta çocuklara bile, elindeki güvenlik güçlerini, devletin valilerini, emniyet müdürlerini kullanarak şiddet uygulayan, gaz bombalarıyla, polis copuyla, sıkılan mermilerle insanların ölümüne, sakatlanmasına ve fişlenmesine sebep olmuştur.

Bu zihniyet, ülke tarihindeki en karanlık, en anti demokratik ve şiddet dolu sayfaların yazılmasını sağlamıştır. Bu kara leke AKP’nin alnının ortasına yapışmıştır. Bugün Ali İsmail kardeşimizin hunharca katledilişin 1 Yıldönümü. Unutulmasın ki bu zulmü yapan, koruyup kollayan ve halkına reva gören zihniyet er geç halkımızın vicdanlarında en ağır cezaya mahkûm olacaktır.

Gezi olaylarında özgürlük, demokrasi, eşitlik ve gençlere daha çok söz hakkı istedikleri, yasaklara ve baskılara boyun eğmeyeceklerini haykırdıkları için orantısız ve anlamsız bir şiddetle hayattan kopartılan demokrasi şehitlerimiz Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ahmet Atakan, Medeni Yıldırım ve Berkin Elvan’ı unutmadık, unutturmayacağız. Demokrasi şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz, mekânları cennet olsun.” ifadelerine yer verdi.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz