AKP’liler ışçileri Maaşsız Bıraktı…

16 Nisan 2014 Çarşamba, 10:11

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında AKP sayısal üstünlüğüne dayanarak, AKP hükümeti ıçişleri Bakanlığının gönderdiği kanun maddesini komisyonda görüşmeye taşıması, personelin maaşlarının ödenmesine engel olduğu iddia edildi.

ılk kez toplanan Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ıçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı kanun maddesindeki norm kadroya ilişkin kanunun görüşülmesi tüm tartışmalara rağmen, AKP grubunun ısrarıyla komisyona havale edilerek görüşülmesi istemi, dün maaş almaları gereken başta Antakya Belediyesi’nden ve lağvedilen diğer belde belediyelerinden Büyükşehir’e aktarılan memur ve işçilerin maaş almaları geciktirilmiş oldu.

AKP Grup sözcüsü şükrü Kudret özbakış ve Mustafa özpolat, AKP grubu olarak norm kadronun yeni ihdas edilen Hukuk ve ıçişleri Komisyonunda görüşülmesinin ardından Meclis’e oylanması yönünde görüş bildirdi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Doç. Dr. Lütfü Savaş, AKP grup sözcüsü Mustafa özpolat şükrü Kudret özbakış’ın, ıçişleri Bakanlığınca gönderilen norm kadronun önce komisyonda görüşülmesine yönelik teklifinin yersiz olduğunu dile getirdi.

Norm kadronun ıçişleri Bakanlığınca gönderildiğini, bu kadro çerçevesinde memur ve işçilere maaşlarının dağıtılacağını dile getiren Başkan Savaş, “Bu kanunu sizin hükümetiniz gönderdi. Sizin hükümetinizin gönderdiği yasaya güvenmiyor musunuz? Burada rakamlarla oynamak mümkün değil, sizin bu önergenizle Büyükşehir Belediyesi’ne kadroları ile gönderilen memur ve işçilerin maaşlarının zamanında almalarına engel olunacaktır” iddiasında bulundu.

CHP grup sözcüsü Samandağ Belediye Başkanı Mişat Nehir, norm kadronun sadece Büyükşehirde değil ilçe belediye meclislerinde görüşülüp kabul edildiğine dikkat çekerek, “Hangi ilçe belediye başkanı bu norm kadroyu geçirmedi? şimdi bu konuyu komisyona taşımak personelin maaşlarını zamanında almalarına engel olacaktır. Zaten konu tamamen kanun maddesi ve ıçişleri Bakanlığınca gönderilen bir kadrodur” görüşünü dile getirdi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AKP grup sözcüsü şükrü Kudret özbakış ve Mustafa özpolat’ın konunun ısrarla komisyonda görüşülmesine yönelik teklifine, “Ben 15 ilçe belediye başkanına soruyorum, norm kadrosunu geçirmeyen Başkan var mı? Sayın ısmail Kimyeci, kadrosunu geçirmedi mi? Sayın Bekir Altan geçirmedi mi? Bu da geçirdiğiniz kadronun aynısı, Komisyona havalesini istemek memur ve işçileri zamanında maaşlarını almalarına engel olacaktır. Kadrosu olmayan memur ve işçi maaş alamayacak. Bu insanlarımıza zarar vermeyelim” şeklindeki açıklamalarına rağmen, AKP grup sözcüsü şükrü Kudret özbakış ve Mustafa özpolat komisyona havale edilmesi görüşünde ısrar edince yapılan oylamada, AKP’nin oylarıyla konu Komisyonda görüşülmesine karar verildi.

Hukuk ve ıçişleri komisyonuna havale edilen Hatay Büyükşehir belediye Meclisinin norm kadro cetvelleri konusu 21 Nisan pazartesi günkü Meclis toplantısında yeniden ele alınacak. Norm kadro kabul edilmemesi halinde yine Hatay Büyükşehir belediyesi bünyesine gönderilen yaklaşık 200 personelin maaş alma sıkıntısı yaşayacağı kaydedildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz