Akgöl’den Dinçer’e Soru Önergesi…

16 Ocak 2012 Pazartesi, 10:03
Akgöl’den Dinçer’e Soru Önergesi…

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl , 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde, yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelikte gösteri ve fon çalışmaları gibi etkinliklere yer verilmemesini, kutlamaların sadece okullarda yapılmasını istedi şeklinde haberlerin, basında yer almasından dolayı  Milli Eğitim Bakanı ömer Dinçer tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği soru önergesi sundu.
 
 Milli Eğitim Bakanlığı Orta öğretim Genel Müdürlüğünün, 81 ilin milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde, yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelikte gösteri ve fon çalışmaları gibi etkinliklere yer verilmemesini, kutlamaların sadece okullarda yapılmasını istedi şeklinde haberlerin, basında yer aldığını ifade eden Akgöl şöyle devam etti, “Beden eğitimi öğretmenlerinin bütün kontrolü ele aldığı, diğer öğretmenlerin mecburen anlayış gösterdiği bir eğitim ve öğretim boşluğu.
 
 
 Neden? Herkes 19 Mayıs provaları ile meşgul. 1930’ların ıtalya’sında kalan faşist gençlik eğitimi uygulamalarını, olduğu gibi tekrarlamak niçin? Faşizmin dünyada bizden başka örneği olmayan bu ritüelini, koca koca adamların ciddi ciddi emek harcadığı, önemsediği bu müsamereyi üzerinde hiç düşünmeden ve sorgulamadan neden tekrarlıyoruz?” diyen Mümtazer Türk öne, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmişti.”
 
 
 
Akgöl sunduğu soru önergesinde; “Bakanlığınızın gönderdiği yazıdan Türköne’nin fikirlerinin Milli Eğitim Bakanlığınca benimsenmiş olması, Türköne’nin fikirlerinin Milli Eğitim Bakanlığında iktidarda olduğunun bir göstergesi midir? Kısa bir süre önce Kamuoyuna yansıyan ve gelen tepkiler sonucu istifa etmek durumunda kalan bir kişinin beyanları, Milli Eğitim Bakanlığınca hangi gerekçelerle benimsenmiştir? Bu açıklamaların Bakanlığınızca uygulanması bir tesadüf müdür?” dedi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz