Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Akgöl’den Soru Önergesi…

22 Şubat 2012 Çarşamba, 08:31
Akgöl’den Soru Önergesi…

Cumhuriyet halk Partisi (CHP) Hatay milletvekili Hasan Akgöl, “Bakanlığımda çalışan işçiler eğitimsiz niteliksiz bunları emekli edin” şeklindeki açıklamalarıyla ilgili olarak çevre ve şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yanıtlaması talebiyle meclis başkanlığına bir soru önergesi sundu.
 
 
 
çevre ve şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın bakanlık personeli ile ilgili çeşitli basın yayın organlarında çıkan “Bakanlıkta ‘işçi’ statüsünde 1.861 personel bulunduğunu, bunlardan 1.286’sının ‘eğitimsiz’, ‘niteliksiz’ ve ‘ileri yaşta’ olduğunu, “Yaş ve eğitim durumuna göre, işçilerden bakanlığımızın yeni dönemde yürütmesi beklenen görevlere katkı sunmalarının beklenemeyeceği açıktır.” Açıklaması üzerine meclise sunduğu soru önergesinde şu soruların cevaplarını istedi:
 
 
 
“Bakanlığınızın yeni dönemde yürütmesi beklenen görevler nelerdir? Nükleer fizik araştırmaları, sürdürülebilir kalkınma modelleri oluşturmak, ülkemizin bilişim altyapısını güçlendirmek, kentlerimizde yeni rant alanları oluşturmak gibi bir vizyon belirlenmiştir de mevcut personelinizle bunları yapamamakta mısınız?  Bakanlığınız bünyesinde istihdam edilen toplam personel sayısı kaçtır?
 
 
 
 
 
 Bunların kaçı teknik elemandır ve hangi birimlerde çalışmaktadır? Bakanlığınızda çalışan işçilerin istihdam edildiği iş tanımları nelerdir? ışçi olarak istihdam edilen personelin, işçilerin yapabileceği ne tür işleri yapmaya vasıfları, eğitim durumları ve yaşları uygun değildir? Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın çalışma yaşamına ilişkin hükümleri ile yaptığınız açıklama arasında bir paralellik bulunuyor mu? Açıklamanızla ülkemiz çalışma yaşamına yeni bir model mi öneriyorsunuz? 
 
 
 
 
Bakanlığınız bünyesinde işe yaramayan işçiler olarak tanımladığınız personel emekli edildikten sonra yerlerine hangi pozisyon ve kariyerde kişileri istihdam etmeyi planlamaktasınız? Bu açıklamanızla bakanlığınızda ki çalışma arkadaşlarınızın onurunu ve gururunu incitmiş olmuyor musunuz? Bakanlığınızda verimli olamadıklarını ve yeni dönem görevlerinizde ihtiyacınız olmadığı için emekli edilmelerini talep ettiğiniz personelin, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmesi hususunda bir çalışma yapılmakta mıdır? Bu bir seçenek olarak düşünülmekte midir?”Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz