Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Aleviler tepkili…

29 Mayıs 2010 Cumartesi, 08:37
Aleviler tepkili…

Başta EHDAV olmak üzere birçok Alevi kuruluşu, yayımladıkları ortak basın bildirisinde: “Ehl-i Beyt ilminin öğretilmesinin önüne, uluslar arası hukuka aykırı engeller konmaya çalışılmasına ve bu vesile ile şeyhlerimizin yargı önüne çıkarılmasına nasıl haklı demokratik tepkimizi açıkça gösterdiysek, bu tür sinsi girişimlere de karşı çıkarak tarih boyunca mazlum olan biz Alevileri, devletleriyle karşı karşıya getirmeğe çalışan menfur senaryoları da şiddetle lanetliyoruz!” dedi. 

Yayımlanan ortak bildiride; “Geçen yaz sezonunda Alevi gençlerine, ebeveynlerinin talebi üzerine, kendi evlerinde maddi karşılık beklemeksizin, Ehl-i Beyt’in ıslam anlayışını öğrettikleri için “kanuna aykırı eğitim kurumu açma” iddiası ile Türk Ceza Kanunu 263. madde 1. bendine göre 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmakta olan Samandağlı Alevi din adamları ile aydınlarının bugün 28 Mayıs 2010 tarihindeki 2. duruşmadan beraat kararı ile çıkacaklarına ve demokrasimizi yaralayan bu üzücü duruma son verileceğine tüm kalbimizle inanıyoruz. Bu yanlışı durdurmak ve onlara demokratik destek vermek için, bugün dördüncü kez yine burada toplanmış bulunmaktayız.

Aşağıda isim ve imzaları bulunan biz Alevi Kuruluşları, şunu buradan herkese kesin bir dille ifade etmek istiyoruz ki; binlerce yıldır kardeşçe aynı gemide yol alan, aynı kaderi paylaşan, birbirine tahammül etmekten öte birbirini sahiplenmiş ve bir çok kültürü içinde barındıran, bu cennet vatan parçasında hiç kimsenin ve hiçbir odağın, hiçbir gerekçeyle toplumsal barışımızı ve şirin Antakya’mıza ait kardeşliğimizi baltalamaya gücü yetmeyecektir. Dava sürecinde değişik çevrelerin, halkı kışkırtmak ve tansiyonları yükselterek olaylar çıkarmak sureti ile bizi haklı davamızda haksız duruma düşürmek amacıyla ve sahte istihbarat raporları da dahil her türlü yönteme başvurarak olaydan siyasi rant elde etmeğe çalıştıklarına büyük bir üzüntüyle şahit olduk. Ehl-i Beyt ilminin öğretilmesinin önüne, uluslar arası hukuka aykırı engeller konmaya çalışılmasına ve bu vesile ile şeyhlerimizin yargı önüne çıkarılmasına nasıl haklı demokratik tepkimizi açıkça gösterdiysek, bu tür sinsi girişimlere de karşı çıkarak tarih boyunca mazlum olan biz Alevileri, devletleriyle karşı karşıya getirmeye çalışan menfur senaryoları da şiddetle lanetliyoruz!” denildi.

Bildiriyi yayımlayan Alevi kuruluşları ayrıca; “Cenâb-ı Allah da, tarih de şahittir ki, Aleviler hiçbir zaman haksız, zalim ve sorunlu taraf olmamıştır. Allah korusun birileri tarafından ısrarla çıkarılmaya çalışılan; Alevi – Sünni ile devlet – halk çatışmasından bizler değil, sadece ve sadece ortak düşmanlarımızın kazançlı çıkacağını herkesin bilmesini isteriz. Bunu böyle değerlendirmeli ve süslü tuzaklara düşmemek için sürekli uyanık olmalıyız. Milli birlik ve beraberliğimiz ile Ehl-i Beyte layık ıslami kardeşliğimizi daima en üst sevide tutmak zorundayız. çünkü Alevilerin dini inançlarını gelecek nesillere aktarmalarına engel olmak bize göre nasıl zulümse, onların dini inançlarına aykırı eylemlere girişmesine yol açarak Aleviliğin içini boşaltmak ve onu sıradan etnik – kültürel bir fenomene indirgemek suretiyle siyasi bir araç haline getirmek de o derece büyük bir yanlış ve büyük bir zulümdür.Hepimiz inanıyoruz ki, değerli,  duyarlı necip halkımız, izlemekten bıktığı demode olmuş bu tür tehlikeli oyunlara asla gelmeyecek ve 1430 yıllık birikimlerinin gereğini yerine getirerek provokasyonlar karşısında sabırla sağduyuyu tercih edecektir. Aynı şekilde merkezi yönetimden ve yürütme erkinin yerel temsilcilerinden de, genel toplumu oluşturan mozaiğin değişik renklerini görmezden gelmemelerini ve halkın hassasiyetlerine artık samimiyetle saygı göstermelerini bekliyoruz. Kamuoyuna önem ve saygıyla duyurulur.” dedi.     

(EHDAV) Ehl-i Beyt Kültür ve Day. Vakfı

(ASDA) Akdeniz Sosyal Day. Eğt. Klt. Vkf.

Hanau Akdeniz Klt. ve Sosyal Day. Der.

Frankfurt Akdeniz Klt. ve Sosyal Day. Der.

Mannheim Akdeniz Klt. ve Sosyal Day. Der.

Neuss Alevi Barış ve ıletişim Der.

USBAT Eş-şebab El-Aleviyyin

Samandağ Ulvi Değerler Der.  

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz