Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Akgöl, Başbakan’a Sordu….

28 Ocak 2012 Cumartesi, 08:48
Akgöl, Başbakan’a Sordu….

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl son günlerde artan yağışların neden olduğu taşkınlarla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği soru önergesi sundu. Hatay’a geçen yıl Ocak ayında metrekareye ortalama 106 kilogram, bu yıl ise 15 gününde metrekareye 203,15 kilogram yağış düştüğü ifade edildiğini belirten Akgöl;”Geçtiğimiz hafta Asi Nehri’nin taşması sonucu binlerce dönüm tarım arazisi sular altında kalmıştır. Asi Nehri’nin taşması nedeniyle Hatay’ın Altınözü ılçesi’ne bağlı Hacıpaşa Beldesi ile Antakya merkeze bağlı Bohşin, Suvatlı, Conba, Karabatak’ta binlerce dönüm tarım arazisi sular altında kaldı.” Dedi.
 
Akgöl; Buna ilişkin olarak; “1. Toplam kaç dekar ekili ve dikili alan yaşanan su baskınından etkilenmiştir? Bu felaketten mağdur olan çiftçi sayısı kaçtır? Tarım arazileri sular altında kalan çiftçilerimizden kaçı ürünlerini sigortalatmıştır? Sigorta yaptıramamış olan üreticilerin mağduriyetlerini gidermek için bir talimatınız olacak mı?2. Yaşanan su taşkınlarından etkilenen çiftçilerin, uğradıkları mali kaybın boyutu nedir? Su baskınından etkilenen ev ve iş yeri var mıdır? şayet var ise toplam kaç hane bundan etkilenmiştir?
 
 
3. Dostluk Barajının bitirilmesi halinde bu taşkınların önüne geçilebilecek ve yaz aylarında da 80 bin dekar arazinin sulaması yapılabilecektir. Bu anlamda Dostluk Barajı inşaatında fiziki gerçekleşme nedir? Suriye ile ikili ilişkilerde yaşanan sorunlar projenin yakın gelecekte tamamlanmasını imkânsızlaştırmış mıdır?
 
 
4. Su taşkınlarından ekili ve dikili alanları etkilenen yurttaşlarımızın, Tarım Kredi Kooperatiflerine, Ziraat Bankasına, TEDAş’a olan elektrik, SSK ve Bağ-Kur’a olan borçlarının ötelenmesine ilişkin bir çalışma yapılmakta mıdır? şayet bu konuda bir çalışma yapılmıyor ise bu doğrultuda bir çalışma başlatılarak sorunun çözülmesi için bir talimatınız olacak mı?”Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz