Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

Alevi gençlerin ölmesi tesadüf mü?..

26 Mayıs 2014 Pazartesi, 14:52
alevi-gencler-asya-gazetesi-com

İstanbul Okmeydanı’nda yaşanan ve 2 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan olaylar sebebiyle KESK; Yeraltı çarşısı önünde bir basın açıklaması yaptı.

 

Halkın Demokratik tepkilerinin polisler tarafından şiddet ile bastırılmak istendiğini iddia ederek sözlerine başlayan Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı ve KESK Dönem sözcüsü Ayhan Erkal, “Okmeydanı’nda daha önce de Berkin Elvan’ı gaz bombasıyla katleden polis 3 gün öncede polis kurşunuyla Cem evi bahçesinde cenazesini bekleyen Uğur Kurt’u başından vurarak ağır yaralamış daha sonra kaldırıldığı hastanede vefat etmiştir. Önce kimliği belirlenemeyen daha sonra Ayhan Yılmaz olduğu anlaşılan bir vatandaşımızda aynı saldırının kurbanı olmuştur” dedi.

 

Eylemi sonlandırmak için Polisin rastgele ateş etmesini kınadıklarını da belirten Erkal, “Son dönemlerde Polis devleti zihniyeti ile Ethem Sarısülük’ten, Uğur Kurt’a kadar birçok yurttaşımız ya polis kurşunuyla ya da polisin gazı ile yaşamını yitirdi. Polisin aşırı şiddeti, yanında kullandığı kimyasal gazlarda can almaya ve halk sağlığına zarar vermeye devam ediyor” sözleri ile eleştirilerine devam etti.

 

Okmeydanı’nda Polis güçlerinin çekilmesiyle hayatın normale döndüğünü ifade eden Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Ayhan Erkal, “Halkın demokratik tepkilerini şiddetle bastırmaya çalışan Başbakan Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili “Ölmüştür, geçmiştir” diyerek yaşamını yitiren yurttaşlarımızın ölümlerini normalleştirici bir dil kullanmaktadır.

 

Berkin Elvan için anma töreni düzenlemek isteyenlere “Her ölüm olayında bir tören mi düzenleyeceğiz” diyerek yaşananların sorumluluğunu üzerinden atmaya, değersizleştirmeye çalışmış, bu da yetmemiş gibi gösteriler karşısında “Polis nasıl sabrediyor, anlamıyorum” diyebilmiştir” ifadeleri ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirmeye devam etti.

 

Okmeydanı’nda hayatına kaybeden Uğur Kurt’un bir alevi genci olduğunu hatırlatan Ayhan Erkal, “Daha baştan söylemek istiyoruz ki bu ne bir tesadüftür ne de münferit bir olay. Bu şiddet, zihnimize mıhlanmış bir devlet politikasının en gerçek ve karanlık yüzüdür! Sivas Katliamı Davası’na zaman aşımı kararı verilmesini “hayırlı olsun” diye “müjdeleyen”,

Aleviliği tanımlama hakkını ve haddini kendinde gören birisinin başbakan olduğu bir ülkede, her bir Alevi’ye yönelen devlet şiddetini, uzun bir tarihi kat eden katliam politikalarından ayrı düşünmek, kelimenin en naif tabiriyle politik bir körlüktür! Soma, Gezi, Gazi, Çorum ve Maraş katliamları gibi bu kurşun da bir devlet geleneğinin gölgesinde sıkılmıştır” sözleri ile açıklamalarını noktaladı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz