Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

Alevi şeyhlerin Davası Ertelendi…

07 Nisan 2010 Çarşamba, 07:38
Alevi şeyhlerin Davası Ertelendi…

Samandağ ılçesi’ nde bazı Alevi şeyhleri tarafından Alevi kültürünü öğretmek için açılan kurslarda izinsiz Kuran-ı Kerim öğretildiği gerekçesiyle açılan davanın görülmesine başlandı. Adliye önünde toplanan yaklaşık 500 kişi, davaya tepki gösterdi.
 
Samandağ ılçesi’nde yerel yayın yapan bazı gazetelerde yeralan ‘Samandağ’da izinsiz Kuran Kursu açıldı’, ‘çocuklarınıza sahip çıkın’ haberleri üzerine Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma sonunda savcılık, Samandağ’ın ileri gelen Alevi şeyhlerinden Ahmet Tümkaya, Zülfikar çiftçi, Hikmet özben ile Arapça öğreten Enğam Daduk hakkında izinsiz Kuran kursu açtıkları gerekçesiyle ‘Tekke ve Zaviyeler Kanunu’na muhalefet suçundan dava açtı.
 
06-04-2010 Pazartesi günü Samandağ Sulh Ceza Mahkemesi’nde davanın ilk duruşması yapıldı. Haklarında 6’ şar aydan 3’er yıla kadar hapis cezası istenen sanıklar, avukatlarının yanı sıra duruşmayı CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun, Alevi Kültürünü Araştırma Derneği (AKAD) Adana şube Başkanı Hasan Atıcı, ıskenderun şube Başkanı Nihat Yemiş, Pir Sultan Abdal Derneği yöneticisi Ali Rıza Aydın ve Antakya Ehli Beyt Vakfı Başkanı Ali Yeral izledi.
 
Alevi şeyhleri, duruşmada açtıkları kursların Kuran Kursu olmadığını, buralarda Alevi din kültürünün öğretildiğini, bunun da yıllardır süre gelen bir uygulama olduğunu savunarak beraatlerini istedi. Mahkeme, duruşmayı tanıkların dinlenmesi için erteledi.
KALABALIK TEPKı GöSTERDı
Adliye önünde toplanan yaklaşık 500 kişi, şeyhlerin yargılanmasına tepki gösterdi. Kabalık, ‘Başbakan istifa’, ‘Kaymakam istifa’ ve ‘Hepimizin Ali’nin askerleriyiz’ diye slogan attı. Kalabalığa hitaben bir konuşma yapan CHP Milletvekili Gökhan Durgun, “Gerçekten üzücü bir tablodur. Alevi din adamlarına yapılan bu olayı doğru bulmuyoruz. Bu sorunu el birliğiyle çözeceğiz” dedi. Alevilerin yüzyıllardır ayrımcılığa tabi tutulduğunu ileri süren Alevi Bektaşi Federasyonu adına duruşmaya katılan Avukat Kemal Derin, “Artık bu ayrıma son vermemiz gerekiyor. Bugün Türkiye’de zorunlu din dersleri verilerek Alevi çocukları Sünnileştiriliyor. Bu zulme son verin diyoruz. Alevi kültürünü öğreten din adamlarının mahkemelere çıkartılması ayıptır” diye konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz