AKP’nin Adayı 1 Temmuz’da Açıklanacak

24 Haziran 2014 Salı, 12:07

AKP’ nin cumhurbaşkanı adayının 1 Temmuz Salı günü düzenlenecek Meclis grup toplantısının ardından açıklanacağı belirtildi.

Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdogan, partisinin Meclis’teki grup toplantısında konuşuyor. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle: 

“Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta sonu itibariyle Avusturya ve Fransa’daki vatandaşlarımızın, orada yaşayan, çalışan, hayat kurmuş kardeşlerimizin samimi sizlere selamları var, bunu iletmek istiyorum. Gerçekten Türkiye’yi aratmayan, mitingleri aratmayan, heyecanın coşkunun muhabbetin zirve yaptığı anları Avusturya’daki kardeşlerim bizlere yaşattılar. Ertesi gün kaldığımız otelde Avusturya Dışişleri Bakanı’nı kabul ettik. Ardından Paris’e geçtik. Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile baş başa görüşmemiz oldu.” 

“Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin düzenlediği üç vatandaş buluşması gerçekleşti. İlki Köln, ikincisi Viyana, üçüncüsü ise Lyon olmuş oldu. Orada yaşayan vatandaşlarımızın morallerinin yüksek olduğunu bizzat müşahede ettim. Askerlikle ilgili konularda kolaylıklar sağladık, bulundukları ülkede oy verme hakkı, Türkiye ile ilgili irtibatlarını daha da güçlendirdi. Vatandaşlarımız ilk kez olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanacaklar. Tüm genel seçim ve halk oylamalarında Türkiye’ye gelmelerine gerek kalmaksızın demokratik tercihlerini yapabilecekler. Oy kullanma tarihleri tabi ki buradan farklı olacak, bazı ülkelerde 4 bazı ülkelerde 2 gün olarak bu oy kullanma süreci devam edecek. Yurt dışında ilk tur 31 Temmuz-3 Ağustos, seçimler ikinci tura kalırsa 17-20 Ağustos tarihleri arasında olacak. Büyükelçiliklerimiz seçimlerinin sağlıklı şekilde yapılmasını, katılımın yüksek olmasını sağlamak için çalışmalarını sürdürüyorlar.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz