Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Akbay’dan çarpıcı açıklamalar…

11 Eylül 2013 Çarşamba, 16:40
Akbay’dan çarpıcı açıklamalar…

Hatay’ın tanınmış sevilen simalarından Av. Bülent Akbay; son zamanlarda ilimiz dahil Türkiye’nin dörtbir yerinde yaşanan olaylar, polis müdahalesi ve ölümlere ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Aydın demokrat Av. Bülent Akbay; “Gezi Parkı’nın talan edilmesi üzerine başlayan ve bugüne kadar devam etmekte olan olaylar zinciri devlet adına hareket edenlerin sağduyudan uzak ve sorumsuz tutumları, gencecik insanların öldürülmesine yol açmaya devam ediyor.” şeklinde başladığı değerlendirmesinde; 
 
“Antakya’da Orta Doğu Teknik üniversitesi’deki (ODTü) polis şiddetini protesto etmek ve polis tarafından öldürülen Abdullah Cömert’in katillerinin bulunması amacıyla yapılan protestoda, Antakya Armutlu Mahallesi’nde hayatının baharında pırıl pırıl bir genç daha yaşamını yitirdi.” ıfadelerine yer verdi.
 
öldürmek Konusunda Ustalaşıyorlar
 
Av. Bülent Akbay açıklamasının devamında; “Ahmet Atakan’ın ölümüne sebep olanlar,  insanların yasını yaşamalarına bile fırsat vermeden biber gazlı, tomalı ve akrepli saldırılarına dün de devam etti. şiddetten beslenenler, devlet adına yarattıkları terörle,  yüzlerce insanı yaralamaya, sakat bırakmaya ve öldürmeye yönelik eylemlerini sürdürdüler. Türkiye’nin birçok şehri polis terörünün altındadır. 
Polis devleti kurma sorumsuzluğu içindeki Başbakan, ülkeyi cehenneme çeviren polis şiddetinin mimarlarına ‘kahramanlık payesi’ vererek şiddeti tırmandırmaya devam ediyor. Başbakan tarafından tırmandırılan bu şiddetle muhtemelen ‘öldürmek’ konusunda ne kadar ustalaştığını kanıtlamaya çalışıyor. ülkeyi demir bir eldivenle yönetmeyi tercih ettiği görülüyor.” şeklinde görüş bildirdi.
 
Hatay ılimiz Yönetilemiyor
 
Yazılı açıklamasını “Abdullah Cömert’in katillerini yargı önüne çıkarmayı beceremeyen ve ne yazık ki büyük olasılıkla failleri koruyan Hatay Valisi ve şürekâsı,  Antakya’da sürdürdüğü ayrımcı ve bölücü icraatlarına, ne yazık ki telafisi imkânsız bir acı daha ekledi.  
 
Daha önce de belirttiğimiz gibi Hatay Valisi ve AKP iktidarı Hatay’a yanlış, yanlı ve sorumsuz icraatlarla ağır bedeller ödetmeye devam ediyorlar.  Sahip oldukları despot anlayışla çocuklarımızın ölmesine sebep oluyorlar. Hatay’ı yönetmekten ve sorunları çözmekten aciz konumdalar.” Açıklamasında bulunan Av. Bülent Akbay;  
 
“Ahmet Atakan’ı polisin anlamsız, gereksiz ve orantısız şiddeti öldürdü. Polis; Onlarca genci yaraladı.  Polis can güveliğini tehdit eden bir yapıya kavuşmuştur. Polisin müdahale etmediği tüm gösteriler barış ve kardeşlik içinde sona ererken, polisin asayiş bahanesiyle müdahale ettiği tüm olaylar kanlı sona ermektedir. 
 
Polis tüm toplumsal kesimler için tehdit haline gelmiştir. Polislere bu kanunsuz emirleri verenler suç işlemektedir. Polis mensuplarının kanunsuz emirleri uygulaması da suçtur. Bu konuda harekete geçmeyen savcılar görevini yapmıyor demektir. Bu kadar kanunsuzluk içinde sessiz kalacağımızı sananlar yanılıyor. çünkü bilmeliler ki çOCUKLAR UYURKEN SESSıZ KALINIR, öLDüRüLüRKEN DEğıL.” Dedi. 
 
çünkü Biz ınsanız 
 
Av. Bülent Akbay enson açıklamasını “Ahmet Atakan’ın öldürülmesinin ardından bu ülkede vicdanı olanlar konuşuyor.  Ne yazık ki Devlet adına hareket edenler vicdanları susturmak için yine şiddete başvuruyorlar. Gezi eylemleri sırasında ölen fidan gibi delikanlıların sayısı giderek artıyor. şiddet hiçbir sorunun çözümü olamaz. Devlet terörüyle insanlığı utandırmaktan başka bir şey elde edilemez. 
 
Bu ülkede demokratik bir eylem yapabilme imkânı kalmamıştır. ınsanların kimseye haber vermeden toplantı yapma, gösteri ve yürüyüş yapma hakkı anayasada tanımlanmıştır. Hatay Valisi aklınca birçok yerde basın açıklaması yapılmasını yasaklamıştır. Suç işlemiştir ve bu suça AKP iktidarı ortak olmuştur. Sokakları, parkları insanlara yasaklamanıza isyan ettik, isyan edeceğiz ve kazanacağız. çünkü biz insanız.” Sözleriyle noktaladı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz