Son Dakika
24 Ocak 2018 Çarşamba

AKAD’dan 3. köprü ismine tepki…

17 Haziran 2013 Pazartesi, 14:27
AKAD’dan 3. köprü ismine tepki…

Alevi Kültürünü Araştırma Derneği (AKAD) ıskenderun şube Başkanı Nihad Yenmiş imzasıyla yayınlanan mesajda 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesine tepki gösterildi.
“ülkemiz nazik ve hassas bir süreçten geçmektedir. Bu nedenle duyarlı, demokratik ve çoğulcu bilincin gerekleriyle hareket etmek gerekliliğine inanmaktayız.

Demokrasilerde, siyasal iktidar, toplumsal kesimlerin hassasiyetlerine, inanç ve değerlerine özen göstermek zorundadır. Toplumsal grupların, hassasiyetlerinin dikkate alınmadığı, rencide edildiği; inanç ve değerlerine aykırı davranıldığı durumlarda itiraz ve protestoya başvurmaları en doğal ve meşru haklarıdır.” ıfadelerine yer verilen açıklamada “Biz AKAD olarak, ıstanbul’da inşasına başlanan üçüncü Boğaz Köprüsün adının ‘Yavuz Sultan SELıM’ olarak konulmasına tepkimizi dile getirmek istedik” denildi.

Alevi Kültürünü Araştırma Derneği (AKAD) ıskenderun şube Başkanı Nihad Yenmiş değerlendirmesinin devamında şu ifadelere yer verdi:
 
“Aleviler gün geçmiyor ki, yeni bir bahane yaratılarak rencide edilmesin. ıbadet yerlerimiz Diyanet’ten fetva ile belirlenmeye çalışıldı. Alevilik Ali’yi sevmekse “biz de Aleviyiz” denildi. Zorunlu din dersleri ile Sünni ıslam’ın zorla çocuklarımıza öğretilmesi Anayasal bir düzenleme olarak önümüze konuldu. 
 
şimdi de yaptığı Alevi katliamları ile tarihteki yeri ve konumu insanlık tarihine kara bir leke olarak giren, “Yavuz Sultan SELıM”ıN adının (ıNşAAT AşAMASINDA) bu köprüye verileceğinin açıklanması ile toplumu germek, geçmiş bir devrin kâbusunu tazelemek gayreti içine girilmiştir. Aynı zamanda bu ismin konularak kültürler ve insanlar arasında ayrışma, kutuplaşma ve belki de çatışmaya vesile olmasını hedefleyen sezgiyi kavrayamamayı anlamlandıramıyoruz. 
 
Bu nasıl gaflettir ki, nüfusunun dörtte birini oluşturan biz Alevilerin hassasiyetleri gözetilmeden, rencide olacağımız umursanmadan yapmış olduğu seferlerde karşılaştığı Alevileri katletme vahşetini gerçekleştirmiş birinin adı Medeniyetleri, kültürleri birbirlerine ulaştıracak, kaynaştıracak, buluşturacak olan böyle bir köprüye verilir. 
 
Bu ısimin 3. Köprüye konulması yanlışından bir an evvel dönülmesi çağrısını sizlerin aracılığı ile yapmak istiyoruz. Sevgi, hoşgörü ve barış dini olarak tanımladığımız ıslam dinine mensup hiçbir bireyin insanlar arasında fitne, fesat ve düşmanlık tohumları serpiştirmek isteyebileceğine inanmak istemiyoruz. Böylesi bir gaye taşıyan insanların varlığına tarihin karanlık sayfalarında rastlanılsa da günümüzde, aydınlık yüreklerimiz buna engel olacaktır. 
 
Bu topraklarda huzurun, barışın, hoşgörünün ve sevginin; sağduyulu, temiz yürekli onurlu insanlar sayesinde Cumhuriyet Türkiye’sinde yaşatılmaya çalışıldığına hep beraber tanıklık etmişizdir.

Her şeye rağmen yapılan bu hatadan dönüleceğini umarak, tüm canlara, tüm vatandaşlarımız ve tüm insanlığa; Nazım Usta’nın dediği gibi: ‘Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine’ yaşamak umudumuzu dile getiriyoruz. Bu isimin bir an önce kaldırılması için yapılan tüm çaba ve girişimler sağduyunun tezahürüdür. Toplumun birlik ve huzurunu isteyen herkese Aleviler adına saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz