Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Akdeniz Mutfak Günleri Etkinliği…

09 Nisan 2014 Çarşamba, 10:03
akdeniz-mutfagi-asyagazetesi

600 çeşit yemeği ve sıra dışı lezzetleri ile “Dünya Gastronomi şehri” olma yolunda adaylık başvurusu UNESCO tarafından kabul edilen dünyadaki 4 kentten biri olan Hatay, 3-6 Eylül tarihleri arasında “Akdeniz ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliğine ev sahipliği yapacak.
Hatay Valiliği’nin koordinasyonunda ilin paydaşları ile yürütülen “Hatay ıl Yenilik Platformu” projesi kapsamında gerçekleştirilecek olan etkinliğe, Fransa’dan ıtalya’ya, Lübnan’dan Fas’a, Bosna-Hersek’ten Monaco’ya birçok Akdeniz ülkesine çağrı yapılıyor.
Geleneksel ve zengin mutfak kültürünü korumanın yanı sıra mutfakta sınırları kaldıran, yaratıcılığı destekleyen sürdürülebilir bir organizasyon için yola çıkan Hatay Valiliği ıl Yenilik Platformu, Hatay ve bölgesinde geleneksel yöntemlerle yapılan üretimlerin ulusal ve uluslararası pazara taşınmasına katkıda bulunmayı ve bilinirliğini artırmayı hedefliyor. Proje ayrıca, Hatay bölgesinde lezzet açısından öne çıkan geleneksel mutfakları bir araya getirerek, “Hatay Mutfağı” markası ile restoranlar açılmasını teşvik etmeyi ve orijinal pişirme teknikleri ile sunulan kaybolmuş lezzetlerinin tüm dünyada tanınmasına katkı sağlamayı da amaçlıyor.
LEKESıZ: HATAYLI üRETıCıLER ARASINDA BıLGı TRANSFERı YAPILACAK
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, düzenlenecek olan etkinlikle ilgili büyük heyecan duyduklarını belirterek, şunları söyledi: “Hatay Mutfağı, Anadolu’nun Bereketli toprakları üzerinde yaklaşık on bin yıldır yaşayanların; doğal çevresi, tarihsel dokusu, kültürü, sanat varlıkları ile oluşturduğu geleneksel kültürünü ifade ediyor. UNESCO’nun ‘taşınamaz kültür varlıkları’ olarak tanımladığı ülke mutfakları, dünyada bilinirlik ve saygınlık kazanıyor. O coğrafyaya önemli bir ekonomik kaynak da kazandırıyor. Bir yandan dünya kültürleri ile ortak noktalarda buluşurken öte yandan farklılıklarımızı korumaya çalışarak mutfağımızı tanıtacağız. Etkinliğimizin, şehrimiz Hatay başta olmak üzere ülkemizde gurme turizminin gelişmesine de katkıda bulunacağına inanıyorum. Bölgemizin gizli kalmış en iddialı geleneksel peynirleri, reçel, pekmez ve marmelatları, et ürünleri ve hamur işleri; özel sunumlarla etkinlikte göz kamaştıracak. Dünyanın farklı ülkelerinden gelecek üreticiler ile Hataylı üreticiler arasında bilgi transferleri de yapılacak.”
“Akdeniz ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliği; katılımcı ülkelerin yanı sıra ulusal ve uluslararası gastronomi otoriteleri, mutfak yazarları, profesyonel aşçılar, beslenme uzmanları, ulusal üreticiler, turizmciler, gıda ve tarım sektörü temsilcileri ile akademisyenleri de ağırlayacak.
LEZZET HAZıNESı HATAY COğRAFYASINDAN AçILACAK

Etkinliğinin proje koordinasyonunu üstlenen Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan şahin “Akdeniz ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliği, Akdeniz’in gizemlerle dolu lezzet hazinesinin, Hatay coğrafyasında açılmasıdır” dedi. Orta ve uzun vadede ulusal ve uluslararası platformlarda Hatay bölgesinin mutfak kültürlerinin etkin bir şekilde tanıtılmasının amaçlandığını belirten şahin şöyle devam etti: “Bu projenin oluşumunda geleneksel yöntemlerle üretilen mutfak ürünlerinin, yeniden ulusal ve uluslararası pazarlara taşıma fikrinden yola çıkıldı. Diğer taraftan etkinlik aracılığı ile sağlıklı ve doğal beslenme gibi konuların da gündeme getirilmesi öngörüldü. Hiç şüphesiz, organizasyonun hoşgörü şehri, medeniyetlerin kadim ev sahibi Hatay’da yapılması da bu etkinliğe öncü bir misyon işlevi katacaktır.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz