Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Alevileri Yok Saymayın….

18 Ocak 2012 Çarşamba, 08:29
Alevileri Yok Saymayın….

Hacı Bektaşi Veli Vakfı tarafından tertiplenen Uluslararası 2. Büyük Alevi Kurultayı’nda konuşan Ehli-Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı Genel Başkanı Ali Yeral, Diyanet ve Devlet Yöneticilerinin, azınlık gayri Müslimlerle defalarca bir araya gelerek toplantı yapmasına rağmen, ülkenin 1/3 ini oluşturan, sessiz çoğunluk olan Alevilerle, bir araya gelme ve toplantı yapma ihtiyacını bir türlü duymadığını söyledi.
 
 
 
 
 
Sorun olmaktan ısrarla uzak duran bu necip Alevi toplumuna daima sırt çevrildiğini, görmezden gelindiğini hatta yok bile sayıldığını ifade eden Yeral; “Emirulmuminin Hz. Ali ile 12 ımama büyük bir aşkla bağlı olmaktan başka hiçbir günahları olmayan Aleviler olarak, her ne hikmetse tarih boyunca asıldık, kesildik ve yakıldık. Devlete, Vatana ve Bayrağa herkesten daha fazla bağlı olmamıza rağmen, sürekli itildik, kakıldık, ötekileştirildik, hatta bazen potansiyel suçlu olarak bile görüldük. Diyanet ile Devlet Yöneticileri, azınlık gayri Müslimlerle defalarca bir araya gelme ve toplantı yapmasına rağmen, ülkemizin 1/3 ini oluşturan ve sessiz çoğunluk olan biz Alevilerle, bir araya gelme ve toplantı yapma ihtiyacını bir türlü duymadı, hissetmedi! Oysa herkes bilir ki, bir şeyi görmezden gelerek veya onu yok sayarak, asla yok edemezsiniz! Güneş gibi hakikatlere de sırtını çeviren, güneşi değil sadece kendi önünü karartır!” dedi.Tarihte ilk defa, şeytanın bacağını kırarak Alevilerin resmen tanınıp haklarının verileceği düşüncesiyle, düzenlenen “Alevi çalıştaylarına” çok sevinip büyük umutlar bağladıklarını kaydeden Yeral, büyük Alevi kesimlerle kuruluşlarının dışarıda kaldığı bu çalıştayların, bekleneni vermekten çok uzak kaldığını iddia etti.
 
 
Yeral konuşmasına şöyle devam etti:Zira hala Alevilere başka gözle bakılıyor, hala Aleviler 2./3. sınıf vatandaşı sayılıyor, hala işten atılan, horlanıp dövülen Alevi öğrenci – işçi – memur kardeşlerimizin haberlerini alıyoruz. Hala Alevi – Caferi mezhebi tanınmamış, hala Cem evleri kabul edilmemiş, hala Gadir Bayramıyla Aşura günü tatil ilan edilmemiştir! ışin daha vahim tarafı da hala Alevilerden toplanan vergiler, Diyanette sadece Sünni kardeşlerimize gitmekte, hala 81 Valilik ile Emniyet Müdürlüğünün hiç birisine, bir tek Alevi bile layık görülmemektedir!
 
 
 
Konuşmasında Suriye’de yaşanan gelişmelere de değinen Yeral, düne kadar bizimle aile dostu, kanka ve kardeş olan Suriye yönetiminin, bir anda düşman ve acilen yönetimi bırakıp gitmesi gereken bir suçlu ilan edildiğini ifade ederek, onların iç işlerine karışmak yerine, sadık bir komşu ve dost eli uzatılıp, dün olduğu gibi bugün de onların zor ve kara günlerinde yanlarında olunsaydı, daha doğru ve dostane bir tutum olurdu.” Dedi.Yeral konuşmasının sonunda; “Suriye ile sadık kardeşliğimizi koruyup Büyük T.C Devletinin demokrasi, insan hakları ve geçiş sürecindeki deneyimlerimizden samimice onları yararlandırmak, herkes için daha akıllı ve faydalı bir netice doğururdu. Deniyor ki; efendim, Suriye’de demokrasi sorunu vardır.
 
 
 Tamam, kabul de peki demokrasi yürüyüşlerinde bir taş bile atmayan mazlum Bahreyn halkına, kadının oy bile kullanmadığı Suudi Arabistan’a, ürdün, Umman, Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Balkanlar, Kafkas, Türkî Devletler ve Afrika gibi ülkelere de demokrasi lazım değil mi Allah aşkınıza? Hepsini boş verdik de Türkiye’mizde, Ermeni soykırımı yok diyeni cezalandırmaya kalkan Fransa’da, Avrupa ve ABD’de hiç mi demokrasi sorunu yok acaba? Yoksa bu güzelim sihirli değnek olan demokrasi, sadece dünyanın iki Alevi Devlet Başkanından biri olan Suriye’ye mi lazımdır Bizim derdimiz, kişiler veya Baas partisi değildir, Suriye’de çıkarılmak istenen Alevi Sünni çatışmasının ülkemizle ıslam dünyasına yayılmasını durdurmaktır.” ıfadelerine yer verdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz