Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Aknehir’ den barışa çığlık…

26 Ağustos 2012 Pazar, 22:02
Aknehir’ den barışa çığlık…

Yeşilpınar Defne Kültür ve Sanat Festivali kapsamında gerçekleştirilen forumda, Milletvekilleri, sanatçılar, şairler, yazarlar,gazeteciler Suriye’de bir an önce barışın yerleşmesi için tüm dünya ülkelerine çağrıda bulundu. Aralarında Disk Genel Başkanı Erol Ekici, Emekli-Sen genel Başkanı Veli Beysülen, Sanatçı Orhan Alkaya, Sadık Gürbüz, CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, CHP ıstanbul milletvekili Süleyman çelebi’nin de yer aldığı konuşmacılar forumda, bütün uluslar arası barışseverleri harekete geçirme zamanı olduğunu bildirdi, barış için mücadele zamanı olduğuna değindi ve AKP Hükümetinin izlediği politikaların yanlışlığına dikkat çekti. 
Konuşmacılar ayrıca Suriye’de barışın sadece silahsız gelebileceğini söyledi, muhaliflerin mutlaka silahsızlanması ve silahsız olarak mevcut iktidarla görüşmelerde bulunmasının gerekliliğine dikkat çekti.

 

Yeşilpınar beldesi sosyal tesislerinde düzenlenen ve yoğun izleyici topluluğunun hazır bulunduğu Forumda ayrıca ilimiz için ciddi bir tehlike haline geldiği belirtilen sığınmacı kampları mercek altına tutuldu, özellikler Apaydın kampındaki karanlık olayların mutlaka aydınlatılmasının önemine vurgu yapıldı.
CHP Denizli Milletvekili ılhan Cihaner ve BKM oyuncusu ünlü tiyatrocu Metin Yıldız’ın da izleyiciler arasında yer aldığı etkinlikte, çocuklar ellerinde ‘Bölgemizde Savaş istemiyoruz’ pankartları ve dünya ülkelerinin bayraklarını taşıyarak konuşmacıların önünde tur attı, verdikleri barış mesajları ayakta alkışlandı. 
Forumda sanatçı Hemşerimiz Ali Nafile “Asfur” adlı şarkıyı seslendirirken, konuşmaların bitiminde ise tüm katılımcılar hep bir ağızdan sahneye çıktı ve barış şarkılarını hep bir ağızdan seslendirdi. 

Gazeteci Yazar Enver Aysever, Sanatçı hemşerimiz Hilmi Yarayıcı, Kazım Koyuncu Kültür Merkezi Başkanı Dilek Dindar ve Avukat Efkan Bolaç’ın divanı oluşturduğu forumda konuşmacılar şu açıklamalarda bulundu: 
Mezhepçi kafalar Ortadoğu’yu mahvediyor …
Hurşit Güneş-Milletvekili: Suriye’de ne Oluyor. Arzu ettiğimiz şeyler olmuyor tabii ki. Ancak daha önce şam’da Halep’te bakanlar kurulunu yapacak kadar iyiydiniz de şimdi ne oldu da her şey birden değişti ve Türkiye cumhuriyeti Suriye’yi beğenmez oldu. Halk anlayamadı ama biz biliyoruz. Birileri, egemen güçler Türkiye cumhuriyetini ikna etti ve 1 Martta istediğimizi yapmadığınız şimdi yapacaksınız dediler. Suriye’de şimdi tehlikeli mezhep savaşı yaratılmaya çalışılıyor. Irak nedeyse 8 parça oldu, Suriye’de aynı şeyin endişesi içindeyiz. Mezhepçi bu kafalar maalesef Orta doğuyu mahvediyor, bu kafanın mutlaka yıkılması lazım. Günümüzde Suriye silahlanıyor. Silahla sadece bir ülkenin insanın toplu olarak işgal altında olmasıyla bağımsızlık savaşı verilir. Suriye’nin silahlanmaya ihtiyacı yoktur. Suriye’ye barış mutlaka silahsız gelmeli. Muhalifler silahsızlanmalı, silahsız olaak iktidarla görüşmeler yapmalı. Apaydın köyünde aydınlanmayan neler var. Apaydın Türkiye Cumhuriyetine yakışmıyor. Apaydın mutlaka aydınlatılmalı kara leke olmamalı. 

 

Antakya sokakları karanlık insanlarla dolu … 
Mehmet Ali Ediboğlu-Milletvekili: Zengin, yoksul, eğitimli, eğitimsiz, Alevi, sünni, Hıristiyan, Musevi, işçi, köylü hepimizin orta paydası barıştır. Ancak son süreçte yaşananlar üzerine ben suç duyurusunda bulunmak istiyoum Antakya sokakları katanlık insanlarla dolu. Bu insanların ortak paydası uluslararası basından öğrendiğimiz kadarıyla kiralık katil olmaları. Bunlar Suriyeli de değil Libya’dan, çeçenistan’dan, Afrika’nın çeşitli ülkelerinden geldikleri yazılıp çiziliyor. Bunların Antakya’da, komşu illerimizde her an gerginlik yaratacağı, bir iç çatışma yaratma eğilimleri var. Binlerce yıldır kardeşlik içinde yaşayan bu halkın içine nifak tohumları sokan bu insanlar bir takım olaylara neden olabilirler. 

 

Emperyalizm kriz dönemlerinden çıkış yollarını hep savaş ile çözer, ünümüzde de böyle bir durumla karşı karşıyayız. Ancak emperyalizm yenilmez değildir. 100 yıl öne emperyalizme darbe vurulduğu unutulmasın önek alınsın. Biz inadına barış diyoruz.”
Süleyman çelebi-Milletvekili: Oynanan oyunun sadece Suriye projesi olmadığını biliyoruz. Irak’ta başladı, Libya Mısır, vb, ardından Suriye bir ayağı da burada olmak kaydıyla sonra sıra ıran’a gelecek. ışte tüm proje bu. 

Dünya barışını tehdit eder noktada olan sadece Hatay ve Antakya değil, dünya savaşının çığlıklarının yaşandığı süreci yaşıyoruz. Bütün gücümüzle uluslararası barışsever güçleri harekete geçirme zamanıdır, barış ve mücadele etme zamanıdır. Camdan seyretmeyi bırakma ve sahaya inme zamanıdır. Süreç apaydın değil. Karanlıklarla dolu bir yer. Türkiye orada karanlıklara gömülmüş. Hatay’da el-Kaide militanları dolaşıyor ve tehdit ediyor, mezhepsel ayrımcılığı ortaya atıyor. Hep birlikte Türkiye’de barışın egemen kılınması için mücadele etmeliyiz. 

 

Erol Ekici-DıSK Genel Başkanı: Emperyalizm, Ortadoğu’nun yeniden şekillenmesi için bir eşbaşkan ortaya çıkardı. Ancak Suriye’de 1 yıl 7 aydır süren yıkım çabası boşa çıktı. Suriye halkı kendi iradesiyle barışa, huzura, ermeli.

Barıştan yana çığlık atmak her zamankinden önemli …

Sinan Seyfittinoğlu-Gazeteci-yazar: Hatay Nusayri Alevilerin yoğun yaşadığı bir bölge. Bu etnik yapısıyla yıllardır barış ve huzur içinde bu coğrafyada en önemli dinamik olmayı sürdürmektedir. Nusayrilerin akrabaları eş ve dostları da Suriye’de yaşamaktadır. Yıllar boyunca komşu ülke ile iyi ilişkilerin gelişmesi buradaki halkın mutluluğuna vesile olmuştur. Bölgede yanşan savaş ve bu savaş ortamında Türkiye hükümetinin taraf olma durumu ve görece Nusayrilerin hedef gösterilmesi huzur ortamını dinamitlemiştir. Bölge halkı kendi geleceğinden endişe etmeye başladı. Bundan iki üç sene önce yaşanan barış ortamı ve vizelerin karşılıklı kalkmasıyla doğan bahar ortamında başta ticaret ve ekonomi canlanmıştı. Bölge tarihinde az rastlanır bir huzur ve bereket dönemini yaşadı. Kültürel ve sanatsal paylaşımlar üst boyutlardaydı. Onlar bize biz onlar gidiyordu. Ancak şu an yaşanan durumda orada başlayan çatışma ticareti ve ekonomiyi derinden sarstı. Esnaf siftah bile edemeden kepenk kapatma noktasına geldi. Nakliye ve ihracat sektörü çok kötü etkilendi. 

 

Huzur ve barışın bölgede egemen olması en büyük dileğimizdir. Burada yaşayan herkesin çıkarları barıştan geçmektedir. Barışın olmadığı kan ve silahların hakim olduğu puslu ortam ancak sinsi ve ard niyetli insanların işine gelecektir. Bölgede çok ayıda dinamik cirit atmaktadır. Herkes kendine göre hesap yapmakta. Bu yapılan hesaplar burada yaşayan halkın iradesiyle paralel değil. Bu bölgede halkın istemediği ve yabancı olduğu bir elbise giydirilmek isteniyor. Bu oyuna dur demek gerekmektedir. Bu açıdan barıştan yana çığlık atmak her zamankinden önemlidir.

 

Fehim Taştekin-Gazeteci: Suriye’de rejim sorunu var, rejim değişmelidir doğrudur. Ama böyle kardeş kanı dökerek değil. Suriye halkı bilinçli halktır, Türkiye skalasının çok üzerindeler. Korkunç bir oyun oynanıyor. Suriyeliler, 20’li yıllarda Fransızların yürüttüğü parçalanma planının aynın sergilendiğine inanıyor. 

 

Kemal Okuyan-TKP MYK üyesi: Biz zokayı nasıl yedik. Türkiye’de insanların AKP aldatmacasını yemesine nasıl izin verdik. Arap Baharı Türkiye’den başlatılıyor. Esad Suriye’si için AKP tehlikeli. 

Hasan Akgöl-Milletvekili: ABD Otadoğu’dan müteahhitlik işini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a verdi. Suriye’de yaşanlar terör olaylarıdır. ış başındaki hükümete direniş var. Bunlar teröristtir. Başka izahı da yoktur. En büyük muzdarip Suriye halkı ve bu bölgede yaşayan halktır. Hesaplar tutmadı ve 1,5 ayda bitecek olan 17 yada bitmede. Türk halkı savaşa hayır diyor, bunun mutlaka anlaşılması lazım. Bu işin çözümü şudur: müteahhitlik istifa bir an önce istifa etmeli. Kamp bölgeleri anında boşaltılmalı. Seçim varmış gibi herkesi Suriye halkının bizi nasıl etkilediği izah edilmeli, geçekler anlatılmalı, hesaplar altüst edilmeli. Forumda ayrıca sanatçılar Sadık Gürbüz ve Orhan Alkaya’da bir konuşma yaptı, barış söylemlerini dile getirdi. 
Konuşmaların ardından sahneye çıkan tüm katılımcılar Ali Nafile ve Hilmi Yarayıcı’dan şarkılar eşliğinde barış türkülerini hep bir ağızdan seslendirdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz